Mehmet Şakiroğlu

Mehmet ŞakiroğluÇocukları Sanal Dünyada(n) Koruma Kılavuzu yazarı
Yazar
7.8/10
105 Kişi
429
Okunma
37
Beğeni
6,7bin
Görüntülenme

Hakkında

Mehmet Şakiroğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunudur. Aynı bölümde klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlamış ve doktor ünvanını almıştır. 2002-2012 yılları arasında ODTÜ Psikoloji Bölümü’nde öğretim elemanı olarak çalışmıştır. Stres, kaygı, depresyon, afet psikolojisi, mutluluk gibi konularda bir çok kongre bildirisi makale ve kitapları bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı, MEB, Emniyet Müdürlükleri, Adalet Akademisi ve benzeri kurumlara stres, motivasyon, başarı, kaygı ve öfke kontrolü eğitimleri vermektedir. 2008-2010 yılları arasında TRT Ankara Radyosunda dış yapımcı ve sunucu olarak kendi programını yapmış, halen Radyo ODTÜ’de “Benden Hoşlanıyorum” isimli psikoloji içerikli bir program sunmakta ve Kanal D “Doktorum” ile TRT’de “Günlük Rehber” programlarına düzenli konuk olarak katılmaktadır. 2008 yılında yazdığı “Mutsuzluğa Mahkumuz” isimli kitap 3, 2012 yılında yazdığı “Öfke (Öfkeyi Olumlu Kullanmak)” isimli kitap 6 baskı yapmıştır. Hastanelerin psikiyatri kliniklerinde 3,5 yıllık çalışma deneyimine ilaveten ODTÜ Psikoloji Bölümü kliniğinde 2005 yılından beri hasta görmektedir. Halen öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
Unvan:
Türk Klinik Psikolog ve Yazar
Doğum:
Muğla,Türkiye, 1977

Okurlar

37 okur beğendi.
429 okur okudu.
19 okur okuyor.
200 okur okuyacak.
6 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Sürekli olarak sosyal medya hesabımızı kontrol etme ve kullanma arzusunun altında yatan neden ‘gelişmeleri kaçırma korkusu,’ (fear of missing out, FoMo) olarak adlandırılmaktadır. Bu durum kişinin, sosyal medya platformunda aktif değilken diğerlerinin ödüllendirici deneyimler yaşıyor olabileceğinden ve onun bunu kaçırıyor olabileceğinden dolayı duyduğu kaygı olarak tanımlanmaktadır.
[...] Düşük benlik saygısına sahip kişilerin sosyal medyada oluşturdukları ideal benliği gerçek benliklerine tercih etmeleri risklidir.
Reklam
İnsanları bağımlı hale getiren, telefonun sunduğu keyif verici deneyimler kadar, reel hayatlarının keyiften ve tatminden uzak olmasıdır.
Olayları olduğu gibi değil olduğumuz gibi anlamlandırırız.
Sesli Kitap (Storytel)Kitabı okudu
Yeryüzünde çok fazla iyi konuşan kişi varken, iyi dinleyen az bulunur.
Sayfa 53 - Sahi kitapKitabı okudu
Çiçeklerin de Kaderi Vardır
“İlgi görmeyen her şey ölür. Duygular, ilişkiler hatta çiçekler bile.”
Sigmund Freud
Sigmund Freud
,
Aşkın Psikolojisi
Aşkın Psikolojisi
.... Duygular tükenir, ilişkiler yaşlanır çiçekler ise bir başka mevsime ait olmadığını söyler; her ölüm gelip bulduğunda... S. Freud ve kalemine ithafen...
"İlgi görmeyen her şey ölür. Duygular, ilişkiler hatta çiçekler bile."
Sigmund Freud
Sigmund Freud
Aşkın Psikolojisi
Aşkın Psikolojisi
Reklam
Derdimiz özsaygısı düşük, özgüveni yüksek insanlar.
Mehmet Şakiroğlu
Mehmet Şakiroğlu

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
152 syf.
7/10 puan verdi
Mehmet hocam kitabında öfkenin doğru kullanıldığında faydalı bir işlevi olduğunu açıklamış. Öfkelenmeden yaşamanın mümkün olmadığını hayatımızda birçok olumsuzlukların, kırgınlıkların olduğunu bu yüzden öfkeyi kontrol etmemizin gerektiğini ve buna dair ipuçlarını anlatıyor. Mehmet hocamın konferansları ve derslerinin kitaplarından daha verimli olduğunu düşünüyorum. Bu tür konulara ilgisi olanlara tavsiye ederim...
Öfke
ÖfkeMehmet Şakiroğlu · Postiga Yayınları · 201264 okunma
128 syf.
·
Puan vermedi
Nasılsın?
" Nasılsın? " hayatın en çetrefilli sorularından biridir aslında. Soru zor olduğu için de genelde tek bir kelimeyle geciştirilir : " İyiyim. " Uykusuzum, kızgın, açım, mutsuzum gibi cevaplara sık rastlanmaz. Pandemi, doğal afetler, doğal olmayan afetler, kişisel sorunlarınız, dünyanın git gide kötüleşeceğine dair taşıdığınız sarsılmaz inanç... Tüm yaşananlar sonrası kendinizi hiç düşündünüz mü? Kitap sizi psikolojik check up a davet ediyor. Sizden tek bir şey istiyor yazar : Kendinize " Nasılsın ? " diye sormanızı. Kitapta hem kendinizi tanıyacak hem vermiş olduğunuz cevaplara uygun çözüm önerileri veriyor.
Nasılsın?
Nasılsın?Mehmet Şakiroğlu · Sahi Kitap · 202267 okunma
175 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Kitabı okumaya başladığımda aslında sorunlu bir sosyal medya kulanıcısı olduğumu fark ettim ve kitabı okumaya devam etikçe nasıl baş edebileceğimi öğrendim benim için çok kazançlı oldu bütün kitap arkadaşlarıma tavsiye ederim
Bağlan
BağlanMehmet Şakiroğlu · Doğan Kitap · 202026 okunma