Mehmet Selim Akay

Mehmet Selim Akay

Yazar
7.2/10
9 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Mehmet Selim Akay
Unvan:
Yazar
Şimdi sana gelmek acizliktir
Onuru hiçe saymak,
En kadim küfürleri hak etmektir.
Olsun umursamıyorum,
Çünkü şimdi sana gelmek demek
En saf duygulara yeniden şans vermek demektir.
Sana hiç dokunmadan
Sevebilmek omzunda uyuyan saçlarını
Düşleyebilmek benim için cümleler kurduğunu,
Ve inanabilmek,
Bir gün benim için atabileceğini kalbinin.”
SEVEBİLMEK
Sana hiç dokunmadan
Sevebilmek omzunda uyuyan saçlarını.
Düşleyebilmek benim için cümleler kurduğunu,
Ve inanabilmek,
Bir gün benim için atabileceğini kalbinin.
95 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Krizantem Kokuyordu Kalemim..
Şiir kitabı nasıl yorumlanır, incelemesi nasıl yapılır doğrusu hiç bilmiyorum. Ama denemekten zarar gelmez diyerek başlıyorum.

Öncelikle yazımı görür mü görmez mi bilmiyorum ama Mehmet Selim okumam için bu şiir kitabını bana hediye etmişti ve benim ona güzel bir teşekkür borcum var. Hem böyle güzel şiirleri olduğunu öğrenmemi sağladığı için hem de hediyesi için tabii teşekkürlerimi iletiyorum.

Kitabın kapağı olsun, sayfaları olsun, kısacası elimde tutmak bile bana farklı hissettirdi sebebini bilmiyorum ama inanılmaz derecede farklı bir enerjiyle yazılmış olduğu düşündüm şiirlerin. Mehmet Selim dizelere kesinlikle ruhunu katmış ve bunu da okura hissettiriyor. İlk şiir kitabının bu denli güçlü olması da zaten önünde çok güzel ve uzun bir yazı hayatı olduğunu kanıtlar nitelikte bence. Favori şiirlerim; “Baba”, “Özgürlük Hakkında” ve “Mevzubahis” oldu. Mutlaka bir şans verin ve okuyun derim. Senin de olun açık olsun sevgili Mehmet Selim Akay..

“Çok sevmek değil niyetim kimseyi,
Güzel sevmek!”
95 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Selamlar
Bir şiir kitabı yorumu ile geldim bugün. Şiir kitabı yorumlayı pek beceremediğimi her seferinde söylüyorum. Yine kısa bir yorum olacak.

Kitaba adını veren Krizantem çiçeği halk dilinde Kasımpatı olarak da biliniyor.Yunan dilinde altın çiçek anlamıyla biliniyormuş. Renklerine göre bolluk, sevgi, masumiyet gibi anlamlar taşımaktadır. Kitabı elime aldığımda merak edip araştırmıştım.

Şiirin insanda bıraktığı duygu her zaman farklıdır. Bana ifade etmeyen dizeler, bir başkasında anlam bulabilir. Bunu da biraz hayata bakış açısı ve yaşanmışlığa bağlıyorum. Benim çok etkilenerek okuduğum bir şiir kitabı olamadı maalesef. Duyguları tam hissedemedim. Biraz geri kafalı olabilirim ama serbest yazılan şiirlerden çok fazla haz aldığım söylenemez . Bana göre kafiye şiirde bir anlam bütünlüğü sağlıyor. Bu yüzden okuduğum şiirlerde genelde uyum arıyorum.
95 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Sevgili şiirseverler karşınıza güzel bir şiir kitabıyla geldim. #krizantemkokuyordukalemim...

Hayatın yaşanmışlığını şiirde görmek istiyorsanız, sade akıcı bir üslupla yazılmış olan bu kitap tam size hitap ediyor. Çok uzun açıklama yorum yapmaya gerek yok sanırım. Duygularınıza,  hislerinize tercüman olacak şiirleri okumak sizlere heyacan verecektir.
95 syf.
·3/10
#şiirkitabı
Krizantem Kokuyordu Kalemim kitap yorumu
Herkese merhaba. Bugün şiir kitabıyla geldim.Bir şiir kitabı romanlara göre daha özneldir : ben beğenirim , siz beğenmezsiniz yahut ben beğenmem , siz beğenirsiniz. Bu sebeple kitabın temasından biraz bahsedip alıntı bırakacağım sizlere. Kitap sizin tarzınız ise kitabı araştırıp okuyabilirsiniz
Kitaba başlarken okuduğumuz ön söz, yazarın kitaptaki şiirlerini yazarken nasıl hissettiğini anlamamıza yardımcı oluyordu. Şiirleri okurken hissetmezsek ne anlamı var ? Aman okurken ön söz kısmını atlamayın
Şiirlerinde yeri gelmiş geçmişe gitmiş , anılarından ve özlem duyduğu şeylerden bahsetmiş , aşka değinmiş ... Birçok tema vardı , şiirler birbiri ile bağlantılıydı. Farklı konulara değinen şiirler okumak isterseniz bu kitaba şans verebilirsiniz.
Alıntılar :
“... Çok sevmek değil niyetim kimseyi,
Güzel sevmek!”
...
“BABA
İki aynı hece yan yana gelip
Ancak bu kadar anlamlı olabilirdi herhâlde,
Yüreğimin en ücra köşesinde.”
...
“ Babam bir yaşlandı ,
Sokaklar , caddeler , köprüler,
Baharlar , yazlar , kışlar ,
Saatler , dakikalar , saniyeler ,
Denizler , kumlar , taşlar ,
Kitaplar , defterler , kalemler ,
Sevdalar , hayaller , aşklar ,
Yaşlandı.
Babam bir yaşlandı,
Biz on yaşlandık.”
...
“Yoksul değildik,
Alabileceğimiz şeylerin düşünü kuruyorduk.
Hayallerimi süsleyen atari oyunum olmadı.
Çok lahmacunu kavuşturdum marulla
Düşlerimde , rüyalarımda.
Uzun zaman sonra
Midemde.”
...
Alıntılar bu kadardı. Şahsi fikrimi sorarsanız şiirlerden birkaç tanesini beğendim. Farklı konulara değinen şiir kitabı arıyorsanız bu kitaba bakabilirsiniz. Serbest yazım söz konusu olduğu için benlik bir şiir kitabı değilmiş , kafiye ve uyak gibi unsurlar benim için önemlidir. Bu kitapta bahsettiğim kullanımlar olmadığı için okurken beğendiğim az şiir vardı.
İnsta : @kitap.delisii16 Mehmet Selim Akay Krizantem Kokuyordu Kalemim

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Selim Akay
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 2 okur okuyacak.