Mehmet Sılay

Mehmet Sılay

Yazar
9.1/10
12 Kişi
·
25
Okunma
·
3
Beğeni
·
105
Gösterim
Adı:
Mehmet Sılay
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Hatay, Türkiye, 20 Ağustos 1949
Mehmet Sılay, Türk siyasetçi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Almanya Essen Üniversitesi'nde İhtisas yapmıştır. Üroloji Uzmanıdır.
Vitali Hakko, Beyoğlu'nda küçük bir şapka dükkanıyla başladığı çalışma hayatında kurduğu Vakko'yu zirveye taşımıştı.Bunun sebebi 1925 teki şapka devrimidir
Vakko markalı eşarplara her bakışımda,bir garip oluyorum..
Sanki üzerlerinden kan damlıyor gibi geliyor bana!..
Evet kan!
İskilipli Atıf hoca'nın kanı.
Kudüs, İslam tarihinde kıbleteynin birincisidir. Müslümanlar hicretten sonra 18 ay boyunca namazlarını Kudüs'e dönerek kılmışlardır.
Canları karşılığında cenneti satın alan Gazze şehitlerine ve gazilerine selam olsun!
Beyaz güvercin kafileleri gibi Gazze semalarında uçuşan üç beş yaşındaki cennet yıldızı çocuklara, şehitlere selam olsun!
"Ne Türkmen ne Afgan ne de Tatarem,
Bizim yasamızda dil ve renk konuşmak haramdır.
Çünkü biz, aynı ağacın dallarıyız, kökümüz aynı
Semerkand - Buhara bizimdir
Arap - Acem bizimdir
Biz Müslümanlarız, bütün alem bizimdir."
Mehmet Akif, İskilipli Atıf Hocayı çok sever, ilmini, gayreti diniyyesini ve ahlakını takdir eder, ayrılırken de onu “Biraderim!” diye kucaklar ve alnından öperek yolcu ederdi.
İstiklal mahkemelerine en büyük muhalefet Erzurum mebusu Hüseyin Ani (Ulaş) Bey’den geldi:
Ne yapıyorsunuz! Böyle bir yetkiyi Cenab-ı Allah Peygamberlere bile vermedi.
436 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10
Artık Çorum denince aklıma sadece leblebi değil ,İskilip'te geliyor...
İskilipli Atıf hoca 1925teki şapka kanununda idam edilen yüzlerce kişiden sadece biri.
Kitabın sonunda asılmasına sebep olan,kanundan önce yazdığı "Frenk mukallitliği ve şapka" isimli 32 sayfalık metni bulabilirsiniz
Mehmet Sılay'ın başında olduğu bir grubun İskilipli Atıf hoca'nın kayıp kemiklerini bulup,İskilip'e götürerek 80 sene sonra cenaze namazının kılınmasına vesile olmalarını okuyacaksınız.
Akıcı bir kitap,son kısımlarda basında bu konu hakkında yayınlanan yazılar var hepsi genelde aynı şeyden bahsettiği için konu tekrarı gibi oluyor bilgiler pekişiyor
436 syf.
·3 günde·9/10
İskilipli Atıf Hoca’nın hayatını okumayı uzun zamandır düşünüyordum. Karşıma bu bu kitap çıktı. Biyografi türü eserleri okurken dikkat ettiğim en mühim husus: Yazarla anlattığı kişinin arasındaki bağdır. Yazar çalışmayı hazırlarken öyle heyecanla hazırlamalı ki o heyecanı kitabı okurken size hissettirmeli. Bu kitapta o heyecanı hissettim. Yazarla Atıf Hoca arasındaki bağ büyük. Zira yazar Atıf hocanın mezarını yıllar süren bir uğraşıdan sonra bulan kişi. Çok araştırmış, çok uğraşmış. Kitaba gelince, bazı tekrarların dışında gayet müfid bir kitap. Atıf Hocayı merak edenler bu esere müracaat edebilirler.
499 syf.
·73 günde·Puan vermedi
İçerisinde hep bir 'gitmek' isteği taşıyan biri olarak Seyahat kitapları okumayı seviyorum. İnternet denilen meret sayesinde her yer elinizin altında olsa da, bir kitabın sayfalarından ve ikinci bir kişinin gözünden başka diyarlara gitmek daha doyulmaz bir tat bırakıyor ben de..
Mehmet Sılay çeşitli görevlerle ziyaret ettiği yerleri sıcağı sıcağına tuttuğu notlarla anlatmış bize..
Sadece 15 - 20 yılda Dünya'nın yaşadığı bu değişim okurken beni şaşırttı açıkçası. Tüm bu değişimlere nasıl bu kadar kolay ayak uydurduğumuzu sorguladım. En yakın Suriye örneği... (Bu bölümü okurken Suriye meselesini buraya nelerden geldiğini yeniden gözden geçirdim. )
Kitabın en güzel tarafı gittiğim yerlerde kendim için seyahat notları tutmak konusunda bana ilham olmuş olması, oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Sılay
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Hatay, Türkiye, 20 Ağustos 1949
Mehmet Sılay, Türk siyasetçi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Almanya Essen Üniversitesi'nde İhtisas yapmıştır. Üroloji Uzmanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.