Mehmet Tayak

Mehmet Tayak

YazarÇevirmen
8.2/10
56 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Terbiyeli ve uysal davranmasını bilen adam bir hakkı kaldırmak veya bir batılı hakkı göstermek isterse, duvarlara resimler yapan ve bunları duvardan dışarıya yansıyormuş,ya da içeriye giriyormuş gibi gösteren becerikli ressam gibi davranır.
Mehmet Tayak
Sayfa 11 - roman yayınları
124 syf.
·Puan vermedi
Kitapta ; bir toplumun, makam ve mevkiye nasıl köle olduğu başarılı bir şekilde ele alınmış. 19. yy Çarlık Rusya'sının taşra bir muhitinde bir müfettişin geldiği soylentisinin, muhitteki memurlar üzerindeki etkilerinin trajikomik olarak anlatıldığı çok başarılı bir piyes.
Her zaman olduğu gibi halk ezilirken üst düzey sınıf balolarda şampanya tokuşturuyor ve herkes sadece kendini kurtarmaya çalışıyor.
124 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Okurken eğlendiren ve eğlendirdiğinden çok daha fazla düşündüren bir konu seçmiş yazar. Dönemini yansıttığı yetmiyormuş gibi geçerliliği günümüzde de devam eden bir konu. Eminim ki benzeri durumlar gelecekte de yaşanacaktır.

Dünya klasiklerine yakışır şekilde yanlışsız bir çeviri vardı. Dili oldukça sade olduğundan akıcıydı. Olayların gidişatından az çok sonu tahmin edilebilir olduğu için bana göre aürükleyiciliği yoktu. Ara ara esprilere yer vererek düşündürmek kadar olmasa da güldürmeye de yer vermiş yazar. Okunası...
124 syf.
·Beğendi·10/10 puan
1836 cı ildə nəşr edilmiş bu əsər...
Bu kitabda hər kəsə xəbər düşür ki, Peterburqdan şəhərə müfəttiş gələcək və bütün şəhər əhalisi əl-ayağa düşmüşdür.Bir qədər sonra şəhər məmuruna oteldə İvan Aleksandroviç Xustakov`un olduğu xəbər verilir. Kim idi bu Xustakov? Müfəttiş mi? Onun bir neçə günlük şəhərdə olması ilə nə baş verdi?
319 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Victoria dönemi İngiltere'sinde geçen günümüzde de örnekleriyle sık sık karşılaşabileceğimiz beş kız kardeşin para iktidar ve güç uğruna iyi bir evlilik yapma çabasıyla dönemin ruhuna uygun olan mücadeleler ve atmosferde geçen bir klasik roman.
124 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap içindeki diyalogları acı bir gülümseme ile beraber okuyabilirsiniz :) Öyle uzun uzun inceleme yazmaya gerek yok, inceleme konusunda da çok başarılı olduğumu düşünmüyorum zaten. Ama bu kitabı okuduktan sonra bir şey söylenecek ya da yazılacaksa o da yine kitabın içinde geçen şu cümle olurdu herhalde; '' Bazen çok zeki olmak, hiç zeki olmamaktan daha kötüdür. ''
124 syf.
·Puan vermedi
Bir yanlış anlama sonucu müfettiş olduğu düşünülen bir kişiden menfaat elde etmek isteyen insanların sonunda düştükleri durum eğlenceli bir dille aktarılmış..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.