Mehmet Taylan Öztürk

Mehmet Taylan Öztürk

Çevirmen
7.9/10
105 Kişi
·
36
Okunma
·
1
Beğeni
·
142
Gösterim
Adı:
Mehmet Taylan Öztürk
Sonsuza dek sürmeyecek gücünle bu kadar böbürlenme. Unutma bir gün hastalık, kılıç ya da yaşlılıktan ölüp gideceksin. Ölüm bir gün sana da gelecek.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Nazi baskılarına dayanamayarak eşiyle birlikte intihar eden Stefan Zweig, bazen gizli bazen açık biçimde yaşadığı dinsel baskı ve buhranı hikayelerine yansıtmıştır.
Yahudilik dininin önemli simgelerinden Menora, sürgünlerde ve uzun süre sömürü altında geçen serüveniyle aslında inancın mensuplarını temsil eder. Yedi kollu şamdan Menora’nın sonunda Kudüs’e yani vaat edilen topraklara dönüşü ise Yahudilerin çektikleri çilelerin biteceğini ve ışıklarının yeniden yanmaya başlayacağını, buna duyulan inanç ve isteği göstermektedir.
Yazdığı her hikayede derin anlamlar bulunan Zweig; kesinlikle sıradan bir hikaye yazarı değildir.
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Empatinin önemini vurgulayan kitap şuan toplumumuzda nadir görülen empayitiyi insanı anlamayı güzel ele almış çamur at izi kalsın misali kolay olan çamuru atmak zor olan ise insanı anlamak güzel bi eser keyifli okumalar
94 syf.
·3 günde·7/10
Yalan olan doğrular diyor yazar acı olan gerçekleri anlatırken.. Stefan düşündürücü ve üzücü bir sonla bitirmiş. Son sayfalara yaklaştıkça ne olur böyle bitirmiş olmasın diye çok dua ettim ama yine anlayışından ödün vermemiş yazarımız. Önerebileceğim bir solukta okunabilecek bir eser..

İyi okumalar...
68 syf.
·Beğendi·10/10
Bir tutsak düşünün, yalnızca hapishaneden kaçmayı istemekle -ki istese yapar -yetinmeyip aynı zamanda, tam da kaçtığı süre zarfında hapishaneyi kendi zevki için yeniden inşa etmek istiyor. Ama kaçarsa yeniden kuramaz, yeniden kurarsa da hapishaneden kaçamaz.
119 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Savaş döneminde ülkesinden kaçıp başka bir ülkeye sığınan adamın konsolosluk aracılığıyla askeri celbi kendisine geldikten sonra yaşadığı ikilemin hikayesi. Askere anavatanına mi gitmeli yoksa eşiyle ve işiyle başka bir ülkede mi kalmalı?

Kendi yaşadığı ikilemi anlatırken bizleri de düşüncelere sevk ediyor.

Ülken savaştayken sen başka bir ülkede olsan dahi özgür müsün?
Özgür olabilmen için anavatanın da mı özgür olmalı?
Peki ya özgürlük nedir?
İnsan vatanperverlikle başka bir insanı öldürürse cani olur mu?
İnsan sırf kendisinden bekleniyor diye insan öldürürse makineleşmez mi? Bu onu suçsuz yapar mı?

Bunlar ve benzeri pek çok konuyu düşündüren, sorgulatan kısacık ama dolu dolu ve bir o kadar da sürükleyici bir hikaye.
136 syf.
·Beğendi·10/10
Küçük bir çocuğun inancıyla olan imtihanını anlatan onunla üzüldüğüm onunla şaşırdığım bir kitap oldu Stefan Zweig yine sade ve güzel bir eser bırakmış alın okuyun.
İnsan, aslında yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissederse ne olur? İşte bu kitapta isteklerimiz ve mecbur olduklarımız ya da mecbur hissetiklerimiz arasında kalırsak ne olur sorusunun yanıtını bulabiliriz. 2 saatte bitirdiğim ve çok beğendiğim bir kitap. Herkese öneririm.
47 syf.
·8/10
Okurken tüylerimi diken diken edecek cinsten bir kitaptı. Çizimleri özellikle beni etkileyen kısımlardandı. Aynı zamanda Kafka'nın diliyle ilk kez tanıştım. İnsan hayatına çokça dokunan ve bu hayatı insanların elinden alırken canice yöntemler kullanılan bir kitaptı. Buna karşı verilen mücadele ise gerçekten beklemediğim bir şekilde sonuçlandı ve beni hüzünlendirdi. Okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
136 syf.
·Beğendi·8/10
"ZWEİG 'i niye okuyorum niye,niye bırakamıyorum, bilmiyorum" diye yazmıştı biri gerçekten de tam olarak öyle eğer okuma imkanı bulunursa bir defa okumaya başlayan herkesin tüm eserlerini okumak isteyeceğini düşünüyorum. Esere gelince: Yahudiler için kutsal olan ve tarihi değere sahip olan şamdan'in Vandallar tarafından alınmasını, Vandallar'ın Roma'yı istila edişleri ve Şamdan 'in yaklaşık 90 yıllık gezintisi anlatılmıştır. Şamdan Roma dan çıkarıldığında küçük bir çocuk olan Benjamin hayatını Şamdan i geri getirmeye adamıştır. Şamdan i gören tek kişi olarak Yahudiler tarafından da büyük değer verilen Benjamin 88 yaşına kadar bu kutsal emanete ulaşamaz. Ömrünün sonuna doğru yaklaşırken karşısına çıkan beklenmedik bir sürpriz onu hayatından daha değerli olduğunu düşündüğü şamdan a götürecektir. Kitaptaki diğer bir unsur ise Yahudilerin tarihsel geçmişine değinmiş olmasıdır. Kitapta her ne kadar yahudilerin masum, zararsız iyi insanlar oldukları ve her zaman zulüm gördükleri anlatılsa da kendi fikrimce tarihin hiç-bir sürecinde bu kadar masum ve iyi niyetli insanlar olmamışlardır. Kitaba dönecek olursak okunmaya değer güzel bir eser olduğunu düşünüyorum.
136 syf.
·Beğendi·10/10
-STEFAN ZWEIG - GÖMÜLÜ ŞAMDAN-
#okudumbitti
#kitapyorumu Stefan Zweig'den bitirdiğim bilmem kaçıncı bir kitabın yorumu ile karşınızdayım arkadaşlar .
Kitabımız 136 sayfadan oluşan bir kitap. Zweig her zaman hayranlıkla okuduğum bir yazar. Gerek kitapta okuyucuya geçirdiği duygular, gerek anlatım tarzı gerek merak uyandıran kurgusu olsun.
Kitapta barbarlar tarafından yahudilerin ülkesine yapılan bir baskın sonucu, yahudilerin Kutsal Menora'sını ellerinden almaları sonucu Menora'yı barbarların ellerinden almak üzere yola çıkan yahudi olan Rabbi Eliezer , Abtalion , Benjamin adındaki küçük çocuğun çektikleri mücadeleye tanık oluyorsunuz. Kitabın ilerleyen sayfalarında tüm bunlara çocuk yaşta şahit olan çocuk benjamin büyüyor bir hayli yaşlanıyor, bundan sonra Menora'yı kurtarmak için yola çıkma serüveni ona kalıyor. Bu zorlu serüvende sizce Benjamin Kutsal Menora'yı kurtarabildi mi dersiniz?
#alıntılar
" Çünkü her zaman suç yahudilerin oluyordu. Bu adaletsizliğe isyan etmek boşunaydı. Çünkü çok az ve güçsüzlerdi, savaşmayı bilmezlerdi. Tek silahları dua etmekti ."
"Her zaman güçlünün haklı olduğu adaletsiz ve acımasız bir dünyada, adil bir adam dünyadan kopup kendi tanrısına sığınmaktan başka ne yapabilirdi ki?"
"Bizi birbirimize bağlayan görünmez bir bağ var, o da Tanrıdır."
"İnsanın sahip olduğunu sandığı her şey bir emanettir ve mutluluğu bir gölge gibi değişkendir ."

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Taylan Öztürk

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 36 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.