Mehmet Tekelli

Mehmet Tekelli

Tasarımcı
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Adı:
Mehmet Tekelli
Unvan:
Grafik Tasarımcı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Çarlık Rusya’sının yıkılması ve yerine kurulan Sovyet Rusya’sı altında ezilen Türklerin çıkarmış oldukları dergilerdeki makalelerin ön planda olduğu bir kitaptır. Bu dergiler Yeni Kafkasya ,Azeri Türk ,Yeşil Yaprak ,Odlu Yurt, Bildiriş ,Azerbaycan Yurt Bilgisi, Kırım Mecmuası ,Yeni Türkistan dergilerindeki makaleleri içermektedir.

Çarlık Rusya ve Bolşevikler arasında süren çatışmalarda esir milletler kendi bağımsız devletlerini ilan ettiler fakat kendilerini savunacak silahları bulunmadığı için Çarlık Rusya ve Bolşeviklerden yardım talep ettiler. Çarlık Rusya kesin bir suretle esir milletlere yardım etmedi fakat Bolşevikler esir milletlerin kendi dinleri, dillerini ve devletlerinin korunmasını garanti ettiler. Bolşevikler Çarlık Rusya’yı yenince bu sözlerinde durmadılar ve yeni kurulan devletleri işgal ettiler ve buralarda bulunan Türk aydınları başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelere iltica ettiler ve buralarda mücadelelerine devam ettiler ve çıkardıkları dergilerle Sovyetlere karşı çeşitli yazılar yazdılar.

Kitapta sadece Sovyet Rusya’sına eleştiri değil iltica eden Türk muhacirlerinin Türk inkılaplarına bakışları, Türk-Sovyet ilişkileri, ticaret sorunu ve Sovyetlerin komünist faaliyetleri hakkında yazdıkları makalelerde incelenmektedir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Tekelli
Unvan:
Grafik Tasarımcı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.