Mehtap Güngör

Mehtap Güngör

Yazar
8.5/10
179 Kişi
·
457
Okunma
·
13
Beğeni
·
532
Gösterim
Adı:
Mehtap Güngör
Unvan:
Psikolog, Yazar
Mehtap Güngör, Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden 2000 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrasında 5 yıl boyunca çeşitli eğitim kurumlarında gençlere ergenlik, performans ve sınav kaygısı, motivasyon ve ders çalışma alışkanlıkları konularında danışmanlık yaptı. Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını ‘'Obsesif Kompulsif Bozuklukta Bilişsel Çarpıtmalar ile Semptomlar Arasındaki İlişki'' konulu projesiyle bitirdi. Güngör, Okan Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi'ndeki çalışmalarının ardından Türk Kızılayı Altıntepe Tıp Merkezi'nde klinik psikolog olarak görev yaptı. Çalışmalarında, Bilişsel Davranışçı Terapi, Gestalt Terapi, EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma) tekniklerini kullanmakta olan Mehtap Güngör, 2015 yılında akreditasyon kriterlerini tamamlayarak EMDR Europe tarafından verilen ve uluslar arası geçerliği olan ‘EMDR Sertifikalı Terapist' unvanını aldı. Mehtap Güngör, kurucusu olduğu PsikoMola Bireysel ve Kurumsal İletişim Merkezi'nde çalışmalarını sürdürmektedir.
Travmalar konusunda beynimiz derin dondurucu görevi yapıyor. Ne duygularımız, ne de olaya bakış açımız değişiyor. Üzerinden yıllar geçse bile aynı tazelikte kalıyor maalesef....
Ölüm, insanın elinde değildir. Ya gitmek ? O, insanın elindedir işte. İnsan böyle olunca hazmedemiyor. Daha da kızıyor, daha da kırılıyor.
Aklıma Freud’un bir söylemi geçiyor; “ Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır. “
280 syf.
·2 günde·10/10 puan
Eğer psikolojiye ilgi duyuyorsanız, terapi odasında neler yaşanır merak ediyorsanız, EMDR terapisini duymuş, "acaba o da ne?" diyorsanız bu kitap tam sizlik! Yazarın kendi danışanlarıyla izledikleri yollar adım adım anlatılmış. Kendimi o odada oturup danışanla terapisti dinliyormuş gibi hissettim. EMDR'ı tanımak, tanıtmak, bu terapiyi alacak olanların meraklarını da gidermek için çok iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum.
280 syf.
·10/10 puan
Bu kitabı okuduktan sonra oluşan duygu ve düşüncelerimi tam olarak nasıl ifade edeceğimden pek emin değilim.

İnsan yaşamı kimseye kusursuz bir hayat sunmuyor, kimileri harika bir çocukluk geçirip yaralarını kan bağı olmayan insanlardan alıyor, kimi çocukluğundan itibaren yaralarını en yakın bildiklerinden alıyor. Kimi bu yaraları kendi içlerinde gerçekten büyük bir başarı ile sarıp sarmalıyor ve yoluna başı dik devam ediyor, kimileri de yaralarını saklayıp unuttuğunu düşünerek devam ediyor.

Yaraları sarmadan, yoluna devam etmeye çalışanlar ufacık bir tetikleme ile darmadağın olabiliyor. Kendi içinde çatışıyor, geçmişi ile çatışıyor, etrafındakiler ile çatışıyor, içindeki öfkenin, nefretin, şimdiki ve gelecekteki davranışlarının o sakladığı yaralardan olduğunun farkına bile varmıyor. Farkına varsa bile inanmıyor... Kendini ikna edemiyor..

Kitapta '' Bir insanın çocukluğu, anavatanıdır. '' diye çok anlamlı bir söz var. Hatta çok çok daha fazlası var.. Yaşam akıp giderken, çocuklara, -anneleri-babaları olduğunuz çocuklara- aslında sizin zihninize çok basit gelen bir iki cümle kurarak o çocuğa farklı görevler ya da sorumluluklar yüklediğinizi, ya da fiziksel ya da sözel şiddetin (çocuğun kendisine ya da annesine-kardeşine-babasına karşı) var olduğu ortamlarda yaşattığınız korkuları, panikleri, gözyaşlarını, kırgınlıklarını nasıl çözebileceğini, bunları nasıl toparlayıp düzene koyacağını öğretemezsiniz. Ne kadar etkilendiğini anlayamazsınız. Çocukların tek sorumluluğu mutlu olmaktır öyle değil mi? Bu denli ağır yükleri taşıyamadıkları için hayatlarının sonraki kısımlarında sorun yaşamaları onların suçu sayılmaz değil mi?
Yine kitapta ; 124. Sayfada yazarımız der ki; '' Hangi çocuk kendi evinde rahat ve huzurlu olmak istemez ki! ''

EMDR yöntemi konusunda yardım almak istediğimden öncelik olarak okuyabileceğim bir kitap var mı diye araştırmaya başladım. EMDR ile alakalı ham bilgi dışında üç farklı danışanın öyküsü-yaşadıkları- yardım aldıkları danışman tarafından kitapta yer alıyor. Gerçekten yaşanan her terapiyi ve geçmiş hikayeleri çok güzel bir şekilde aktarmış Mehtap Güngör...

Kitapta sizi rahatsız edecek ne yazım hatası, ne gereksiz uzatmalar, ne gereksiz detaylar hiçbiri yok..

Aslında bu kitabı okumaya karar verdiğimde danışman tarafından bakmaya, EMDR ' ye odaklanmaya , tedaviyi anlamama yardım edecek herhangi bir bilgiye ya da anlatıma odaklanacağımı düşünerek başladım. Ama şuan baktığımda kitapta yer alan üç farklı danışanın hikayesi beni gerçekten çok çok fazla etkiledi. Zaten zihnen karmaşık olduğum bir dönemde, yardım aradığım bir dönemde okumuş olmamın etkisi çok fazla tabiki.. O kadar çok ağladım, o kadar çok cümlenin altını çizdim ki.. hissettiğim ama dile getiremediğim, kelimelere dökemediğim duygularımın ve düşüncelerimin karşıma bir kitapta çıkması daha da derinden etkiledi beni. Çok içerledim..

Açıkcası EMDR ' nin varlığını ya da etkilerini tam olarak idrak edebildiğimi veya mantığını kavradığımı söyleyemem, benim için bu konu hala merak edilenler arasında.. Koltuğa oturma sırası bana gelince birebir öğreneceğim sonuçta :)) Ama dediğim gibi, kitapta anlatılan hikayeler bana çok dokundu, çok etkiledi, söylemek istediklerim ama cümlelere dökemediklerimi gördüm, bolca ağladım, hem kendime hem bu yaşananları kitaba dökmeye cesaret gösterenlere...
280 syf.
·8 günde·6/10 puan
Bugün aşamadığımız mevzuların aslında çocukluğumuzla ne kadar ilintili olduğunun altını çizen bir kitap. EMDR ile alakalı detaylı bilgiler yok. Zaten didaktik bir kitap değil ama EMDR tekniğinin uygulanışıyla alakalı daha detaylı şeyler görmek isterdim. Danışanın sorunlarını okurken aslında sorunun neyden kaynaklı olduğunu siz de çok net anlıyorsunuz. Ve verilen ayrıntıların nerelere bağlanacağı da çok belli. Okurken çok şaşırmayacaksınız. Özellikle 3. hikaye de... Seanslardaki doğal akışın yansıtılmadığını düşünüyorum. Misal her danışan böyle şiirsel mi konuşur?
280 syf.
·22 günde·Beğendi·7/10 puan
Sıkılmadan kısa sürede bitirebildiğim üç farklı vakasını bütün şeffaflığı ile perdelemeden anlatan güzel bir kitap. Mevcut olayların üzerinden tekrar tekrar geçilmesi konunun altını çizmek için mi? Uzmanlık gereği mi bilemedim? Ama sıklıkla loop içerisine girdim kitabı okurken. Yine de güzeldi. Daha fazla vaka ile pek çok insana geçmişten gelen travmaları konusunda yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir kitap. Yazarın emeğine, içtenliğine, samimiyetine sağlık.
280 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İnsanın en derinlerinde günlük hayatını etkileyen travmalar olduğunu apaçık bir şekilde iletiyor bu kitap. Ayrıca çocuklara karşı olan davranışlarımızı gözden geçirmemiz gerektiğini de aynı şekilde yüzümüze vuruyor. İyi okumalar 1k ailesi..
280 syf.
·2 günde·10/10 puan
İnsanın geçmişte yaşadıkları, travmaları bugününü, geleceğini ne kadar da etkiliyor değil mi? Bazen farkında olurken bazen de bu olay yüzünden mi ben bu haldeyim diyebilecek ne çok şey yaşanmış aslında... Birini hiç dinlemeden, düşünmeden, onu anlamaya çalışmaktan nasıl da kaçar olmuşuz bugünlerde... Kendinizi birdenbire içinde bulabileceğiniz ve gerçekten de bunu yapmış olabilir miyim ben de diyebileceğiniz, psikolojiye ilgi duyan duymayan herkesin bence okuması gereken ve vay bee diyebileceğiniz müthiş bir kitap... Bir şans verin derim hee ne dersiniz? :)) İçinizde ukde kalmasın diye...
279 syf.
·12 günde·8/10 puan
Psikolog Mehtap Güngör'ün EMDR tekniği ile terapi uyguladığı üç danışanın terapi süreçlerini anlattığı bir kitabımızdır kendisi. Caner Özyurtlu'nun Mehtap Hanım'ı Loş Sohbet programına davet edişi ile hemen alıp okumaya başladım. Akıcı ve kolay bir anlatımı var ama edebî bir beklentiniz olmasın okurken. Terapi odasındaki diyalogları, Mehtap Hanım'ın insanların kendilerine itiraf dahi edemediği, farkında bile olmadıkları sorunları, travmaları nasıl ustalıkla gün yüzüne çıkardığını okuyoruz. Üç hikâye de etkileyiciydi bence ama en çok ikinci danışanın hikayesi etkiledi beni açıkcası. Kurgu dışı okuma tecrübem çok yok ama tavsiye ederim kesinlikle.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Emdr sürecini ve etki alanlarını yüzeysel anlattığını, verilen örneklerin emdr anlatımında basit yüzeysel hikayeler olduğunu düşünüyorum. Bir kitap için daha esrarengiz Farklı hikayeler duymayı beklerdim. Onun dışında travmalara yönelik psikoloğun empati, iletişim ve yöntemlerinin tam yerinde olduğunu ve bilimsel içerikler kullandığı görüşündeyim.
Düşünsenize, çocukken şiddete maruz kalmış bir insanın yaşadığı travmayı atlatması için kaç kitap okuması gerekir?
Geçmişte yaşadığı kayıp sonucu panik atak krizleri geçiren bir insan kaç derin nefesten sonra kendisini iyi hissetmeye başlar?
Sürekli beni terk edecek korkusu yasayan bir insanın ilişkisi kaçıncı buluşmadan sonra biter?

Peki geçmişte yaşadığımız travmaların bilinçaltımızda açtığı bu yaralardan kurtulmak gerçekten mümkün müdür?

Klinik Psikolog Mehtap Güngör, bu kitabında üç gerçek karakterin yasadığı travmalardan EMDR terapisiyle nasıl kurtulduklarını seans seans anlatıyor. Bir solukta kitabı okurken seans aralarında kendi içinizde kalan ukdeleri bulmaya başlayacaksınız.

Tavsiye: Çayınızı hazırlayın ve kitabı sessiz sakin bir ortamda okumaya başlayın. Çünkü kitabın bazı bölümlerinde gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız ve sanırım yalnız olmak sizi daha iyi hissettirecek.
280 syf.
Hepimizin hayatında belirli yaralar, hayal kırıklıkları, pişmanlıklar ve bir dolu "ukde" vardır. Bazen görmezden geliriz bunu bazen tamamen bastırırız, geçmişin derinliklerine doğru iteriz. İşte bu derinliklere ittiğimiz ukde, yara günü gelir açığa çıkıp bizi sıkıntıya sürükleyebilir. Kitapta aslında buna değiniyor. 3 farklı kişinin öyküsünü okuyoruz kitapta, bir panik atağın altında neler yattığını görüyoruz mesela. Bu öyküleri ben anlatmayayım şimdi size siz kendiniz okuyun ancak bu 3 insanın da öyküsü beni çok etkiledi. Kitabın yazarı Klinik Psikolog Mehtap Güngör terapilerinde EMDR tekniği kullanıyor, bence EMDR merak edenlerimiz için de faydalı bir kitap olmuş.
Psikolojiye ilgisi olanlar mutlaka okumalı çünkü terapi odasına dair birçok ince noktayı görebilirsiniz. "Psikolog değilim ben neden okuyayım?" diyenler de bu 3 insanın öyküsü için okuyabilir çünkü bence buna değer..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehtap Güngör
Unvan:
Psikolog, Yazar
Mehtap Güngör, Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden 2000 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrasında 5 yıl boyunca çeşitli eğitim kurumlarında gençlere ergenlik, performans ve sınav kaygısı, motivasyon ve ders çalışma alışkanlıkları konularında danışmanlık yaptı. Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını ‘'Obsesif Kompulsif Bozuklukta Bilişsel Çarpıtmalar ile Semptomlar Arasındaki İlişki'' konulu projesiyle bitirdi. Güngör, Okan Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi'ndeki çalışmalarının ardından Türk Kızılayı Altıntepe Tıp Merkezi'nde klinik psikolog olarak görev yaptı. Çalışmalarında, Bilişsel Davranışçı Terapi, Gestalt Terapi, EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma) tekniklerini kullanmakta olan Mehtap Güngör, 2015 yılında akreditasyon kriterlerini tamamlayarak EMDR Europe tarafından verilen ve uluslar arası geçerliği olan ‘EMDR Sertifikalı Terapist' unvanını aldı. Mehtap Güngör, kurucusu olduğu PsikoMola Bireysel ve Kurumsal İletişim Merkezi'nde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 457 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 188 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.