Melis Zeren

Melis Zeren

Çevirmen
7.5/10
195 Kişi
·
606
Okunma
·
0
Beğeni
·
86
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
232 syf.
Pek çok kişi bu kitabı, ev toplama veya düzenleme üzerine alıp okusa da asıl anlatılmak istenen minimalist bir yaşam... Kitapta hayatı minimalleştirmek, sadeleştirmek için güzel yönlendirmeler yapılmış. Hayat tarzını bu yönde değiştirmek istiyorsanız bence okunması gereken bir kitap.

Not. İzlemek isteyenler için Netflix'de bir programı da mevcut.
232 syf.
Nasil anlatsam, nasil baslasam...
Simdiye kadar okudugum ne kadar makale, kitap, dergi varsa iclerinde beni en tatmin etmeyeni bu kitap oldu diyebilirim. Yahu insan evinin nasil toplanacagini anlatir mi, fazlaliklari atin evde daginiklik olmasin demek icin kitap yazar mi?
Her sayfa cevirisimde tabii ki konu tekrariyla ayni cumlelerle cin iskencemi tamamladim. Ev toplamayi anlatan bir kitap ne kadar farklilik anlatabilir ki?
Ben dusunce ile ilgili sanarak aldim hayatinizi derleyin toplayin dusuncelerinizi sadelestirin gibi cumleler beklerken bir de ne goreyim cop torbanizi alin kullanmadiklarinizi atinayni turden esyalari ayni yere toplayin falan diyor inanmayacaksiniz belki ama corabi bile nasil katlarsaniz daha az yer kaplar ve duzgun olurun tarifini vermis.
Son sayfasina kadar umudumu kaybetmedim bi yere baglanacak bir farklilik olacak dedim ama olmadi. Bana gore bir anlam ifade etmedi, okurken keyif alamadim genel anlamda alinti yapip hosuma giden bir iki cumlesi olmadi mi oldu ama tum kitap 2 cumle icin okunur mu orasi size kalmis :)
Iyi okumalar dilerim.
232 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okuduktan sonra odamda uyguladım ve inanır mısınız 2-3 aydır dağılmadı ve intizamlı ve nizamlı bir şekilde duruyor. Hem kullanışlı hem de düzenli oldu Marikondo tekniği ile düzenlediğim odam. İçi açılıyor insanın hakikaten. Toplu bir ev toplu bir yaşam. Arkadaş çevremde de çok popiler hale geldi. Aman düzenin sanatı mı olur, demeyin. Alın, okuyun.
232 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Yeni yılda sadeleşmek,arınmak,yenilenmek adına. Hayatına hükmedip, bir süre sonra seni sahiplenen eşyaların boyunduruğundan çıkmak adına.. Yeni bir hayata adım atmak adına...
Kitabı alır almaz okudum, ilk uygulamalara başladım... Kendimi şimdiden iyi hissetmeye başladım.. Şiddetle tavsiye ederim..
232 syf.
·2/10 puan
Yazar, kitapta bol bol “Haz vermiyorsa atın, sadeleşin.” diyor fakat bu ve buna benzer tekrar cümleleri ile kitabını sadeleştiremiyor. Eşyalara, “onları kullandığınız için teşekkür edin, onlara değer verin” derken aynı zamanda onlardan kurtulun diyerek eşyalar ile olan ilişkilerde çelişkilere düşüyor.
232 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Hangimiz dağınık değiliz ki?
Evimiz,isyerimiz,hayatımız
Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor ?
Saatlerinizi ayırarak topladiginiz her yer kısa sürede yine mi dağılıyor?
(bu sorular ve buna benzer alanlarda hayata daha pratik ve düzenli olmada yardimci olan bir kitap daha cok bayanlara hitap eden bir kitaptir.)
232 syf.
·71 günde·Puan vermedi
Karantina günlerinde okunabilecek mükemmel bir kitap. Okuduktan sonra günlerce evinizle meşgul olacağınızdan can sıkıntısı nedir bilmeyeceksiniz!

Pek çoğumuzun evinde, yaşam alanında bulunan anlamsız, gereksiz fazlalıklardan kurtulmak için harika bir motivasyon kaynağı.
Kitabın başlarındayken bile çevrenizdeki eşyalara bakış açınız değişmeye başlıyor.
Ev toplamak, yazarın iddia ettiği kadar hayat başarısı getirir mi bilinmez ama huzur ve dinginlik getireceği kesin..
Bu kitap, size iyi duygular geçirmeyen her türlü nesneye, yıllardır kullanmadığınız ve muhtemelen hiçbir zaman kullanmayacağınız her türlü ürüne veda etmeniz, edebilmeniz için müthiş bir başlangıç olabilir.
Kolay ve hızlı okunabilen bir kitap.

NOT: Bir kitap koleksiyoncusu olarak yazara kitaplar konusunda pek de katılamadım. Kitaplarımdan vazgeçemem Kondo!
232 syf.
·Puan vermedi
Sadece minimalistlerin iç dünyasını daha yakından tanımak adına okudum bu kitabı, yoksa sevdiğim çok şeyi pat diye hayatımdan çıkarmaya niyetim yok... Gereksizleri ve kullanım dışı bulduklarımı ya atıyorum ya da veriyorum ama hayatımı illa sadeleştireceğim diye de sahip olduğum şeylerden vaz geçmek istemem. Kitabı bitirdiğimde minimalist yaşam tarzının bana göre olmadığına iyice kanaat getirdim. Hele hele yazarın her eşyanın bir enerjisi olduğunu sık sık vurgulamasına ve onlara teşekkür etmemiz gerektiğini söylemesine rağmen, duygusal bağ kurduğumuz eşyaları ruhsuzca elden çıkarmaya teşvik edişini hiç ama hiç anlamadım... Kimi anıları saklamak güzeldir, ruha iyi gelir yahu! Ben şimdi hayatta olmayan dedemin su bardağını, babamın daktilosunu, annemin makasını ve dahi hepsinde bulduğum çocukluğumu neden atayım ki!
232 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bazı kitaplar hayatının dönüm noktalarını belirler. Uzun süredir ertelediğini bahaneler ürettiğin kararları bir çırpıda vermişsin. Ve artık daha mutlu daha huzurlu hissedersin.
Ne dersiniz sizin var mı?
Böyle kitaplarınız? .
.
.
#kitap #kitapkurdu #kitaptavsiyesi #kitapönerisi #kahvekitap #derletoplarahatla #mariekondo #epsilon #annekahvesi #internetanneleri #ankaraanneleri #bloggeranneler #bloggermom #okuyananne #yazananne #okuryazarkadinokudu

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 606 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 331 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.