Melisa Arsenyan

Melisa Arsenyan

Tasarımcı
7.7/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Melisa Arsenyan
Graphic Designer - Aras Yayıncılık
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
312 syf.
·11 günde·7/10 puan
Güzel İnsanlar Merhaba !!
Bugün günlerden Maral Boyadjian ve Gelincikler Açarken eseri,
Osmanlı Devletinin yıkılış sancılarının yaşandığı 1900'lü yılların ilk dömnemlerine götürüyor eser bizi,
Osmanlı Devletinin doğu bölgesinde dağlar arasında Sasun kazasının Salor köyündeyiz. Ermeni Köyü düğün telaşı, tarlada çalışan, aşık olan, dedikodu yapan saf, gariban dağ insanları..
Yaşar Kemal'in güzel romanlarına benzer bir atmosfere benziyor Sasun köyü ve içinde yaşayan insanların küçük hikayeleri..
1913 yılı ile başlayan eser yavaş yavaş 1915 olaylarına doğru alıp götürüyor bizi.
Anno ve Daron adlı gençlerin aşk hikayesi ekeseninde şekillenen eser. Ermeni Köylüleri, komşu Kürt köyleri ve sonrasında gelen yıkım, acı günler,
1915 baharında Gelincikler farklı açar bu defa kan rengini alacaktır Sasun dağlarında açan gelincikler...
600 yıllık Osmanlı hikayesi sona erecektir. Bu yıkılış gürültüsünde gelecek kuşaklara zihinlerinde yaşamaya devam edecek acı hikayeler kalacaktır miras
Balkandan, Anadoluya göçen Müslüman muhacirlerin acı hikayeleri, Anadoludan Yunanistana giden müdadele Rumların hikayeleri, 1915 acısını zihninde yaşamaya devam eden Dünyaya dağılmış Ermeniler, Kürtlerin isyan ve acı hikayeleri, Kafkastan gelen insanların acı sürgün hikayeleri,.....kısacası her halkın açık bir yara gibi kanamaya devam hikeyeleri..
Bunları anlamanın ilk yolu da herşeyden önce insan olduğumuzu hatırlayarak empati yapmaya çalışmak,
Bizden olmayan her canlı ile empati yapmak;
Hükümet Kadın 2 filminde Veysel Efendinin dediği gibi: "Dünya senden olmayanlarla hoştu, Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini…"
https://www.youtube.com/watch?v=JVLv9k56uCo
Tarihe at gözüyle bakmadan farklı gözle bakmak isteyenler için okunacak güzel bir eser.
İyi Okumalar
Sağlıcakla !!!
312 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10 puan
#gelincikleraçarken #maralboyadjian #307syf #okurken #tavsiyekitap #tavsiye

Tarihsel olayların hayali köyü, insanları, aşkları...ve gelincikleri.. Ermeni fedailerin ve Kürt aşiretlerin başrolü oynadığı 1915 Van direnişi, Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşına girişiyle Ermenilerin göçe zorlanışı birbirlerine, topraklarına sıkı sıkı bağlı insanların kopuşları hüzün içinde anlatılıyor..Ölümün aşkı öldürmediğine tanıklık ediyorsunuz kitabın sonunda da..merak ediyorsunuz biliyorum, tavsiyemdir, okuyun derim..
312 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Maral Haroutinian Boyadjian Halep'te doğmuş, ABD'ye göç etmiş ailesiyle birlikte.Ermeni asıllı bir yazar Boyadjian.
Gelincikler Açarken, kurgusal bir eser olsa da gerçeklerden yola çıkılarak yazılmış.Anno ve Daron'un o muhteşem aşkı kalbimi ısıtırken, yaşanan acılar kanımı dondurdu.Kimsenin yaşadığı topraklardan sürülmemesini hiçbir halkın bu zulmü yaşamamasını diliyorum.
312 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
#gelincikleraçarken #maralboyadjian #307sayfa #tavsiyekitap #okudumbitti

Pencereden bakıldığında sümbüllerin, lalelerin ve papatyaların açtığı görülebiliyordu, ama Anno en çok gelincikleri gördüğü için mutluydu. Kan kırmızısı yapraklarıyla çevrili karabaşları dört bir tarafı kolaçan ederek araziyi gözlüyor gibiydi. Çocukken, kısacık bacaklarıyla henüz evin yolunu yürüyemediği zamanlarda, sırf çiçeğin solup boynunu büktüğünü izlemek için onları koparırdı. Çok geçmeden baharın başında günlerce dimdik durabileceklerini, ancak koparıldıklarında hayatta kalamayacaklarını, anında öleceklerini öğrenmişti….
104 syf.
·2 günde·7/10 puan
Ermeni kilisesinin diğer kiliselerden farkının ne olduğu, yapısını ve işleyişini anlayabilmek açısından güzel bir eser. Kitap kısa rahat okunuyor ve yer yer Ermeni hıristiyan minyatürleriyle süslenmiş. Dinler tarihi meraklıları okuyabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Melisa Arsenyan
Graphic Designer - Aras Yayıncılık

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.