Melisa Kesmez

Melisa Kesmez

YazarÇevirmen
8.0/10
2.373 Kişi
·
6,4bin
Okunma
·
349
Beğeni
·
12,4bin
Gösterim
Adı:
Melisa Kesmez
Unvan:
Çevirmen, Yazar, Gazeteci
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1980
MELİSA KESMEZ, Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Bir dönem Londra’da yaşadı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları ve söyleşileri yayımlandı. Çeviriler yaptı. İstanbul’da yaşıyor. Keriman isimli bir kedisi var.
İnsan galiba sadece görüşmeyeceklerine "Görüşürüz" diyor. " Tabi " diyor asla arayıp sormayacağı insanlara, " mutlaka görüşelim..."
...birkaç saat önce birlikte geçtiğiniz yollardan, bu defa tek başına elin kolun bomboş dönerken kuru ekmek gibi ufalanıyordu içim.
"Bir şeylerin içinden akıp gidiyorum. Hikâyelere şahit oluyorum ama içlerinde kalamıyorum. Bir anlığına oradayım, hemen sonra yokum."
Melisa Kesmez
İletişim Yayınları
" Ne zaman kendimi biraz güçlü , biraz haklı hissetsem , ivedilikle haddimin bildirilmesine alışkınım ben . "
Melisa Kesmez
Sayfa 46 - Sel Yayıncılık
125 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
" Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara." diyor kitabın başında yazar. Ne demek istediğini okudukça çok iyi anladım.
Her biri diğerinden etkili her biri umut dolu beş öykü...Kendini sığdıracak küçücük oda arayan ve huzuru bulmaya çalışanlar, yüreğinizi bir sıkıştırıp bir ferahlatıyor.
Bazı sayfaların orta yerinde kendimi bulduğum oldu. Satırlar kalbime o kadar dokundu ki gözlerimin dolmasına engel olamadım.
Ama yine de son sayfayı kapattığımda kocaman bir hüzün ile birlikte kocaman bir umut doldurdu kalbimi..
Hasan Hüseyin Korkmazgil'in o güzel satırları sanırım tam bu öykülerin özeti ;
" Bu ne çıldırtan denge,
Yaprak döker bir yanımız
Bir yanımız bahar bahçe. "

2019 Sait Faik Hikâye Armağanı verilmiş bu kitabı ben deneyimlemenizi çok isterim..
110 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar yeni keşfettiğim yazarlardan olan Melisa Kesmez’in Bazen Bahar kitabı öykü türünde yazılmıştır.Eserde 10 öykü yer almaktadır öyküler bayanların bakış açışından anlatılmaktadır.Öyküler arasında en beğendiğim Beyaz Kelebekler oldu bunun haricinde ;Telefon Kulübesi, Kurtarma Gemisi Domates Tohumları,Yılbaşı Ağacı,Çürümenin Bahçesi,Yarım Kalan ve Bir Bahçeyi Beklemek gibi öykülerde yer almaktadır.Okurken herkesin kendinden bir şeyler bulacağı ve yüreğine dokunacak bir eser.Öyküleri okurken ne kadar gerçekçi ve abartıdan uzak olduğu göreceksiniz.Keşke öyküler daha uzun olsun diyeceksiniz.Yazarın dili de sade ve anlaşılır.
Keyifli Okumalar Dilerim
140 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Atları Bağlayınca Geceyi Burada Geçireceğiz yazarın diğer eserleri gibi öykü türünde yazılmış.Yazarın diline gelecek olursam diğer eserlerine göre daha çok devrik cümleler kullanılmış.Devrik cümleler eserde yerinde kullanılınca edebi ve etkileyici bir metin yapar ancak bu eserde böyle bir durum söz konusu değildi.Evet diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de altını çizdiğim baya cümle oldu ancak yazar bu eserinde hem tekrarlara düşmüş hemde edebi olarak zayıf kalmış.Öykülerde anlatıcılar gözünden yaşanmıştır.140 sayfa ve 25 öyküden oluşan bir eserdir.Diğer öykülere göre sadece biraz Arif öyküsünü beğendim.Melisa Kesmez’in öykülerini okurken Emrah Serbest tadı alıyorum.Bu eseri dil olarak akıcı ancak edebi olarak zayıf.
Keyifli Okumalar Dilerim
Merhabalar kitapkurdu meslektaşım sayesinde okuma şansı buldum.Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Nohut Oda 5 kısa öyküden oluşan bir eserdir.Kitap bir bayanın bakış açısından anlatılmaktadır.Kitabı okurken kendi hayatınızdan kesitler yaşadığınız hisler vermektedir.Öyküler arasında en beğendiğim Annemin Çadırı.Üslup olarak sade ve akıcı bir dil kullanılmıştır.Bu hikayeler sanki bir yolculuk gibi geçmişteki hayatınızı sorgulatıyor.Kitabı okumanızı tavsiye ederim
125 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Önce ‘atları bağlayın geceyi burada geçireceğiz’ ismiyle yakalamıştı beni.Sonra öyküleri okudukça daha da sevdim ama zaten biliyordum Melisa Kesmez’i.Sabitfikir dergisindeki yazılarından.
Hatta bir kitap incelemesinden sonra (Google sağolsun yıl 2015 imiş), kitapçılarda dediği kitabı aramıştım ‘kayısılardan’ bahseden bir kitap diye sorarak.Tabii o kitabın adı ‘yakındaki uzak’ idi Rebecca Solnit’in.
Ben Melisa Kesmez’in kendi yazdıkları haricinde kalemine ortak ettiği kitapları da küpe ettim kendime,yeri çiçeklidir.Yanı ise demli bir çay.O yüzden ‘nohut oda’ (ah nasıl da güzel isimler bunlar!) çıkar çıkmaz okunmalıydı.
Beş hikaye var bu kitapta.Beş ayrılış,beş kopuş ama beş kabuk bağlayış.Hele ki Handan..’kız kardeşim Handan’ daha bir yaraladı beni.
Daha nice kitaplara..Hem yazdıklarına hem tanış ettiklerine..!
208 syf.
·4 günde·8/10 puan
"Her zaman kenarda dur, görünür olma dedi annem."
Neden? Kime karşı, ne için?..
Niçin hep görünür olmamak zorunda bu kadın denen varlık... İçinde yaşamak zorunda; duygularını, kaygılarını, heyecanlarını, hezeyanlarını, kırgınlıklarını...
Bu soruların cevabı bulunamayacak galiba, yüzyıllardır bulunamadığı gibi...
"Yaşadığın cografya kaderindir", sözünün ispatlandığı bir roman Kadınlar Ormanı...
Meksika, uyusturucunun başkenti. Uyuşturucu kartellerinin kral olduğu bir ülke. Kadın olmanın ne zor olduğunu tahmin edersiniz sanırım bu cehennemde.
Meksika kırsalında annesiyle birlikte yaşayan Ladydi adindaki bir kızçocuğunun dilinden anlatıliyor roman. Babaların ya çalışmak üzere gittiği ya da terkettiği erkeklerin yaşamadığı bir ülke burası. Ladydi, Maria, Paula, Estefani'nin bu dört arkadaşın gizli dünyası, daha doğrusu görünmemeleri gereken, cinsiyetlerini saklamak zorunda oldukları bir dünya...
Annelerin kızları korumak zorunda oldukları için, saçlarını kısacık kestikleri, dişlerini siyaha boyadıkları, erkek isimleri takıp, onları kazdıkları çukurlarda sakladıkları bir dünya...
Kadınlar Ormanı, umutsuzluğun doğal bitki örtüsüne dönüştüğü bir ülkede yaşam mücadelesi veren kadınların sesine ses veriyor. Kadınlığın karanlık gölgeler arasında saklanmak zorunda kalan ama her şeye rağmen ışıldayan renklerini resmederken, anneler ile kızları arasındaki ilişkinin en mahrem köşelerini de ustalıkla yansıtıyor.
Çocuk olamadan kadın olmak zorunda kalan, annelerinin yazgısını taşıyan çocuk kadınların hikâyesi Kadınlar Ormanı...
Melisa Kesmez'in usta çevirisiyle film keyfinde bir okumaydı; hüzünlü ve dokunaklı...
Yaşam akışımız içersinde film gibi izlediğimiz diğer kadınların öykülerinde olduğu gibi... Sevgiyle ❤
108 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarın okuduğum ilk eseri oldu. Beş öyküden oluşan bu güzel maceranın bitişinin burukluğu ama güzel, sarsıcı bir kitap okumanın sevinci içerisinde kaldım.
İlişkilerin, duyguların dinamiklerini vurucu bir şekilde incelendiği ilk dikkat çeken noktalardan biri. Hepimizin hayatının bir döneminde kabuğunu aradığı zaman olmuştur ya, yazar da ona değiniyor.
Okuduğu kitapta cümlelerin altını çizmeyi sevenler için bol bol çizecek yer olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
Duyguların samimi bir şekilde okuyucuya hissettirildiği güzel bir macera.
Okuyun, okutunuz efenim.
140 syf.
·3 günde·5/10 puan
Bu üçleme ile geçti kitap "Rakı, sigara, yalnızlık" ne sevdiğim nede sevmediğim bir kitap oldu. Kitap da çok güzel Türk ailesi işlenmiş bir çok hikayesinde diyorsunuz bu var. Ama üçlemelerin her hikayede geçmesi sıktı beni. Okusanız da olur okumasanız da olur.
Ufuk bayram
Ufuk bayram Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz'i inceledi.
154 syf.
·Puan vermedi
ATLARI BAĞLAYIN GECEYİ BURADA GEÇİRECEĞİZ ~ MELİSA KESMEZ

"Korkarım biz de herkes gibi birbirimizin hayatından bir tuhaflık olarak geçip gideceğiz."

*Samimi ve içten öykülerle, kalemini sevebileceğiniz bir yazar. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen gayet başarılı ve dostane bir kitap. Kadın ruhunu, özellikle şehirdeki nahif insan ruhunun hissettiği tarumarlığı ve savrukluğu hissettiriyor. Sonrası yolculuk, arkadaşlık, aile olmak ve genel olarak hayatın parmak basılmayan yerlerine kendi tarzıyla dikkat çekiyor yazar. Çok yumuşak, içten ve zekice bir üslup. Öneririm.

"Birden masadaki kitap dikkatimi çekti, kapağındaki toplu konutları hatırladım önce, Sinek Isırıklarının Müellifi. Pazarda annesini kaybetmiş de bulmuş çocuk gibi sevindim. İçime gecenin başından beri ilk kez hissettiğim bir duygu peyda oldu, yalnız değildim."

Yazarın biyografisi

Adı:
Melisa Kesmez
Unvan:
Çevirmen, Yazar, Gazeteci
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1980
MELİSA KESMEZ, Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Bir dönem Londra’da yaşadı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları ve söyleşileri yayımlandı. Çeviriler yaptı. İstanbul’da yaşıyor. Keriman isimli bir kedisi var.

Yazar istatistikleri

  • 349 okur beğendi.
  • 6,4bin okur okudu.
  • 122 okur okuyor.
  • 2.422 okur okuyacak.
  • 37 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları