Giriş Yap

Melisa Kesmez

Yazar
Çevirmen
8.0
3.153 Kişi
Unvan
Çevirmen, Yazar, Gazeteci
Doğum
İstanbul, Türkiye, Eylül 1980
Yaşamı
2019'da Nohut Oda ile 65. Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı. Kesmez Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sosyoloji okuduktan sonra bir süre Londra'da yaşadı. Türkiye ve yurt dışında yaratıcı yazarlık, gazetecilik ve fotoğrafçılık gibi muhtelif alanlarda eğitim aldı ve dergi ve gazetelerde bu alanlara ilişkin yazılar üretti. Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz, Bazen Bahar ve Nohut Oda adlı üç kitap yayımladı. Aynı zamanda tiyatro çevirileri ve editörlük, çevirmen ve dramaturg olarak muhtelif projelerde rol aldı. Günümüzde çocuk edebiyatına ilişkin yayıncılık da yapmaktadır. Eserleri -Hikâye - Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz, 2013, Sel Yayıncılık - Bazen Bahar, 2015, Sel Yayıncılık - Nohut Oda, 2018, Sel Yayıncılık -Oyun çevirisi - Dövüş Gecesi (Fight Night, Alexander Devriendt) - Yeni Öğretmenimiz Bir Canavar (Our Teacher’s a Troll, Dennis Kelly) - Bunu Ben de Yaparım (NippleJesus, Nick Hornby) - İyi Şeyler Olacak Diye Düşün (Growth / Luke Norris) - Limon Limon Limon Limon Limon (Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons, Sam Steiner) - İnsan Kulağı (Human Ear, Alexandra Wood) -Kitap çevirisi - Ateşteki Güve, Sel Yayıncılık (The Early Stories of Truman Capote, Truman Capote) -Dramaturji - Bunu Ben de Yaparım (NippleJesus, Nick Hornby) - İyi Şeyler Olacak Diye Düşün (Growth, Luke Norris) - Çirkin (The Ugly One / Marius von Mayenburg) Aslında Özgürsün (Duygu Asena, Ali Kemal Güven)

İncelemeler

Tümünü Gör
125 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
"Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara..."
Herkes bir şey anlatabilir ama herkes aynı anlatmaz. Hayatınızı ayrıntısıyla gözlemlediğiniz mi? Dokunduğunuz eşyayı, konuştuğunuz insanı, gördüğünüz tüm insanların saçından ayakkabılarına varana dek baktınız mı? Geçtiğiniz yolları sorguladınız mı? Su gibi akan zamanın ardına bakın, ne kalmış ne kalmamış diye. Bu kitabı merakla okudum, özellikle öykü sevdiğim için merakım arttı. Aslında merak edilecek bir büyük olay yoktu ancak her cümlesi çok şey anlatıyordu; aile bağı, insanın kendi içerisinde yaşadığı iç hesaplaşma, duygusallığın sorgulandığı bir eserdi. Duygusallık o kadar farklı işlenmiş ki, sanırım bu da yazarın yeteneğini gösteriyor. Tam 5 kısa öyküden oluşmakta: Kalanlar Son Bir Çay Annemin Çadırı Görüşürüz Kız Kardeşim Handan Öykü başlıklarına bakınca 'Nohut Oda' diye bir başlık görmedim, şaşırtıcı gelmişti. Okuduğunuzda anlıyorsunuz bu 'Nohut Oda' adını. Ha bu ara kitap adına ve içeriğine dair, kitabın arka kısmında bulunan yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum çünkü çok güzel: "Mekanın hunharca talan edildiği, bir yere ait olmanın zorlaştığı, hususi ya da kolektif belleğimizin sıfırlandığı zamanlarda, yerleşmenin, kendine bir ev icat etmenin ve kök salmanın insaniyeti üzerine öyküler . . . Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere..." Demesiyle 'beni oku' diyen bir kitaptı. Bu beş öykü benim için beş güzel roman okuma hissi verdi. Evet; ben beş kısa öykü değil, beş koca roman okudum. Kişi analizi olsun, üslup olsun ve duygular olsun hepsi güzel işlenmiş. Hayatın küçük bir kısmından tutup onu en güzel şekilde okura sunmuş yazar. Öykülerin sonu iste sade ve etkiyeciydi. Ben bütün öyküleri çok sevdim, birini seç nerdeseniz 'Kalanlar' diyebilirim. (: *** "Yaşamın ilk çabası kabuk oluşturmaktır." Kabul edin, hepimiz bir kabuk oluşturmuşuz kendimize... Ben çok severek okudum. Günümüzde böyle güzel kitaplara raslamak mutluluk verici sahiden. Okumayan kalmasın diyorum ve herkese tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
Nohut Oda
8.1/10 · 4.418 okunma
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
154 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Edepsiz hayattan kesitler sunan Melisa Kesmez her öyküde ayrı bir tat bırakıyor. Annesizlik, babasızlık, aldatmak, sancılı ilişkiler, çocuk istememek, intihar, bir şehirden kaçıp gitmek; gittiğin gibi geri dönmek.. İnsanın yaşayabileceği bir çok şeyi derleyen kitapta en sevdiğim öykü ‘düğün’ oldu. Muzip şeyleri seviyorum. Kendi geçmişimize dönüp baktığımızda önemli bulduğumuz ne çok şey şuan önemsiz. Ha bir de şiiri olan adamları seviniz, düz olanları değil
Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz
7.4/10 · 2.365 okunma
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42