Meltem Muzmuz

Meltem Muzmuz

ÇizerTasarımcı
6.6/10
44 Kişi
·
106
Okunma
·
0
Beğeni
·
35
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
264 syf.
·8/10 puan
Wabi sabi, Japon kültürünün bir parçası olan özel bir kelime gurubu. Kitapta tek bir tanımı olmayan bu kelimeyi farklı açılardan (kökenleri, günümüzle, doğayla ilişkisi açısından) okuyor ve öğreniyorsunuz. Wabi sabi fikriyle bağlantılı olarak basitleştirme ve güzelleştirme, kabullenmek, ilişkilerin beslenmesi, anın tadı vb. konuların her biri ayrı bölümlerde detaylıca anlatılmış.
Eğlenceli,düşündürücü bir okumaydı benim için. Aynı zamanda beni bir takım araştırmalara itti. Beni farklı bir felsefeyle tanıştıran bu kitabı okurken birçok yerin altını çizdim. Sizin için birkaçını buraya bırakıyorum.Hepinize keyifli okumalar diliyorum.
Kitapla kalın, mutlu kalın...
Alıntılar
Wabi sabi, basit, yavaş ve doğal yaşamın lütuflarını görebilmektir.
Bakmayı öğrenip yüreğinle yaşadığında dünya bambaşka görünür.
Mükemmel zamanı beklemenize gerek yoktur. Beklemeyin. Bugün her nerdeyseniz hemen başlayabilirsiniz.
Şeylerin güzelliği, içinde bulundukları çevreye bağlı olarak büyür ya da solar.
Anlamlı basitlik bir zevk kaynağıdır.
Doğa olduğu gibidir, sizi de olduğunuz gibi kabul eder.
492 syf.
·5/10 puan
Benim en çok tercih ettiğim tarzlardan biridir psikolojik gerilim. Hepsi de gerçeğe uygun yazılmıştır. Abartısız, insanlar ne kadar da kötüymüş dedirten, sinir bozucu karakterlerin olduğu, okurken bizleri diken üstünde tutan, iç karartan ve yer yer sinirleri geren kitaplardan.
İnan Bana, şimdiye dek okuduğum kitaplardan çok farklı çünkü tiyatro metni şeklinde yazılmış bazı sayfalar. Normal okuyorsunuz, bir bakıyorsunuz kitap tiyatro oyununa geçiyor. Ana karakter tiyatro öğrencisi olduğu için mi yazar böyle yazmayı uygun buldu bilmiyorum ama akışkanlığı bozmuş bu durum.
İlk sayfalarda kendini güzel okutsa da, ilerleyen sayfalarda temponun dibe vurmasıyla kitaptan koptum. Anlayamadım, ikili arasındaki konuşma çok yabancı geldi bana. Ara ara uyku moduna geçtim çünkü öyle uzun uzadıya anlatılmış ki, dikkati vererek okumak epey zorlaşıyor. Takip edemediğiniz zamanda da kafa karıştırıcı oluyor. Konu güzel fakat okudukça merakınızın karşılığını tam olarak alamadığınız hissine kapılıyordunuz. Kısaca konu ilgi çekici fakat anlayamadığım uzun konuşmalar var ve zerre gerilim yok. Okumazsanız çok şey kaybetmezsiniz.
264 syf.
·14 günde·Beğendi·6/10 puan
Bana sorarsanız okuyanın anlayacağı ve okunması da gereken çok güzel bir Japon bilgeliği ile size sunulan Wabi Sabi felsefesini anlatan aynı zamanda kişisel gelişim kitabıdır. İçerisinde geçen özet sunan sadece birkaç alıntıdan eklemek istiyorum ama siz bence yine de bu güzel kitabı okuyun.
Wabi sabi,bize bir şekilde daha fazla hissettirerek azla yetinmeyi öğretir:
Daha az eşya,daha çok ruh.
Daha az telaş,daha çok rahatlık.
Daha az kaos, daha çok sükunet.
Daha az toplu tüketim, daha çok benzersiz yaratıcılık.
Daha az karmaşa, daha çok berraklık.
Daha az önyargı,daha çok bağışlama.
Daha az gösterişçilik, daha çok doğru.
Daha az direniş, daha çok esneklik.
Daha az kontrol, daha çok teslimiyet.
Daha az beyin,daha çok yürek.
%16 (62/408)
·4/10 puan
Kitabın arka sayfasını okudum ve beni eğlenceli bir kitap bekliyor diye düşündüm ama yanılmışım bas karakterin sürekli tacize uğraması (öncelik video sonra el)ve buna normalmiş gibi tepki vermesi o kadar sinirimi bozdu ki daha fazlasına katlanamadim açıkcası.
432 syf.
·8 günde·8/10 puan
Çok sürükleyici, merak uyandırıcı. Gerilim unsuru da bir o kadar yüksek ama finali açık kalmış. Devamı gelevek mi, o da belirtilmemiş. Sona doğru yazar sanki sıkılmış gibi konudan. Hooop diye bağlamış hikayeyi...
414 syf.
·1/10 puan
Şimdi size 416 sayfalık bir kitabın ne denli boş olduğunu anlatayım.
Kötü kitap elbetteki okudum fakat bu faciaydı benim için.
Şu an tek yapmak istediğim yazarının karşısına geçip,
— niçin zamanımı çaldın, demek isterdim.
Haruki Murakami tutkunları belki sevebilir diye düşünüyorum, fakat Murakaminin sonunu asla bağlamaması, ee sonra ne oldu diye bize sorduran kitaplarından bir kaç tık daha ilerde olan bir kitap bu.
.
Öncelikle kitap Türkçe kadar Almanca ve İngilizce cümlelerle yazılmış. İlk sayfalarda çeviri yardımı ile Almanca cümleleri çevirdim fakat bir kaç sayfa sonra baktım ki sonu yok kitabın sonuna kadar tercümesiz, her sayfada mutlaka bir kaç cümle yabancı dil kullanılmış.
#zeitverschwendung
Ve kitap bittiğinde dönüp 20 sayfayı tek tek kontrol ettim acaba basım hatası mı var sayfalar eksik mi diye.
Sayfalar tam ve kitap yarısı yırtılmışta hikayeyi eksik okudum hissi ve bir iki üç beş değil bir dolu soru işaretleri ile bitti.
................................................/

Spoiler....!!!!!!

.................../
-Lewis çocuğu nereye götürdü?
-Claudia hatırladımı?
-Lubert nasıl yaklaştı?
-Ev neden boş nereye gittiler?
-Edmund ne oldu?
-Frieda sonrasında ne yaşadı?
-çocuklar kimi vurdu?
-ülke ne oldu?
-Ozi ve Ernst ne oldu?
-savaşta ölenler aranıyordu bulundumu?
-En önemlisi kitabın baş kahramanı Rachael’e ne oldu
Vs.. vs... bunlar ve daha fazlası kitap boyunca işlenen konular ve hiç biri cevaplanmadan bıçak gibi kesilip bitti.🤔
.
Ooofffff... zamanınızı çalan yazarlara izin vermeyin.
Söyleyeceklerim bu kadar 🤷‍️.
432 syf.
Ardalanan bir takım cinayetler... Herkes korku ve panik içinde. Miles ve Grey olayı çözmeye çalışırken yalanlar, yolsuzluk vb bir çok yeni zorluklarla karşılaşıyorlar.
Peki bu cinayetler neden işlendi?
Devam etmeli mi ? ( Bu sorunun saçma geldiğinin farkındayım ancak okuyanlar neden böyle yazdığımı anlayacaklardır.)
Kime güveneceksin bundan sonra? Bu ayrımı yapabilecek misin?
İyi olan ne kötü olan ne ? Kime göre iyi kime göre kötü?
Küçük şaşırtmacaların olduğu sürükleyici bir kitaptı. Agatha Christie okuyarak büyüyen bir yazarın ilk kitabı olması göz önüne alınınca konuyu olağan bulabiliriz. Ancak kitap çok ani bir şekilde sonlandırılmış. Devam kitabı var mıdır bunuda araştırmadım aslında. Ama devam kitabı yoksa dahi ilklerin günahı olmaz derler..
Okunası kitaplar listesine alınabilir. :)
336 syf.
·5/10 puan
Basit bir kitap. 43. Sayfadaki "Bugün ateşin yok. Çok çok on derece" cümlesine takılmazsanız vakit geçirmek için okuyabilirsiniz.Olaylar ve anlatım son derece sıradan.
264 syf.
·50 günde·Beğendi·7/10 puan
Sade ve basit yaşayabilmemin mümkün olduğunu okuyarak öğrenebiliriz. Bunu uygulayabiliriz de. Günümüzde hızlı yaşanan hayatınıza birazcık sakinlik katıp stresinizi azaltmak isterseniz, buyrun okumaya.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 106 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 76 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.