Menderes Çakıcı

Menderes Çakıcı

Yazar
8.7/10
13 Kişi
·
19
Okunma
·
3
Beğeni
·
409
Gösterim
Adı:
Menderes Çakıcı
Unvan:
Türk Uçak Mühendisi, Kaptan Pilot, Yazar
Doğum:
Ankara, 1965
1965 Ankara doğumlu olan Menderes Çakıcı, 1988 yılında ODTÜ Uçak Mühendisliği’nden mezun oldu. THY’nin pilot eğitimi için yurtdışına gönderilen Çakıcı, eğitim sonrası ikinci pilot olarak uçmaya başladı. Bugüne kadar Boeing 727, 737, RJ 70/100, Airbus 319- 320-321 ve Boeing 777 tipi uçaklarda uçtu. Evli ve iki çocuk babası olan Çakıcı, halen Boeing 777 uçaklarında kaptan pilotluk ve uçuş kontrol öğretmeni olarak görev yapıyor.
"2003-2012 yılları arasındaki yolcu uçakları kaza istatistiklerine göre, üretici firması Amerika veya Avrupa olan yolcu uçaklarında ölümcül bir kazaya uğrama olasılığı 2,9 milyon kalkışta birdir. Dünyanın en emniyetli kaza-kırım karnesine sahip ilk 78 havayolu şirketinde ise bu oran 3,4 milyon kalkışta birdir. Hele en iyi uçuş emniyet karnesine sahip ilk 39 havayolu şirketinde bu oran 10 milyon kalkışta birdir."
Menderes Çakıcı
Sayfa 295 - Efil Yayınevi
336 syf.
·10/10
Menderes Kaptan bilgilerini ve deneyimlerini havacılık geçmişi olmayan birisi için bile anlaşılır şekilde paylaşmış. Samimi ve sohbet havasında, soru - yanıt şeklinde geçen kitap bilginize bilgi katmak için birebir.
302 syf.
·40 günde·10/10
Havacılığa gönül vermiş, özellikle pilot olmak aklının bir köşesinden dahi olsa geçen kişilerin okuması gereken bir kitap. Zira kitapta bu süreçleri birebir yaşamış bir kişi hissettiği her duyguyu tüm saflığıyla ortaya koymuş. Bir şeyi tecrübe edemiyorsak, tecrübe edenin tecrübesinden öğreniriz diyerek kendimizi Menderes Kaptan'ın yerine koyuyoruz ve sanki onunla birlikte uçuyormuşçasına hepsini yaşıyoruz.

Kitap bölümlerden oluşuyor. Pilot olma hayalinden, pilot olma sürecine nasıl başladığına, ilk uçuş deneyimine, ilk yolcu uçağı deneyimine ve en sonunda da günümüzde çift motorlu en büyük uçak olan Boeing 777-300ER ile bir sektörlük uçuş deneyiminin tüm ayrıntılarına kadar hepsini içinde bulabilirsiniz. Kaptan Pilotumuz Menderes Çakıcı, öğretmen yönünü de iyi ki bir tarafa bırakmıyor ve kitapta bilgi üzerine bilgi ekliyor.

Yazdığı şiirlerden, paylaştığı tüm bilgilerden görülüyor ki işine gönülden bağlılığı yaptığı işin her aşamasında belli olan, heyecanını hiç kaybetmemiş bir emekçinin aynı heyecanı kendinden sonra gelen tüm havacılık tutkunlarına hem uçarak hem eğiterek hem yazarak katkı sağlayan bir pilotumuz Türk Sivil Havacılığı için büyük bir değerdir.
Kitap pilotaj eğitimi isteyenler, pilotluğun nasıl bir şey olduğunu merak edenler için bulunmaz nimet. Özellikle Hava Harp Okulu hedefimin aynı zamanda Menderes Hoca'nında bir zamanlar hedefi olduğunu öğrenmek beni motive etti.
336 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Uçakla yolculuk pek çok kimsenin isteği, bir kısım insanların da korkusudur. Uçakla yolculuk yapmayı seven ve uçuşla ilgili konulara meraklı olan biri olarak, Türkçe yazılmış böyle bir kitabı okumak için sabırsızlandım. Yazarın 26 yıllık pilot ve eğitmenlik tecrübesi kitaba da yansımış. Bununla birlikte, yazarın şahsi tecrübelerine çok fazla yer vermediğini söyleyebilirim. Kitapta uçuşla ilgili konular 13 başlıkta incelenmiş. Merak edilen pek çok soruya, doyurucu cevaplar bulmak mümkün. Bunun yanında, anlatım dilinin zaman zaman yazarlıktan ziyade, konuşmacı havasına büründüğünü söylemek gerek. Dahası, çok fazla tekrar içeriyor. Eğer herhangi bir sorunun cevabına bakacaksanız bu tekrarlar rahatsız etmeyecektir ama benim gibi kitabın kapak sayfasından arka kapağına kadar okuyan biriyseniz pek çok satır sizi rahatsız edebilir. Kitaptaki imla ve anlatım hataları da oldukça fazla. Yayınevi editöryal kısmı layıkıyla yerine getirmemiş. Yine de zevkle okuduğum bir kitap oldu. Neredeyse her sayfaya düşen fotoğraflar da hoş olmuş. Bunun yanında, sayfa biçimlendirmesi klasik kitap okuyucularının dikkatini dağıtabilir. Her sayfanın alt ve üstünde uçak görselleri bulunuyor. Konunun meraklıları için bulunmaz bir eser.
336 syf.
·29 günde·Beğendi·Puan vermedi
efsane soru cevap seklinde genel merak edilen sorular acil durumlar kabin içinde merak edilenler pilotların hayatları ve hatta bana en ilginç gelen uzaylılar uçan daire ile yöneltilen sorulara akılda daha fazla soru işareti bırakacak derecedeki cevapları ve bununla birlikte en önemlisi bu kitabı yazan hava kuvvetlerinde de görev almış sivil havacılıkta yıllarını geçirmiş ve görevinden ayrılmadan önce de uçuş eğitmeni olarakta hizmet vermiş bir tecrübe abidesi eğer benim gibi havacılık konularına merak sarmışsanız tavsiyemdir .
302 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Kitabın yazarı Kaptan Pilot Menderes Çakıcı oldukça samimi ve bir o kadar da öğretmeye, öğrenmeye gönül vermiş birisidir. Pilot olmaya nasıl başladığını neler yaşadığını anlattıktan sonra Boeing 777 ile tüm aşamalarıyla İstanbul’dan Miami’ye nasıl uçtuğunu neleri deneyimlediğini anlatıyor. Kitabı okurken hem yeni şeyler öğreniyorsunuz hem de uçağın kaptan pilot koltuğuna oturuyorsunuz. Havacılıkla ilgilenen, pilotların iş yükünü, uçuş ruhunu merak eden özellikle de pilotluk mesleğine gönül vermiş okurlarımıza bu kitabı tavsiye ederim.
336 syf.
·5/10
Kitabı alırken bir pilotun havadaki anılarını, havacılığın genel hatlarını, insana nasıl bir yaşam sunduğu hakkında bir kitap okuyacağımı sanıyordum.Ama okumaya oturduğumda büyük hayal kırıklığına uğradım.Kitapta internette yazdığınız zaman şıp diye önünüze çıkacak birçok bilgi madde madde sıralanmış...
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Uçak korkusu yaşayanların korkusunu hafifletecek, uçaklara meraklı kişilerin merakla okuyacağı bir kitap. En ufak teknik detaydan çeşitli acil durum senaryolarına, -uçağın havada yakıtı biterse ne olur, iniş ve kalkışta neden perdeler açılır vs.- kadar merak ettiğiniz, bütün sorularınıza cevap verirken bunların görsellerle oturtulması da kitaba kalıcılık katıyor. Havacıların ve uçak korkusu yaşayanların mutlaka okuması gereken bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Menderes Çakıcı
Unvan:
Türk Uçak Mühendisi, Kaptan Pilot, Yazar
Doğum:
Ankara, 1965
1965 Ankara doğumlu olan Menderes Çakıcı, 1988 yılında ODTÜ Uçak Mühendisliği’nden mezun oldu. THY’nin pilot eğitimi için yurtdışına gönderilen Çakıcı, eğitim sonrası ikinci pilot olarak uçmaya başladı. Bugüne kadar Boeing 727, 737, RJ 70/100, Airbus 319- 320-321 ve Boeing 777 tipi uçaklarda uçtu. Evli ve iki çocuk babası olan Çakıcı, halen Boeing 777 uçaklarında kaptan pilotluk ve uçuş kontrol öğretmeni olarak görev yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.