Meral Gaspıralı

Meral Gaspıralı

Çevirmen
8.1/10
639 Kişi
·
2.322
Okunma
·
1
Beğeni
·
396
Gösterim
Adı:
Meral Gaspıralı
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Kanatların Çağrısı, birbirinden farklı düzeylerde yazılmış on iki öyküden oluşmaktadır. Hem bilimselliği öne çıkaran polisiyenin hem de ruh çağırma, medyumluk gibi bilimsel olmayan konuların işlendiği öyküler yer almaktadır.
Her öyküde var olan en önemli özellik, okuyucuyu sürükleyen bir yapıya sahip olmasıdır. Her öykü baştan sona merak ve gizem unsurlarını büyük bir ölçüde barındırmaktadır.
Kanatların Çağrısı, Agatha Christie'nin çok yönlü eşsiz bir yazar olduğunu kanıtlayan nitelikte olduğundan okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
173 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Hercule Poirot İz Üzerinde; birbirinden başarılı 12 polisiye öykünün yer aldığı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot'nun, cinayet ve hırsızlık olaylarını gri hücreleri yardımıyla çözdüğü oldukça başarılı bir Agatha Christie polisiyesi.
Görünenin her zaman gerçek olamayacağını ve suç söz konusu olduğunda, daima tetikte olmak gerektiğini bize çok iyi hatırlatan polisiyeleri içerdiğinden, kesinlikle okunmaya değer bir polisiye olarak ele alınmalıdır...
335 syf.
·Puan vermedi
Birkaç yıl önce okumuştum. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Sade ve kolay okunabilir bir kitaptı. Konusuna gelince; Orta yaşlı bir kadın olan roman kahramanı bir gün mahzende bir şişe şarap bulur. Tüm yaşamı; çocukluğundan başlayarak bir film şeridi gibi gözünün önünden geçer. Biraz sıkıcı olmakla birlikte, okunabilir bir kitap.
540 syf.
Wilbur Smith'in Mısır Serisinin 3. kitabı Büyücüler Kralı. İlk kitabı Nehir Tanrısı'nı okuduğumda hepsini okumalıyım dedim ancak kitaplara bir türlü ulaşamadım, hiçbiryerde satılmıyorlar:(
Antik Mısır döneminde geçiyor hikaye. Hadım edilmiş bir köle olan büyücü Taita. sSadece büyücü demek de Taita'ya haksızlık olur. 10 parmağında 10 marifet maşallah:) ilk kitapta kraliçe Lostris ile Tanus'a yardımcı oluyordu burada da firavun olması gereken ama bintürlü taht oyunuyla hakkı elinden alınmış Nefer Seti'ye destek oluyor, onun tahtını geri alabilmesi için hepberaber mücadele ediyorlar.
Gizemli Mısır topraklarındaki bu yolculuğu okumak çok keyifliydi, eğer siz de biraz tarihi biraz fantastik hikayeleri seviyorsanız, tavsiye ederim.
Keyifli Okumalar...
208 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
12 koca öykü. Oldukça merak ve beklenti içerisinde başladım kitaba. Koskoca 12 hikaye dedim. İlla ki beni etkileyen bir şeyler olacaktı. Olması da gerekliydi zaten öyle değil mi? Kraliçe olmak kolay değil, etkileyici olmalısın.

Kanatların Çağrısı, Kırmızı Işık, Dördüncü Adam, Çingene, Lamba, Radyo, Beklenmeyen Şahit, Mavi Kasenin Esrarı, Ölüm Habercisi Köpek, Son Seans, Sos ise adı geçen hikayeler.

Fena değildi ama yoran bir yapısı vardı. İyi okumalar ve iyi tatiller dilerim..
525 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Birbirine bağlı öykülerden oluşan King'in bu romanı 1960'la 1999 yılları arasını kapsamaktadır. Her öykünün temelinde de altmışlı yılların ve Vietnam Savaşı'nın derin izleri, King'in lezzetli kalemiyle önümüze sunulmuştur.
Kitaba adını veren öykü bir grup kolej öğrencisinin tutkuyla bağlandıkları kağıt oyunu sayesinde savaşı kendilerince protesto etme yolunu keşfetmelerini ve hepsinin kalplerinin karanlık yüzündeki kötülükle yüzleşerek, içlerinde uyumakta olan canavarın çığlıklarını kahkahalarla bastırışını ustalıkla anlatmaktadır.
335 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Joanne Harris filme de uyarlanmış 'Çikokata' adlı eseriyle tanınan bir yazardır. Yazar, 1964 yılında küçük bir kasaba olan Barnsley'de Büyük Britanya'da doğmuş, babası İngiliz, annesi ise Fransızdı. Bu nedenle, romanlarında, eylem genellikle Fransa'da gerçekleşir. 

Joanne Harri için, büyülü gerçekçilik romanlarını yazıyor diyebiliriz. Harris'in yinelenen temalarından bazıları kimlik sorunları, anne / çocuk ilişkileri, yemeğin duygusal rezonansı, gündelik şeylerin büyüsü ve dehşeti, topluluktaki yabancı, inanç ve batıl inanç ve küçük zevklerin sevincidir. Yazı stili duyulara, özellikle de tat ve kokuya odaklanır.

Yazarın "Böğürtlen şarabı" eserinde de yukarıda bahsedilen özellikleri barındırdığını açıkça görebiliyoruz. Değişime ve sıfırdan hayata başlamaya asla geç kalınmadığını vurgulayan, hayatın mucizelerine dair hoş bir eserdi. İnsanı çocukluk anılarına ve sihirli diyebileceğimiz anlara götürdüğünü söyleyebilirim.

"Bağışlanmak için güneşin öpücüğü,
Neşe için kuşların ötüşü,
İnsan bir bahçede Tanrı'nın kalbine
Dünyada başka her yerden yakındır."
sayfa 293
342 syf.
·Beğendi·8/10 puan
93 Harbi öncesinde Anadolu'nun etnik yapısını gözler önüne seren bir kitap. Ulaşımın önemini ve Türk misafirperverliğini bir İngilizin gözünden görmek farklı bir deneyim idi.
656 syf.
·30 günde·8/10 puan
Öncelikle kitabın dili akıcı, muhtevası güzel. Lakin kendisi güzel mi? Bu sorunun cevabı okuma gayesine göre değişir.

Kitap batının Osmanlıya bakış açısını anlamak ve Osmanlı tarihinin genel hatlarını öğrenmek için güzel bir eser. Eğer amacınız buysa iyi bir tercih olacaktır. Mesela Balkanlarda Osmanlının neden hızlı ilerlediğini, son dönemlerinde ki Rus çekişmesinin devlete etkilerini, gerileme ve Reform dönemlerinde ülkenin durumunu güzel anlatmış. Yıldırım Beyazıt - Timur çekişmesini Timur'un tarafından anlatarak bildiğimizden farklı bir bakış açısı sunması da hoşuma gitti.

Lakin kitabın içinde ne yazık ki IV. Murat'ın çayırda dans eden kadınları ses çıkarıyorlar diye boğdurması, Abdülmecid'in üç bin harem ağasına ihtiyaç duyacak kadar geniş bir hareminin olması, delilerin İslamda kutsal sayılması gibi hurafeler de mevcut. Bu anlamda temel bir kaynak olarak alınacak bir kitap da değil.

Açıkçası sayın Kinross'un Atatürk kitabını daha çok beğenmiştim, bu eserinde arada kaldım. Kararı okuyucuya bırakıyorum.
525 syf.
·2 günde·7/10 puan
Fantastik bir hikayeyle sahneye çıkan Bay King, bambaşka bir konuyla final yapıyor -Vietnam Savaşının acımasız yüzü. Dinleyenlerin ilgisini kaybetmemek için de ilk hikayede çocuk olan karakterleri, yaşlandırarak hikayeye tekrar dahil ediyor. Anlatıcılığını sevsem de, hikaye beni pek sarmadı. Özellikle de, neyin ne olduğunu hiç açıklamadığı ilk hikaye... Açıkçası bu sene, her ay bir kitabını okumayı ve sene sonunda hayranlarından biri olmayı planlıyorum. Maça Kızı pek parlak bir başlangıç sayılmasa da, denemeye devam. =)

Yazarın biyografisi

Adı:
Meral Gaspıralı
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2.322 okur okudu.
  • 38 okur okuyor.
  • 1.179 okur okuyacak.
  • 28 okur yarım bıraktı.