Meral Harmancı Mcdermott

Meral Harmancı Mcdermott

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
231
Gösterim
Adı:
Meral Harmancı Mcdermott
Unvan:
Yazar
Kadın yazanlara karşı, yazın hayatına girme aşamasında, ideolojik bir baskı söz konusudur. Bu baskı, sessiz kadının iffetli, konuşan kadının ise hafifmeşreplikle özdeşleştirilmesi temelinde yoğunlaşır.
Kadınların geçmişini yine kadın araştırmacıların incelemesi, kadın mücadelesine güç katmak ve bu mücadeleyi ilerletmek açısından önemli. Bu gibi çalışmalar ilk olarak kadın tarihi ve kültürüne hizmet edilmesini sağlar ve bunu yaparken de kadınca bir bakışı yansıtır. Bu bakış, çok uzun yıllardır süregelen ve kadına ait olanı sessizleştiren ataerkil bakıştan farklıdır. Bu sayede, kadınların geçmişte neler ortaya koyduklarına dair günümüzde de süregelen ataerkil kültürün görmezden gelme tavrının ya da bu konudaki yanlış kanıların da önüne geçebilir.
Kadın yazarlar kendi eserlerini erkek egemen yazın kültürüyle ilişkilendirseler bile, bunun aslında dişil bir alt kültür olacağına değinirler.
Meral Harmancı Mcdermott
Sayfa 25 - Sandra M. Gilbert ve Susan Gubar, The Madwoman in the Attic, s. 45-92
...özellikle kadınları bilinçlendirmeye ve istekleri doğrultusunda değişime hazırlamaya çaba gösteren kadınlar ayrıca, konferanslar düzenleyip, çeşitli dernekler kurmuşlar, bu derneklerde etkin görevler üstlenmişlerdir.
Kadının kim olduğu, ne istediği, nasıl gibi konular hep erkekler tarafından yazıldığı ve tarif edildiği için, kadına erkek tarafından bir kimlik giydirildiğine değinir. Ona göre kadınlar, ataerkil düalist bir düşünce yöntemiyle hep aşağılık ve ikincil olan tanımlamalarla eşleştirilirler. Bu sebeple de kadınların, kadın olarak, kadınlar için yazmasını savunur. Böylece gerçek ve kadınca bir bilgi paylaşımı olabilecek ve kadınlar, erkeklerin kendilerine tanımladıkları alandan özgürleşebileceklerdir. Sabit bir öznellik tanımlaması yapmadığından, her kadının metninin de birbirinden farklı olacağı, tek bir kadın tanımının yapılamayacağına değinir.
Meral Harmancı Mcdermott
Sayfa 22 - Hélène Cixous, "The Laugh of Medusa" adlı makalesinde
Kadın, hem kendinden önceki erkek yazarların gölgesi altındadır hem de onun kalıplarına sıkıştırılarak (melek, canavar, vb. gibi) belirli kalıplar içinde tanımlanırlar.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Meral Harmancı Mcdermott
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.