Merryliss Taylor

Merryliss Taylor

Yazar
6.5/10
44 Kişi
·
80
Okunma
·
4
Beğeni
·
548
Gösterim
Bana bak ufaklık. Bana sakın bir daha trip mrip atma ! Tanrı, trip atıyor diye ben kiliseye gitmiyorum, sana neler yaparım artık sen düşün !
Gittiğinde gidersin işte; son şansa, bir daha deneyelimlere, aslında sen yanlış anladınlara ne gerek duyarım ne de inanırım ben.
Biraz daha büyük düşünüp yepyeni bir dünya kurdum kendime. Yetmiyordu renkler,kesmiyordu müzikler değiştirdim,kendime göre şekiller, sesler verdim. Değişti her şey. Artık yedi renk, yüz elli milyon ton yok benim gökyüzümde; yedi nota, birkaç ritim, üç beş tını da yok müziğimde. Sınırsız renk, sonsuz ahenk ve her bir dünya, bir diğerine denk.
İnsanların, yukarılara çıkmasının bir sınırı mutlaka vardır ama aşağılara inmesinin asla bir sınırı yoktur. Kalp nakli bekleyen birine, çıkarır kalbinizi verirsiniz mesela, olur biter; daha üstü yoktur bunun ama dipler derin, çok derin, tarifsiz derin...
️Başını önüne eğdi.
Evet demiştim. "Şu üniversiteyi bitirip kendi ayaklarının üstüne durmadan hiç kimseye söz verme sakın bir erkek için de asla hedeflerini küçültme!" demiştim...
Aşk, insanın kendine karşı hissettiği duyguların tamamıdır ve kimse kendinden başka bir şeye âşık olmaz. Tamam sevebilir, tutulabilir, isteyebilir ama asla aşık olamaz. Bu hesapla, bizlere dayatılan aşk saçmadır ve insan; âşık olduğu şeyi kaybettiğinde ölür ya da başka bir ifadeyle kişi anca öldüğünde kendini kaybeder. Kısacası aşk, insanların arasında olacak iş değildir; birbirimizi kandırmayalım artık.
368 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı çok beğendim. Hatta arka kapakta dediği gibi gerçekten de bir başyapıt kitabı kütüphanemde hayranı olduğum Karamazov Kardeşler in hemen yanına koydum yani o kadar çok sevdiğim bir kitap. Sanırım bu kitabı defalarca okuyacağım. Neden mi? Çünkü gelişmekte veya gelişmemiş toplumların en önemli özelliği hayal kurma yetilerinin gelişmemesi ve popüler olana yönelim. Kitap hem bunları vurgularken hem de bizleri aydınlatıyor. Aforizmalarla dolu bir kitap ve resmen yazar beni yazdığı cümlelerle becerdi diyebilirim. Muhteşem tespitler var. Her ne kadar bu kitabı bir yabancının yazdığına inanmasam da hayalimde kitabın yazarını Türk olarak canlandırıyorum. Benim de Benjamin kadar abartılı bir hikayem olmasa da başımdan geçen bir anı paylaşmak istiyorum. Çanakkale de sahilde dolaşırken bir kız gördüm ve bu kızla mutlaka tanışmam lazım dedim-ki bunu şimdiye kadar 200 den fazla yapmışımdır-. Yanına gittim o kızın ve ona gördüğüm en muhteşem kız olduğunu ve onunla mutlaka tanışmam gerektiği söyledim. Kız erkek arkadaşını beklediğini ve bunun mümkün olamayacağını söyledi. Bende iskeleye doğru giderken arkamdan benim yaşlarda bir erkek arkadaş geldi ve bana biraz önce neden o kızla konuştuğumu sordu ve ben onun sevgilisiyim dedi. Ben de hiç istifimi bozmadan kız arkadaşını çok beğendiğimi ve onunla tanışmak istediğim için yanına gittiğimi söyledim. Başta sinirlendi ve kendisinin polis olduğunu ve beni isterse hapse attırabileceğini söyledi bende kız arkadaşı ile konuşurken bunu bilmediğimi böyle şeylerin normal olduğunu zaten kendisinin de erkek arkadaşını beklediği söylediği için yanından ayrıldığımı söyledim ve çocuk bu aralar kız arkadaşı ile sorunları olduğunu bu yüzden yanıma geldiğini söyledi ve özür dileyip yanımdan ayrıldı. Bu kitabı okurken yıllardır kaybettiğim abimi bulmuş gibi oldum. Benim için kitabın sonu tahmin edilemez olmadı çünkü kadınlar genelde hoşlandıkları erkeğe taparcasına değer verirken eğer eğer aldatılırlarsa sevgililerini mahvetmeden yapamazsa bedduaların en kötüsünü etmeden bırakmayacaklarını bildiğim için ve yazar da kadın olduğu için kitabın sonunu çok da tahmin edilemez kılmadı yani biliyordum aslında Benjamin i bekleyen kötü sonu. Hayal ürünü bir Benjamin olsa da olay şu ki onun yaşadığı anları yaşayamadan ölen milyarlarca insan varken "O" kısacık ömrüne milyarı sığdırmış bir efsane :D :D :D. R.I.P. Benjamin....
Sonuç : ( Gerçek Bir Başyapıt) -düşünsel açıdan-edebi açından kat edeceği çok yol var yazarın..
368 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Tek kelime ile kitaba bayıldım, insanlar hep bir zeka peşinden koşarken aslında bilmemiz ve öğrenmemiz gereken bir zeka türü ile bizi tanıştırdığın için sana çok teşekkür ediyorum Merry:)
288 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitap okudum diyebilirim. Bir çok detay hoşuma gitti. Kitap ve film tavsiyeleri çok güzel idi. En beğendiğim hikaye
(Fazla ince) oldu. Merry in aşk dediği ve bizim bildiğimiz aşk ile yada şimdiye kadar gördüğümüz yada yaşadığımız şeyin ne olduğu sorğulamamak mümkün değil. Aslında aşk sadece karşı cinse duyulan birşey olmadığını keşfetmeme sebeb oldu. Bu kitap mutlaka okuyun derim. Diğer kitabıda ilk fırsatta temin edip okuyacagim.
288 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Merry bu kitabında da döktürmüşsün, keşke insanlar saçma sapan aşk kitapları yerine bu kitabı okusa. O kadar alışmışız ki, ahkam kesen yazarlara, böyle yap şöyle yap diye kişisel gelişimden dem vuranlara... Ne yazık ki bizim ülkemizde iyiler anlaşılmaz. Aşka bakış açımı değiştirdiğin, kendimi daha çok sevmeme sebep olduğun ve bana okumam gereken kitap ve film önerileri verdiğin için sana minnettarım:). Senin de dediğin gibi Gebersin Pislik:)
288 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ve aşk s*çtı

Hepimiz sevdik birilerini, aa onsuz olmaz, yok canım neden yazmasın ki bana, aa o kesin yapmaz öyle şey de dedik.

Adam kalktı Aşkından ölüyorum dedi, seni özlüyorum dedi, sen harikasın dedi, çok güzel kokuyorsun dedi.

Aslında bunları derken neler neler diyorlarmış, altta ki amaç başkaymış. İlişkilere gelin bir de bu kitapta yazıldığı haliyle bakın.

Zaten adam harika kokuyorsun diyorda yahu o kokan parfümüm, detan Maci sıksam da güzel koku diyeceksin sanırsam 🤣

Kadın kalkmış tabuları yıkmış, aşkın nasıl olmadığını, aşk dediğimizin yatak ve bilumum yerlerden geçtiğini, çocuklarımızı büyütürken atlanan şeyleri bir yazmış.

Bence çok da doğru yazmış. Adam kalkıp brn seninle sevişmek istiyorum der mi hiç demez, ne der? Seni özlüyorum, seni kendime ayırmak istiyorum falan filan der. Bunlar göz boyama hareketleri....

Aşk esasında nedir, aşk dediklerimiz gerçekte ne anlama gelir. Bu yakışıklı ah biriken adamlar konulurken alttan alttan neler derler hepsi burda.

Kadın aşkın olmayışının kitabını yazmış, ilişkilerin level atlamış halini yazmış, toplum gereği ayıp denilen şeyler için insanların kendini sapık gördüğünü yazmış, yanlış yetiştirilmiş gereği çocukların cinselliğe olan merakını yazmış (bu kısım da çok doğru tespitlerde bulunmuş) yazmış da yazmış.

Okurken acayip keyif aldım, vay anasını böyle diyordu hakikaten falan da dedim. Yahu kadın sen nasıl bir şeysin in misin cin misin nesin diye de düşündüm. Bu kadınla tanışmayı da istedim.

İşin özü canımcımlar aşka gelin birde bu pencereden bakın, bakın bakalım kazın ayağı öyle miymiş. Değilmiş anacım değilmiş.

Ha istisnalar var ama onlar da kaideyi ne kadar bozar bilemedim şimdi.
368 syf.
·Puan vermedi
Yazarın herşeye şahit ve Benjamin'in gölgesi misali olayları anlatması hoş olmamış..geçmiş zaman yok daha doğrusu sanki şu anda yaşanıyormuş gibi anlatımı yetersiz kalmış..Bi ra Grinin Elli Tonu havası sezer gibi oldum erotizm dozu nedeniyle ve yazarın kendini ön plana çıkarma çabaları hiç hoş değildi..verdiğim paraya çok acıdım..çok aşırı vakit kaybı
288 syf.
·Beğendi·7/10
Aşka yönelik farklı bir bakış açısı demek yetersiz kalır. Belki de aşka yönelik en gerçekçi bakış açısı ile düşünceler kitap aracılığıyla aktarılmış. Birçok insanın katılmakta zorlanacağı ifadeler olsa da çoğu insanın yaşamına iyi anlamda etkisi olabilir. Aşka yönelik tıkanmış düşünceler ve duygular özgürleşebilir. Tavsiye ederim.
368 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kitabı başlarda yazı dili açısından yetersiz bulsamda ikinci yarısında iyi bir dönüş yaptı, evet bir erkeğin ne kadar zeki ve şerefsiz olabileceğini ve bir kadının da ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor. İnsanların hayvanlara göre taktik geliştirme yetilerinin zayıf olduğunu savunuyor ama buna katılmıyorum çünkü geçmişe dönüp baktığımız da özellikle de böceklerin ne denli iyi taktiksel yaklaşımı olduğunu görebiliriz
368 syf.
·1 günde·1/10
Okuduğuma bin pişman olduğum bir kitap.Kitabı sevmesem de yarım bırakmayı sevmediğim için sonuna kadar mecbur okudum Ve bu huyumdan her ne kadar nefret etsem de bitti.Bestseller yazısına Ve arka kapak yazısına ters düşen bir kitap.Benjamin karakterini yazar öyle büyütmüş ki yapay kalmış.Benjaminin hayatından kesit okuduğumuz bir kitap.
Kitabın tanıtım yerini inceledim ve Harika bi kitap olduğunu düşünüyorum okumak için sabırsızlanıyorum Ben hemen okumaya basliyacam herkesinde okumasını tavsiye ederim

Yazarın biyografisi

Adı:
Merryliss Taylor
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 80 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 51 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.