Merve Tokmakçıoğlu

Merve Tokmakçıoğlu

Çevirmen
6.3/10
53 Kişi
·
121
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
250 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Maraton koşusu adını veriyorum artık James Joyce ile olan okuma serüvenime. Bu koşuda ilerlediğim anda durarak geriye baktım ve Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi öncesi basılması reddedilen Kahraman Stephen ı tanıyayım istedim. Portre ile aynı karakterler aynı konu olabilir. Sadece başka bir Joyce anlatımı var. Kitabı yanmaktan son anda kurtaran, Joyce'nin kıymetli eşi Nora ; bazı bölümleri kurtaramadığı için eksik olan, bu sebeple yer yer kopukluklar ile karşılaştığım bu eserdeki farkı şöyle anlatayım:

Hazır tatil dönemi ya nasıl olsa şöyle düşünelim: Deniz kenarında tatildesiniz. İki araç var denizde. Birisi sandal, sadece küreği olan. Diğeri ise tekne, elektronik mekanik türlü türlü aksesuarı olan. İşte Kahraman Stephen o sandal, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi da tekne...

Bu eser dil bakımından daha sade ve düz. Portre ise betimleme açısından daha yoğun. Kurguda da biraz değişiklik var. Ama fikir aynı, karakterler aynı...

Gelelim içeriğe:
Tutucu bir aile Dedaluslar. Stephan; bu aileden sıyrılmış bambaşka bir bakış açısıyla, kendini sanata adamış, baskıcı- otoriter aileye karşı çıkmış, özgür düşünceye yönelerek aykırı davranışlara sahip( topluma nazaran) birisi.

Joyce bize gözlemci bir yazıyla yazıyorum diyip, sanki karakterleri bir lazer ışını ile tarayarak, iç dünyalarını bize aktarmış. Bu konuda zaten üstat kendisi.

Basılmasına karşı olunma sebebi ise yine müstehcen olarak görülmesi. Ulysses gibi kiliseye baya giydirmiş bu kitapta da. Katı kuralları olan toplum o zamanlarda kendine göre haklı kabul etmemekte eseri. Tabiki ben ise Nora'ya minnettarım. Bu eseri bize kazandırdığı için...
160 syf.
·10/10
Merhabalar Melankolinin Anatomisi kitabın incelemesine başlamadan önce melankoli ne anlama geldiğini belirteyim.Melankoli ; Eğilim veya alışkanlık anlamına gelmektedir.Yani üzüntü,endişe ve huzursuzluk gibi gelip geçici olan durumlara denilmektedir.Kitabı okuyacaklara ilk tavsiyem Önsöz’ü okumadan okumaya başlamamaları olacaktır.İkinci tavsiyem ise kitabın 1600 yıllarında yazıldığını unutmadan ve o dönemin şartlarından etkilendiğini unutmadan okumalarını tavsiye ederim.Kitabın yazılış aşamalarından biraz bahsedecek olursak yazar bu kitap için senelerce çalışıp,binlerce kitapları inceleyerek derlemiş.Yazar daha sonra ise kitap üzerinde düzeltmeler ve eklemeler yapmıştır.Kitap tam tamamlanamamıştır diyebiliriz çünkü yazar vefat ettikten sonra kitaba ekleyeceğim notlar bulunmuştur.Kitap konu olarak ise vücudumuzda kara safranın fazlalığı ve yazarın melankolik oluşundan kurtulmaya çalışması yer almaktadır.Kitabın ilk kısımları karışık gelebilir ancak okudukça karışıklığı çözüp okuyorsunuz.Kitapta bahsedilen konularla alakalı alıntılara da yer verilmiştir bu kitabı da etkili ve okunur kılmıştır.Ayrıca yazar psikoloji,felsefe,tarih,edebiyat ve astronomi gibi bilim dallarından da faydalanmamıştır.
Keyifli Okumalar Dilerim
160 syf.
·Beğendi·10/10
Eğer derin bir okur iseniz, bu kitap tam size göre; ruhunuza ve bedeninize bir de Burton'un "Melankolinin Anatomisi" adında açtığı pencereden bakın! Göreceğiniz manzara sizi yer yer mest edecek, yer yer dehşete düşürecek ama her yerde, gördüğünüz her nokta da mutlaka düşündürecek. Okumuş olduğum bu 1.Fasikülün ardından hemen 2.Fasikülün siparişini verdim ve merakla bekliyorum ve bu ikinci kitabın artık seyirlik bir pencere değil, bizi farklı bir boyuta geçirecek, geniş bir kapı olacağına inanıyorum.
"Bir şeyi bilmek ve onu dile getirmemek, o şeyi bilmemekle aynıdır. Bir diğeri senin bildiğini bilmedikçe; bilginin hiçbir faydası yoktur."
160 syf.
·1 günde·2/10
Beklentilerimin çok altında kaldığını ilk satırdan belirtmek istiyorum. Kitabı internet üzerinden almıştım, yani evire çevire içeriğini incelemeden kör bir alış. (isminin etkisi diyebilirim.) Melankoli hakkında içsel deneyimler, düşünceler beklediğim bunlara gözlemler hatta kişiler üzerinde yapılmış deneyler ile destek verilmiş hayatın içinden sunulan bir kitap hayal etmiştim. Bulduğum ise insan anatomisi, vücudun genel işleyişi ve kişilere özgü düşüncelerdi. Melankoli ile Eski Ahit ile bağ kurulup içsel melankoliyi Adem ve Havva'nın günahına bağlama denemesi ise beni yıktı diyebilirim.

Kitabın akışına gelirsek dönemin edebiyatını ve dilini göz önüne alınca ağır olması normal karşılanabilir. Dipnotlar ve alıntılar ise kitabın hatırı sayılır bölümünü kaplıyor, bu da benim pek sevmediğim bir nokta.

Kitabı okuduğuma pişman mıyım? Net cevap vermek zor, her kitaptan birşeyler öğrenmeye çalışan biri olarak bu kitaptan ne öğrendiğimi sorgulayacak olursam verebileceğim cevap bir daha bu tip kitaplar söz konusu olduğunda kör alış yapmayacağımdır. Bu kitabı okumaktansa güncel bir bilim dergisi okumanın çok daha bilgilendirebileceğini düşünüyorum.
160 syf.
·1 günde·2/10
Çeşitli düşünürlerin fikirleri dahilinde melankoli , nedenleri ve insan fizyolojisi üzerindeki etkileri değerlendirilmiş , buraya kadar teorik karmaşıklığı olsa da ilgi çekici. Bir yerden sonra kitabımız dayanılmaz bir hal alıyor , melankolinin kaynağı olarak cadılar, büyücüler, burçlar, fizyognomi, metoposkopi ... gibi bir çok metafizik konu başlıkları ile değerlendiriliyor. Kitapta Kuran’ı Kerim i saçma ve gülünç olarak değerlendirirken , melankoliyi kendi inanç sistemi çerçevesinde değerlendirmiş yazar . Okurken bir çok yeri atlamak zorunda kaldım. Kesinlikle bir psikoloji kitabı değil.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitapta tıp,tarih,edebiyat ortaçağ bilim insanları felsefi düşünceler yazarlar kitapları, bu kitaplardan alıntılar bulunuyor. Burton kitabında Demokritos mahlasını kullanmış.Özellikle ruh ve yetiler üzerine olan kısımlarını beğendim.Orjinali bozmamak adına bazı latince cümleler çevirilmemiş alt kısımda açıklama olarak verilmiş bu biraz bütünlüğü bozmuş,yani ben öyle düşünüyorum.Vücudun işleyişi basit şekilde anlatılmış anatomik kısımlarda.İnsanların diğer canlılarla ruhsal farklılığı, anlayış, irade, his konularında yapılan açıklamalar dikkat çekiciydi.
160 syf.
17 yy ait kitap. Günümüzün en popüler hastalığı 17 yy da dile getirilmiş. Yazar delilik ve şeytani saplantılar olarak dile getiriyor melankoloği. Kitapta çok fazla yabancı kelime var bu okuma akışını bozuyor. Değerli filozoflardan alıntılar var onlarda ayrıca keyifli....
160 syf.
·4/10
Gerçekten büyük umutlarla almıştım bu kitabı fakat tek bulabildiğim antik yunan döneminden 16 y.y arasında bulunan düşünürlerin fikirlerinin parça parça sunulmasıydı. Felsefe kitabı diyorsak en azından yazan kişinin yeni bir bakış açısı getirmesi lazımdı. Özellikle irade ve anlayış üzerine olan kısımlar da bunu yapmasını bekliyordum. O bölümler de dahi aristo alıntıları yaparak özet geçmiş.
160 syf.
·Puan vermedi
Melankolinin psikolojik boyutundan ziyade fiziksel durumundan, hastaliklar ile iliskisininden bahsedilmis, eski tarihli bir kitap. Insan anatomisini merak edenler mutlaka yeni bilgiler edinecektir. Acikcasi cok heyecanla aldigim ama beni hayal kirikligina ugratan bi kitap. Dili cok agir, malum 1600lü yillarda yazilmis bir kitap.
160 syf.
·1/10
benim için faydasız bir kitap oldu. genelde bir kitabı almadan önce ilk baskısının tarihini ve yazarın dönemini incelerim ama bu kitapta yapmadım, hataydı. eğer melankoli üzerine bilimsel bir bakış arıyorsanız duygusallıktan ötesini bu kitapta bulamazsınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Merve Tokmakçıoğlu

Yazar istatistikleri

  • 121 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 124 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.