Merve Uygun

Merve Uygun

YazarÇevirmen
8.0/10
2 Kişi
·
11
Okunma
·
2
Beğeni
·
35
Gösterim
Adı:
Merve Uygun
Unvan:
Yazar
Gökten 3 elma düşer çünkü ben,sen ve o vardır.
Üç hakkımız da iyiki var.Cunku mutluluk ve heycanla ilk iki hakkımızı boşa kullanırız çoğunlukla.Birinci istediğimiz o an aklımıza ilk gelendir.Aslinda gerçek dileklerimiz olmayıp bize önemliymiş gibi gösterilen şeylerdir.
Ikinci ise ,ilki gerçekleşince onun sacmaligini kavradıgimiz için daha zorlu olur.
3.hakta aslında gerçekten istediğimiz şeyin bunlar da olmadığını anlarız.Bu sefer sevgiyi isteriz.
Merve Uygun
Sayfa 137 - Cezve çocuk
200 syf.
Matematikle arası pek de iyi olmayan Can'ın, Ömer Hayyam, Leonardo Fibonacci ve Pisagor ile yaptığı zamanlar ve mekanlar arası yolculuklarda başına gelenler oluşturuyor hikayeyi. Ama ne macera... Her yerden fırlayan tavşanlara esir düşmek mi dersiniz, menzil hesaplaması yapılırken fırlatılan topların hedefinde kalmak mı dersiniz, gizemli 9 koridorunda yaşam mücadelesi vermek mi dersiniz, ne ararsanız var. Hatta göbeğini kaşıyarak söylenen sayıları içerisinden çıkarabilen Yüce Pi bile var.

Hem çok detaya girip sıkıcı olmadan hem de daldan dala atlamadan az ve öz bilgi verilmiş kitapta çocuklara. Çok fazla isim, teori, buluş ve ilginç bilgiye boğulmamış kitap. Eğlencenin yanında öğretilmek istenin sınırlı tutulması kitabın çocuklar için yorucu olmaması açısından iyi olmuş. Büyük isimlerin Can'a olan yaklaşımı üzerinden aslında öğrenme ve öğretme sürecinin nasıl daha güzel olabileceği de gösterilmiş. Mesela Matrakçı Nasuh'un çarpma metodu Pisagor tarafından Can'a öğretilirken biz de öğreniyoruz. Son sahnede az da olsa Matrakçı Nasuh'un kendisini de görüyoruz.

Çocuklarda Matematik sevgisi uyandırmak için yazılmış kitaplar okudum son aylarda. İçlerinde en başarılı bulduğum, sevdiğim, okurken gerçekten devamını merak ettiğim bu kitap oldu. Yer yer çocuklara da itici ve yapmacık gelecek bir üslubu vardı ama genel olarak oldukça eğlenceli ve heyecanlıydı. Çocukların seveceğini, önemli bazı şeyler de öğreneceğini düşünüyorum. Kendim de en kısa zamanda devam kitabını okuyacağım çünkü hikaye tam kıvamında ve çok heyecanlı bir yerinde bitti :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Merve Uygun
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.