Mesut Önen

Mesut Önen

Çevirmen
8.0/10
1 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
·15 günde·8/10
Bir hocamızın tavsiyesi üzerine okuduğum bir kitaptı. Ağır ve üstüne kafa yorulması gereken bir kitap. O ağırlığından dolayı uzun bir zamanda okudum.
Kitap için fazlasıyla makale, kitapların derlenmesi iyice araştırılması sonucunda ortaya gerçekten çok güzel bir eser çıkmış.
Ilerleyen her sayfada bölümde yeni ürünler, yeni besinlerin nasıl ortaya çıktıklarını, nasıl karşıladıklarını gözler önüne seriyor.
Sınıfsal farklılıkları gözler önüne seren sebepleri ve bana göre günümüzde bazı olan şeylerin temelini nasil atıldığı gösteriyor.
Bence gastronomi ve mutfak sanatları okuyan bir öğrencinin okuması gereken kitaplardan biri.
224 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Yemeğin modası olur mu? Bu kitabı okuduğunuzda olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Yediklerimiz popüler kültürün midemize yansıması. Buğdayın çavdar ile boy ölçüştüğü, kahvenin gelişi ile şarabın pabucunun dama atılması, mevsimsizlik kavramı ve daha fazlası bu kitabın içinde gizli. Avrupada zaman içersinde tekrarlanan kıtlıkların gıda tüketiminin çeşitlenmesi üzerindeki azımsanamayacak etkisi ve sınıf farkının yemek sofraların nasıl olması gerektiğini belirlemesi. Bu kitapla bazı beslenme şekilleri yargılayabilir, yeni beslenme şekillerinin aslında oluşabilecek bir kıtlığı engellemek adına yapılan bilinçli yönlendirme içerdiğini düşünebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.