Metin Kaya

Metin KayaKüba Mavisi yazarı
Yazar
8.7/10
3 Kişi
5
Okunma
5
Beğeni
606
Görüntülenme

Hakkında

Eğitimci, şair. 1956 yılında Ardahan'ın Göle ilçesinde dünyaya geldi. Göle Lisesi ve Kars Dede Korkut Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu. İstanbul'da yaşamaktadır. Gençlik yılları ve meslek hayatı boyunca, yaşamı kolaylaştırmak ve çözüm üretmek adına; demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve Eğitim Sen'de sorumluluklar aldı, yürütme organlarında çalıştı. AÇEV’de (Baba Destek Eğitim Programı) gönüllü öğretmenlik yaptı. Öğrencilik yıllarında yazmaya başladı. Şiir, deneme ve öyküleri; Papirus, Şiirden, Kar, Berfin Bahar, Şehir, Kurgu, Emeğin Sanatı, Kurşun Kalem, Sanat Yaprağı, Söz ve Eylem, Mavi Ada, Yaba, Evrensel Kültür gibi dergilerde ve yerel gazetelerde yayımlandı. “Yüzü Gergefte Zamanın” adlı şiir kitabıyla “2012 Adnan Yücel Şiir Yarışması” kitap dalında, 'mansiyon' ödülüne değer görüldü. "Küba Mavisi" adlı şiir dosyasıyla da "2013 Enver Gökçe Şiir Ödülü" yayına hazır dosya dalında 'birincilik' ödülüne değer görüldü.
Unvan:
Eğitimci - Şair
Doğum:
Ardahan, Türkiye, 1956

Okurlar

5 okur beğendi.
5 okur okudu.
4 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Dün geçtiydi rüyamdan Pastel giysili sonbahar Ayaz bakışlı kasım Camda inleyen rüzgâr Atkısı kışa dolanan Yollar usanmış ayak izi
Sayfa 57
Göğünde turna telaşı Yüreğine bıçak Çizemeyecek resmini çocuklar Yıldızlara ağlaşarak
Sayfa 56
Reklam
Aynı yalınlıkta ölmek isterdim Kırda bir çiçek gibi, sakin, gösterişsiz. José Marti
Sayfa 7
Kiraz Sevdası
Kıyısız yeşilin koynunda Bir mevsimi sevdim Saçları buzuldan Dokunsam Yıldızlar düşecek Şiire dönecek dünya. Sözü kiraz sevdası Ürkek gece Ay cilveli usuldan Omzuna aglayan bulut Anam gibi doğurgan Türküsünü tutturur İpinden sıyrılan kavga. Her dem bir bayrakta düşüyorum Doğu'da kefensiz Yazgısı mülteci Yaramızdan da eski Coğrafya.
Sayfa 35
Gurbet Sesi
Git artık gideceğin yere düş satıcısı da yok Bak bileniyor savaș baltaları su yanacak belki yanıbaşında köpürecek dalgalar Martı maviliği ve kılıç balıkların kalsın bekliyor liman bekliyor deniz.
Sayfa 58
"İyisiyle kötüsüyle burdayız. Hayatın tam da ortasında. Gerçek şu ki, Tanrılar çığlıkları işitmiyor. Her bilinç kendi kaderini yaratıyor. Zarları atıyor ya da yazgısı doğuştan talihli oluyor. Evren var, bizler varız ve bize anlam katan çok şey. Mübah yaşamak, varoluşun ilkesi midir? Kim bilebilir! Bildiğimiz tek şey bir hayat var bir de algıladıklarımız." -
Metin Kaya
Metin Kaya
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Henüz kayıt yok