Michael Smith

Michael Smith

Yazar
8.2/10
21 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
72
Gösterim
Adı:
Michael Smith
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
600 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10
Bilenler bilir, yabancı dille eğitim veren kurumlarda genelde bir seviyede “American Short Stories”, “Modern Short Stories” tarzı kitaplar okutulur. Öyküler -ingilizcesiyle “Short Story”ler- aslında Amerikan edebiyatının ve dolayısıyla bir dönem dünya edebiyatının belkemiğini oluşturmuşlardır. Rip Van Winkle, 39 Basamak ya da Walter Mitty hep o yıllardan aklımda kalan hikayeler. Tabii bir dönem diyorum, son yıllarda böyle öykü derlemelerini bulmak fazla mümkün olmuyor. Yeni basımlarda bile 1800 ile 1900’lü yılların başlarındaki öykücülerin o bildik klasiklerini okuyabiliyoruz genelde. Öykücülük eskide kalmış başka bir mücevher sanki.

Peki üstünde koskoca kırmızı fontlarla Neil Gaiman yazan bu kitap bu derleme öykü olayının neresinde? Topladığı bu, bazıları ülkemizde de çok iyi bilinen, güruhla ne yapmaya çalışmış bu edebiyatın mega starı? Para kazanmak mı tek amaç?

Bilemeyiz elbette:) Kendisi öyle demiyor tabii, bilinen bir derlemeci ve öykü yazarı olan Al Sarrantonio ile birlikte yıllardır özlemini duydukları bir şeylere girişmişler önsözünde belirttiklerine bakılırsa; iyi yazılmış merak uyandıran öyküler okumak ve okutmak. Bunun için tanıdıkları yazarlara haber salmışlar ve okuyucuya “Peki, sonra ne olmuş?” sorusunu sordurabilecek öyküleri beklediklerini söylemişler. BU meydan okumayı kabul eden roman/öykü yazarları zaten kitabın künyesinde mevcut. Aralarında Chuck Plahniuk, Peter Straub, Joyce Carol Oates, Jodi Picaoult, Michael Moorcock ve tabii Neil Gaiman’ın da bulunduğu 27 yazar künyede yazdığı gibi “Bize daha önce bin kez gördüğümüz bir şeyi sanki ilk kez görüyormuşuz gibi sunacak o büyülü̈ ışığa sahip öykülerini” bize sunuyor. Sunuyor da ne oluyor, geçekten soruyor muyuz Neil Gaiman’ın istediği gibi o kritik soruyu?

Kendi adıma konuşursam kitabı okurken bir kere bile sıkılmadım. Öykülerin hemen hepsi insanı bir yerinden yakalamayı başarıyor. Fantastik hikayeler var, korku hikayeleri, polisiye hikayeler, sürrealist hikayeler, durum hikayeleri, kadın hikayeleri, ironik hikayeler. Uzun hikayeler var, kısa hikayeler var, umut veren hikayeler var, umutsuzluğa sevk eden hikayeler var. Merak var ama hepsinde. İki üç hikaye dışında hiçbiri hayal kırıklığına uğratmadı beni açıkçası.

Tüm hikayelere girip girmemek konusunda kararsız kaldım, ama zaten bu kitabı alan olursa – hala satılıyorsa eğer- tüm öyküleri okuyacağını düşünüyorum, bu yeni masallardaki (Kitabın orijinal ismine gönderme:) Yine de Kan (Roddy Doyle ), Fosil Suretler (Joyce Carol Oates) , Siyah Dağlarda Bir Mağaradır Hakikat (Neil Gaiman), Yıldızlar Kayıyor (Michael Marshall Smith), Juvenal Nyx (Walter Mosley), Ağırlıklar ve Ölçüler (Jodi Picaoult), Yakala ve Bırak (Lawrence Block), Geçmiş Başlasın Atık (Jonathan Carroll), Terapist (Jeffery Deaver), Paralel Çizgiler (Tim Powers), Burun Tarikatı (Al Sarrantonio), Merdivencinin Oğlu (Joe Hill) bence öne çıkanlardan.

Çoğunu söylemişim zaten, umarım okumak isteyenler kitabın baskısını bulabilir. Hikayeyle kalın.
600 syf.
·10/10
Bu kitabı elime aldığımda beklentim oldukça yüksekti. Kapaktaki 2 yazar kadar olmasa da oldukça fazla öykü okumuş biri olarak artık daha güzellerini okuyamacağımı düşündüğümde karşıma çıktı. Ve rahatlıkla söyleyebilirim ki sahip olduğum en iyi öykü derlemesi. İçerisindeki her öykü okuyana derin bir iz bırakacak etkide ve kafanızda sözcükleri sürekli geçirmenize neden olan ağırlıkta. Öykü seven her kitap kurduna ilk tavsiyemdir.
600 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Hayranları tarafından bir “rock yıldızı” olarak görülen fantastik roman ve çizgi roman yazarı Neil Gaiman'ın Al Sarrantino( çağımızın en büyük öykü antolojistlerinden biri )ile birlikte derlediği bu şahane kitabı severek okudum....Kitabın önsözü Neil Gaiman tarafından yazılmış ve Sarrantino ile birlikte bu derlemeyi nasıl hazırlamaya başladıkları hakkinda bilgiler vermiş....Önsöz bile tek başına harikaydı...

Derlemedeki öykülerin amacı okur için açık bir kapı bırakmak ve sonunu okurun yorumlamasi...Gaiman 'in yapmak istediği asıl şey olan "Peki sonra ne olmuş? "u okurun hayal gücüne bırakarak hedefine ulaşmış bence...Kurmacanın büyülü dünyasına girip çıkmanın zor olduğu şahane bir kitaptı...

Jeffery Deaver’in(suç ve gizem öyküleri yazarı) “Terapist” adlı öyküsü, gerilimi ile insanı sarıyor ,en çok beğendiklerimden biri oldu....Gerçekçi bir anlatım ile yaşanan ruhsal rahatsızlığın ve buna neden olan virüsün (nem )okurken gerçek olduğunu düşündüğüm anlar oldu...Toplamda 27 öykü var hepsi kendi türünde çok güzeldi...Hepsini anlatmak istiyorum lakin tutuyorum kendimi iyisi mi siz bence bu kitabı okuyun .....
Pek çok okurun aradığını bulabileceği bir kitap der bitiririm....
.
Sevgiyle kalın.....

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Smith
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 97 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.