Miguel de Cervantes

Miguel de CervantesDon Kişot - Birinci Cilt (Çizgi Roman) yazarı
Yazar
8.5/10
5,3bin Kişi
23,7bin
Okunma
1.180
Beğeni
41,8bin
Gösterim

Miguel de Cervantes Kimdir?

Miguel de Cervantes Saavedra (29 Eylül 1547 — 23 Nisan 1616), İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır. Don Kişot'un yaratıcısı. Genç yaşta başladığı edebiyat hayatında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar olmuştur. Ayrıcaİspanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir. 15 Eylül 1569'da Madrid'de bir yaralama iddiasıyla Miguel de Cervantes adlı biri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Verilen cezaya göre sol eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. Bir ad benzerliği söz konusu değilse bu olay Cervantes'in İtalya'ya gidişinin nedeni olabilir. 1570'te II. SelimKıbrıs'ı ele geçirince Papa V. Pius Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulundu. Çağrıya yalnızca İspanya ve Venedik karşılık verdi. CervantesRoma'daki İspanyol birliğine katıldı. 7 Ekim 1571'de Osmanlı donanmasıyla Lepanto (İnebahtı) Körfezinde yapılan İnebahtı Deniz Savaşı'na katılanMarquesa adlı kadırgada bulunan Cervantes, iki kez göğsünden yaralandı, bir top güllesiyle sol elini kaybetti. Daha sonra Osmanlılar tarafından tutsak edilen Cervantes, 1575-1580 yılları arasında Cezayir'de esir olarak yaşamıştır. Osmanlı esaretinde bulunduğu süre zarfında 4 kez kaçma teşebbüsünde bulunduğu tahmin edilmektedir. . Hiç birinde başarı kazanamamasına rağmen bu teşebbüsler sonucunda ceza da almamıştır. Ancak orada da dolandırıcılıkla itham edilip hapse atılmıştır. Burada yazmaya daha sıkı sarılmıştır.1580 yılında biten ve Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Kılıç Ali Paşa camiisinin yapımında da esir işci olarak bir süre çalışmıştır Yaşamının sonlarına doğru ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)'u hapishanede kaleme almıştır ve bu eseri sayesinde tüm dünyada tanınmıştır. Eserde yazarın kendi hayatıyla alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür. Don Kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. Bu eser hâlâ dünyanın en bilinen romanları arasındadır.
Tam adı:
Miguel de Cervantes Saavedra
Unvan:
İspanyol Şair ve Yazar
Doğum:
Alcalá De Henares, İspanya, 29 Eylül 1547
Ölüm:
Madrid, İspanya, 23 Nisan 1616

Okurlar

1.180 okur beğendi.
23,7bin okur okudu.
731 okur okuyor.
8,4bin okur okuyacak.
653 okur yarım bıraktı.

Miguel de Cervantes Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Zamanın silmediği anı, ölümün dindirmediği acı yoktur.
Sayfa 131 - Yky
"Aşık oldu diye insanı küreğe mahkum ediyorlarsa, ben günlerdir kürek çekiyor olmalıydım."
Sayfa 181Kitabı okudu
Cenabet Suratlı Peder.. Her Dönemde Var Bu Güruh
~ - Ne dersin Peder... -İçimden bir ses, Cennetin kapısını araladığınızı söylüyor; ha gayret!..
Sayfa 212 - TimaşKitabı okudu
Temiz yürekli Sancho şakadan hoşlanıyorsa, kendisine daha çok değer veririm, çünkü bu nitelik, iyiyi kötüyü birbirinden ayırt etme yetkisini ortaya vurur.

Miguel de Cervantes İletileri

Tümünü gör
Kitap önerileri içeren bilinçlendirici okuma rehberleri
youtube.com/c/alintilarlaya... Alıntılarla Yaşıyorum adlı YouTube kitap kanalımda bütün kitaplarını okuduğum yazarlar için detaylı okuma rehberleri paylaşıyorum. Daha çok arkadaşın bu bilgilerden faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz. ⬇️⬇️ İlk romanım
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne

Miguel de Cervantes Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
·
Puan vermedi
O kadar güzel ve komik bir roman ki… İçinde bir sürü macera, eleştiri, aptallık, komedi ve aşk var. Hepsi iç içe geçmiş hikayeler ve tek kelimeyle harika! Kitabın ne hakkında olduğunu sınıflandırmak ve açıklamak oldukça zor. İlk bölüm bahsedilenin aksine cinsel içerikten ziyade şiddete dayansa da, dilde ve popüler kültüre göndermelerde birçok grotesk unsur var. Gerçekliğin ve güncel olayların sabit unsurlarının yanı sıra yazarların hayatına yapılan göndermeler ve Müslüman dünyasının tasviri esere zenginlik katmış. Okudukça Don Kişot'un eylemlerinin kökeninde deliliği olsa da, bunların kötü niyetlerin bir ürünü olmadığı sonucunu çıkarabiliyoruz. Kitap Don Kişot'un, şövalyelere ve onların yaşamlarına dair eski uslu, son derece romantikleştirilmiş vizyonuna katılmayı reddeden dünya tarafından dövüldüğü ve sık sık tekrarlanan çatışmalara sahne olduğu için bir gülünç kaynağı sağlar, ama aynı zamanda, çatışmadan önce kendimize nasıl tepki vereceğimizi sorgulamamıza da yol açar. Belki hepimiz biraz Don Kişot gibi, biraz da onu yanlış bulanlar gibiyiz. Uzun ve karmaşık bir kitaptı ama yakın zamanda 2. bölümü okumak için sabırsızlanıyorum.
Don Quijote (2 Cilt Takım)
Don Quijote (2 Cilt Takım)Miguel de Cervantes · Yapı Kredi Yayınları · 202221,6bin okunma
166 syf.
·
Puan vermedi
İspanyol Edebiyatı
Hem roman türünün hem modern romanının ilk örneği olarak kabul gören ve 1614'te yayımlanan
Don Kişot
Don Kişot
, gerçekleşemeyen hayaller peşinde macerada maceraya koşan ama her seferinde de yenilen, buna rağmen hiç yılmayan bir şövalyenin serüvenlerini anlatır. Eser, Rönesans dönemi edebiyatın önemli bir ürünüdür. Sürekli şövalye kitapları okuyarak aklını oynatan roman kahramanımız, şövalyeliğe heveslenir. Köyündeki papaz ve berber onu vazgeçirmek isterlerse de o, kararından vazgeçmez. Eski bulduğu demirlerden, tenekelerden şövalye elbisesi ve silahları yapar. Amacı, insanları kötülüklerden korumak, kurtarmaktır. Rossinante isimli atıyla yola çıkar. İlk karşılaştığı hanı şato sanarak han sahibine şövalye olduğunu söyler. Han sahibi Don Kişot'un komikliğine güler. Şövalyeliğini tasdik eder ama bir de yardımcı bulmasını salık verir. Bunun üzerine tekrar köyüne dönüp iyi niyetli Sanço Panza isimli bir köylüyü ikna ederek onunla birlikte tekrar yollara koyulur. Don Kişot atıyla önde Sanço Panza'da eşeğiyle arkada yollara düşüp yeryüzündeki tüm kötülüklere son vermek amacıyla birçok maceraya atılırlar.
Don Kişot
Don KişotMiguel de Cervantes · İnkılap Kitabevi · 201621,6bin okunma
140 syf.
8/10 puan verdi
Cervantes İstanbul'a Geldi Mi?
" Miguel de Cervantes Saavedra (1547 -1616)'yı biz büyük eseri "Don Kişot" ile tanıyoruz, biliyoruz. Çocukluğumda siyah beyaz bir Don Kişot filmi izlediğimi anımsıyorum. Onun hakkındaki bir bilgiye göre; 1571'de İnebahtı Deniz Savaşı'na katıldığı, iki kez göğsünden yaralandı, bir
Yüce Sultan
Yüce SultanMiguel de Cervantes · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2016233 okunma