Milena Ayseli

Milena Ayseli

Çevirmen
8.0/10
10 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
68
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
175 syf.
·1 günde·5/10
Kızılderililer

"The only good Indian is a dead Indian"
(«En iyi Kızılderili, ölü Kızılderilidir»)
General Philip Sheridan

Medeni(!) Avrupalıların bugün bile tam sayısını bilemediğimiz soykırıma maruz bıraktıkları kadın çocuk erkek küçük büyük demeden katlettikleri milyon tane insanlar.
Sadece insan da değil kızılderililerin toprağa ve doğaya bağlılıklarını ona muhtaç olduklarını bildiklerinden sırf kızılderililer aç kalsın diye katlettikleri hayvanlar ve doğa.

1492 de kıtaya Avrupalıların ayak bastığından beri Kızılderililerin onları iyi karşılaşmalarına rağmen sistematik bir biçimde 19.yy a kadar soykırıma uğratması kitabı okurken insanın içini yakıyor.

Tüm bu vahşetleri kenara bırakıp kitabın içeriğinden söz edecek olursak Kızılderili tarihine mitolojisine burçlarına önemli Kızılderili Şeflerini ve felsefelerini öğrenebileceğiniz bir kitap. (zaten Türkiye'de kızılderililerle ilgili pek bir kaynak da yok.)

Kitapta Kızılderililer ile ilgili benim dikkatimi çeken bu insanların çoğunun şamanist diyebileceğim bir inançları olması doğaya hayvanlara çok fazla önem göstermesi koruması hatta "Toprak Ana" diyerek adeta ona tapınmaları. Ben İslâmiyyet öncesi Türk kültürü ile kızılderili kültürü arasında kafamda istemeden de çok güçlü bir ilişki kurdum.

Kitaba neden düşük puan verdin diye soran olursa ben çevirmenin yaptığı işi beğenmedim ayrıca Kızılderili burçlarını koymasını da çok boş buldum.

Son olarak kitabın başında yer alan şu efsane sözle incelemeyi bitirmek istiyorum:

"Sahip olma isteği onlarda bir hastalık olmuş. Bu insanlar, zenginlerin bozabileceği ama yoksulların bozamayacağı birçok kural koymuşlar. Yönetici olan zenginleri güçlendirmek için yoksullarla güçsüzlerden vergi alıyorlar. Bizim annemizin, toprağın, kendilerinin olduğunu söylüyor, komşularını çitler yaparak kendilerinden uzaklaştırıyorlar. Toprağı binalarıyla ve öteki süprüntüleriyle çirkinleştiriyorlar. Bu ulus, baharda yatağından taşarak yoluna çıkan her şeyi yok eden bir ırmağa benziyor."
175 syf.
·2 günde·10/10
Kızılderililerin tarihini anlatan sadece tarihini değil onların nasıl örselendiğinide anlatıyor aynı zamanda bu kitap ve beni derinden etkiledi elimden bırakmadığım bir kitap oldu...Hiç bir ırk, din, dil ayrımı yapmayan bu toplumun hep dışlanması ve savaşlar açılması sonucu doğa ile bütünleşmiş bu insanları bir avuç toprak için doğal yaşamlarından ve hayatlarından,yaşamdan nasıl koparıldıkları anlatılıyor...
175 syf.
·4 günde·10/10
Adı belli olmayan bir halk: Kızılderililer
Küçüklüğümden beri bana son derece ilginç gelen ve hep merak ettiğim Kızılderilileri bu kitapta okudum.
Tarihlerinden, mitolojilerine, burçlarına efsanelerine ve önemli kişiliklerine kadar geniş alanda bilgi verilmiş.
Avrupa'dan göçen insanlara ne kadar iyi davransalar da aynı karşılığı görememişler hiçbir zaman. 19. yüzyılın sonlarına kadar katliamlar, soykırımlar devam etmiş. Bu satırları okurken gerçekten duygulandım ve hayretler içinde kaldım.Uzay çağının başladığı zamanlarda insanların hala soykırımlar katliamlar peşinde olması oldukça üzdü beni, bütün bunların Kızılderililer'e yapılması insanoğlunun kötülükte sınır tanımadığını gösterdi bana.
Son olarak, bu kitabı tavsiye etmesem içimde kalacak diye düşünüyorum.
İyi okumalar.
Bu söz de hep aklınızda kalsın.
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak.
Kızılderili Atasözü
175 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kızılderililerin tarihini anlatan sadece tarihini değil onların nasıl örselendiğinide anlatıyor aynı zamanda beni derinden etkiledi elimden bırakmadığım bir kitap olmuştu...Hiç bir dil, din, ırk ayrımı yapmayan bu toplumun hep dışlanması ve savaşlar açılması sonucu doğa ile bütünleşmiş bu insanları bir avuç toprak için doğal yaşamdan ve hayatlarından nasıl koparıldıkları kaleme alınmış...
175 syf.
·Beğendi·6/10
Tarihi kitapları sevenlere tavsiye ederim.. Özellikleri felsefeleri çok hoşuma gitti. Hani görürsünüz sosyal medyada 'Kızılderili Atasözü' diye paylaşılır ya..
İşte o halkı anlatıyor size ..ve sistematik bir şekilde nasıl sömürüldüğünü de:(
Kitap Machiavelli'nin Prens kitabı okunduktan sonra okunması gerekir, diye düşünüyorum. Çünkü Modern Prens onun üzerine kurulu kah atıfları kah onun üzerinden başlangıcını ele aldığı(örneğin; siyaset biliminin başlangıcı) şeyler üzerinden anlamın oturması için gereklilik gösterir. Modern Prens ete kemiğe bürünmüş yönetinin, somutluğunun irdelenmesidir. Pratiğin içinde yaşam bulan yeni iktidarın/ siyasetin çözümlenmesidir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 34 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.