1000Kitap Logosu
Mira Sezer
Mira Sezer
Mira Sezer

Mira Sezer

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.0
3 Kişi
9
Okunma
0
Beğeni
32
Gösterim
momo
Oma'yı inceledi.
160 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Son zamanlarda okuduğum en sıcak hayat hikayelerinden biri desem yeridir.Kitap asıl kahraman Christia'nın torunu Mira Sezer tarafından kaleme alınmış biyografik bir romandır.Kitapda çocukluğu İkinci Dünya Savaşı yıllarını kapsayan torunlarının ona Türkçe 'de "nine" anlamına gelen Oma ismini verdiği kocasının da Tina dediği Christia' nın hayat hikayesi anlatılıyor.Alman asıllı Oma'nın zorlu savaş yıllarında ailesiyle verdiği hayatta kalma mücadelesi, küçük yaşlarda aileden ayrılıp iş hayatına atılması, savaşın buhranlı dönemleri, Almanya'nın işgal edilmesiyle birlikte ülkenin işgal güçleri tarafından Batı- Doğu Almanya diye ikiye ayrılması ve tarihe adeta kara leke olarak düşen ve bir çok insanın ölümüne sebebiyet veren, özlemlere ayriliklara, kopuşlara neden olan etkisi yıllarca süren Berlin "Utanç Duvarı" Duvarı olayı ve yolları Münihte kesişen Türk asıllı Utku Sezer ile Alman Christia Hnevkovsky yani namı diğer Oma'nın sonu evlilikle biten sevimli bir okadar da içten aşk hikayesini konu almıştır.Adeta çerezlik diyeceğimiz türden yalın, akıcı bir kitap. Sevgiyle ve de kitaplarla kalın sevgili okur:)
Oma
7.0/10
· 9 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8
Nezaket topal
Oma'yı inceledi.
158 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Kitabın adı:Oma Yazarın adı:Mira Sezer Okuyanın adı:Nezaket Topal Sayfa sayısı:158 Kitabımız 2. Dünya Savaşı sırasında doğan Christa Hnevkovkovsky 'in hayatını anlatıyor. Çıkışta savaşın zorlu şartları altında Teublitz yaşamaya ve büyümeye devam eder. Artık eğitiminin ilk basamağı olan 8 yıllık bölümü bitmiş artık bir seçim yapması gerekmektedir kendi tiyatro oyuncusu olmak ister aile istemez ve gastronomi okumaya başlar haftanın 3 günü okula gider diğer günlerde kasabada bir lokantada çalışır bu arada okul biter Christa artık kasaba dışında çalışmak ister ve dayısının bir arkadaşının otelinde çalışmaya başlar bir süre sonra ordanda ayrılır daha büyük yerlerde çalışmaya başlar en son çalışmaya başladığı yerde tüm yaşamı değişir Christa artık tina dır ... Nasıl neden niçin Tina dır kitapta hepsi var severek okudum tavsiye ederim küçücük bir ip ucu Tina yazarın babaannesi.
Oma
7.0/10
· 9 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
SIDIKA TOPAL
Oma'yı inceledi.
158 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Kitabın adı:Oma Yazarın adı:Mira Sezer Okuyanın adı: Sıdıka Topal Sayfa sayısı:158 Yazarımız Babaannesini anlatıyor. 2.Dünya Savaşı sıralarında dünyaya gelen Oma (Chirista) Anne ve babası çalıştığı için kendi Omasının yanında büyür . Aradan zaman geçer savaş biter aile büyür bir kız bir erkek kardeşi daha olur. Bizim Oma büyüyüp okuyup okulunu bitirir ve bir otelde çalışmaya başlar ve bir Türk gencine aşık olur. Tabiki bu aşk karşılıklı sır Tuna ve Chirista evlenir İstanbul'a yerleşirler. Bir oğlan bir de kızları olur . En sonda torun olarak yazarımız dünyaya gelir. Okunası bir kitap...
Oma
7.0/10
· 9 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1