Molyn Leszcz

Molyn Leszcz

Yazar
9.6/10
44 Kişi
·
72
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
660 syf.
·10/10
Grup psikoterapisinin ilk kez 1940' larda ortaya çıktığını ve günümüze değin süren gelişiminde türevlerini geniş alanlarda çoğaltan bir yardım türü olduğunu belirtmem gerek. Grup psikoterapisine ait oldukça kalabalık ve işlenmesi gereken başlık vardır. Nitekim Yalom da kitabın ön sözünde kendine şu soruyu sormuştur "... tek bir grup terapisi kitabı nasıl yazılabilir?". Böyle arzulanan bir eseri ortaya koymak için de bir stratejisi vardır; cepheyi çekirdekten ayırma yolu. (kişisel bir adlandırma kullanmıştır.). Kitabı okuyunca Yalom'un bu stratejisinin gerçekten de geniş alan bilgisine karşın eseri derli toplu, düzenli ve anlaşılabilir kıldığını söyleyebiliriz.
Toplamda 17 bölümden oluşur ve grup psikoterapisini tüm yönleriyle işlemesinin yanında son bölüm olarak bir de Grup Terapistinin Eğitimi adlı bölümü hazırlar. Elbet arka kapaktan da anlaşılacağı gibi bu özellikleri esere ders kitabı niteliği yüklemiştir. Benim de aynı sebeble okuduğum bir kitap olmakla birlikte alandaki çoğu isim grup psikoterapisi için okunması elzem olan bir eser olarak gördüğünü de amfilerde özellikle belirtir.
660 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Grup terapisi üzerine bilgi sahibi olmak isteyen ve çalışanların başucu kitaplarından biri. I.Yalom'un bağlı olduğu teoriye göre;terapistin görevleri,hastaların seçimi,sorunlu hastalar,terapist teknikleri,grup terapisinin eğitimi gibi konu başlıkları bulunmaktadır...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 72 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.