Mourid Barghouti

Mourid Barghouti

Yazar
9.8/10
4 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
253
Gösterim
Adı:
Mourid Barghouti
Unvan:
Filistinli Şair, Yazar
Doğum:
Bani Zeid, Filistin, 8 Temmuz 1944
Eğitim: Kahire Üniversitesi
“Yastık bizim beyaz pamuktan yapılma mahkeme salonumuzdur, dokunuşu yumuşak, hükmü sert. Neşeyle ve memnuniyetle yahut kaybediş ve utançla dolu başımızı kabul ettiği her an, bir vicdana dönüşür yastık. Yastık bizim her günkü kıyametimizdir. Hayatta kalan her birimizin şahsi kıyametidir. Ebedi huzur'a kabul edilmeyi beklemeden başlayan erken kıyametimizdir bizim...
Hiç bir kanunun bizi yargılayamayacağı ve bastırılmaya çalışıldığı halde karanlığa yayılıp yastığın ışığında belirgenleşen küçük, büyük günahlarımız. Her gün zalimce ihlale uğrayan, alışkanlığın ve hızın körleştirdiği gözlerce görülemeyen güzelliğimiz ve kıymetimiz orada toparlanıp namlarını kurtarabildiğimiz için hala devam ediyoruz bu oyuna. Hayat oyununa. Yastık hiç bi şey iddia etmez. Hiç bi şeyi itirafta etmez. Herkese her şeye yalan söyleyebiliriz ama yastık hakikate dokunuştur. Bir sır olan hakikatten, günlük hesaplardan saklı hakikaten...
Acımasızca sorgulanmayı bekleyen şüphelerimizdir yastık...”
“Yorucu bir dost sitemlerle, ithamlarla doludur ve açıklanamayacak olan için açıklamalar bekler, her şeyi anlamayı ister. Bir hatadan dolayı sizi affettiği zaman size hatanızı affettiğini hissettirir. Ailelerimizi seçemiyoruz ama dostlarımızı seçebiliyoruz. O halde, kanımca, yorucu bir dostluk gönüllü ahmaklıktır.”
I tell myself sometimes, especially when things are a little mixed up, that the brain is the laziest of the body's members and its dullest.
178 syf.
·7 günde·9/10
Doğduğu yerin sokaklarına tekrar geri dönen insan her köşe başında pasaport göstermek zorunda kalıyorsa, oranın yerlisi midir yoksa yabancısı mı? Aynı zamanda bir şair olan Mourid Barghouti, Filistin halkının onlarca yıl süren sürgün hayatını ve geri döndüklerinde buldukları hayal kırıklıklarını bir metafora giydirmeye lüzum görmeyip, olağan çıplaklığıyla anlatıyor. 4 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olan yazar, ailesinin içine düştüğü sürgünü anlatırken annelerin kahrını ve Filistin'lilerin dünyanın her yerinde hiçbir yere ait oluşlarını naif ve sorgulayıcı bir üslupla gözler önüne seriyor. Kitabı şimdi okumamın sebebiyse, aynı vahşete bugün Halep'te ve tüm Suriye'de tanıklık ediyor oluşumuz. Dünyanın her yerinde hiçbir yere ait olamayan mülteciler ve geride bıraktıkları ülkelerinin hayallerine sımsıkı sarılmak zorunda oluşlarını anlamak için bir şuur edinmek ihtiyacı hissettim. Zira bilincine varamadığımız acıları duyumsayamayız, kurduğumuzu zannettiğimiz empatiler de bir ahmaklıktan öteye gitmez. Kitabın güncel baskısı olmadığı sahaftan temin ettim. Siz de dilerseniz, internetteki sahaflardan küçük bir arama yapıp kitaba erişebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mourid Barghouti
Unvan:
Filistinli Şair, Yazar
Doğum:
Bani Zeid, Filistin, 8 Temmuz 1944
Eğitim: Kahire Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.