Muammer Bilgiç

Muammer Bilgiç

Yazar
9.0/10
107 Kişi
·
294
Okunma
·
79
Beğeni
·
7067
Gösterim
Adı:
Muammer Bilgiç
Unvan:
Türk Siyasetçi
Kiraz ayında doğdu.

Erken yaşta pilli, kurmalı ve çekmeli bilumum oyuncaktan bıktı ve çamuru keşfiyle birlikte ambar altında kendi oyuncaklarını kendi yaptı.

Ünye- Fatsa arasında geçen çocukluk yıllarında Tipi Tip çıkartmaları, gazoz kapakları ve Tommiks çizgi romanları biriktirdi.

Eylül’ün sonbahar başlangıcı olduğunu sekiz yaşındayken daha bir hissetti.

Kendisini dayısının mütevazı kütüphanesine gömdü.

Molnar’ın Pal Sokağı Çocukları kitabı yaşama bakışını değiştirdi ve etrafını organize etmeye karar verdi.

Herkesin Cüneyt Arkın rolünü üstelendiği günlerde o Erol Taş’a haksızlık yapıldığını düşündü. Bütün yakışıklıların iyi bütün çirkinlerin kötü gösterilmesinin bir algı operasyonu olabileceğini fark etti.

Okulu kırdığı bir kış günü ısınmak için girdiği kıraathanenin televizyonunda siyah-beyaz İsrail gerçeği ile göz göze geldi.

Lise koridorlarında yaklaşık iki ay her teneffüs kapitalizme ve jakoben yönetim anlayışına dair yaptığı eleştirilerin ardından arkadaşlarıyla birlikte gazete çıkarmaya soyundu ve aynı gün Çağrı Gazetesi’nin basıldığı Özler Matbaasında Refah Partisi mensupları ile karşılaştı.

İlk seçim çalışmasına 1989 yılının ilkbaharında biri ticari taksi, biri açık kasa kamyonet, biri de saçı sakalı ağarmış gurbetçi bir amcaya ait yabancı plakalı otomobilden mütevellit üç araçlık konvoyda kamyonet kasasında slogan atan gençler arasında yer alarak katıldı.

Sarı zeminde siyah mürekkeple dizilmiş İkindiyazıları ve İsmail Canbulat’ın eline tutuşturduğu Mustafa Kutlu hikâyeleri her yanını sardı.

apatyanın anatomisi gibi meselelerle geçen üniversite yıllarının ardından elinde tebeşirle karatahtanın önünde konuşlandı.

On dokuz yıl boyunca ribozom hep protein sentezi yaptı.

Okulun kalplerde bir yara olduğunun farkındaydı ve o öğrencilerine insanın ilkin yeşilin üzerini betonla örten sonra da canı sıkılan bir organizma olduğunu anlattı.

Aşkın, merhametin, kardeşliğin diploması yoktu ve bir gün “ Arkadaşlar! Yoldaki bir taşı kaldırmak zürafanın boynundaki omur sayısıyla insanın boynundaki omur sayısının aynı olduğunu bilmekten daha önemlidir.” dedi.

Kağızman’da, Fatsa’da, Ünye’de ve Terme’de kalplere dokunan kelime terkipleriyle dostluklar kurdu.

Eline geçen parayı kitaplara, dergilere ve gazetelere yatırdı. On dokuz yıllık öğretmenliğin bakiyesi olarak bir bisiklet aldı.

Üç yıl önce gittiği Başkent’te ilk kitabı Allah’ını Seven Defanstan Ayrılmasın’ı kaleme aldı ve tüm ülkeye seslendi. Dünya Bir Deplasman Biz De Yetimler Gibiyiz ikinci kitabı oldu.

Anadolu Gençlik ve Genç İstikbal Dergisi’nde yazdıklarıyla emperyalist küresel kuşatmaya karşı gençleri yüreklendirdi.

Çayı ve kahveyi şekersiz içiyor, en çok Ruhi Su’dan Geçti Dost Kervanı’nı dinliyor, sonra Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filminin yönetmeni merhum Ahmet Uluçay’la mektuplaşmışlığı da vardır ve de Milli Gazete’de önce Ali Haydar Haksal’ı okuyor.

Evlidir, üç çocuk babasıdır ve çocuklarına bırakacağı miras “İnsana yakışan en güzel takı merhamet dolu bir kalptir.” cümlesidir.

Ve ülkemiz insanına “Ekranların fişini çekin kalbinizin ritmini dinleyin” demektedir.
Bazı insanlar tanıştıkları herkese Kürt olduklarını, Arap olduklarını ya da Türk olduklarını anlatırlar. Bazı insanlar ise bu muhabbeti mayoz, krossing - over ve döllenme aşamasında bırakmışlar, yoldaki bir taşı kaldırmanın, çorbasını komşusuyla paylaşmanın ya da bir yetimin saçını okşamanın derdindedirler.
İstemiyorum, anlamıyor musunuz? Konut sahibi olmak, otomobil sahibi olmak, çocuklarımı sizin çocuklarınızla yarıştırmak ya da emeklilik günlerimi garantiye almak istemiyorum. Gelin çay içelim ve ölümden önce yaşam var mıdır, bunu konuşalım.
Ya bir kitap hediye et, mesela Richard Bach'ın Martı 'sı ; ya bir film öner, Güneşli Pazartesiler olabilir ; olmadı kalemim sende kalabilir de; tut kolundan lahmacunlar benden de ; Coca-Cola olmaz ama ayranları da öderim de; selam ve güler yüz zaten her daim...
Bu çocuklara Yeni Bir Dünya' nın mümkün olduğunu mutlaka anlatacağız, başka gidecek bir kapımız yok.
Bu zamana kadar yaklaşık yüz on milyar insan doğmuş. Şu an hayatta olan yedi milyar insan, gece gündüz, yüz üç milyar cesedin arasında dolaşıyor.
Yani abicim, Alis, Harikalar Diyarı' nda falan değil ; resmen ve alenen genişçe bir morgda dolaşıyor.
Sigara paketleri üzerine konulan caydırıcı fotoğrafları görüyoruz. Peki, banka kapılarına neden yeryüzünün yoksul bırakılmış halklarının hayatlarından kesitler içeren fotoğraflar koymuyorlar?
189 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
Kapitalizmin ve onun gibi aynı materyalist zihniyetten devşirilmiş diğer izm lerinde fenomen olduğu 21. yy da, İslâmî harekat çerçevesinde pozitif devrimcilik idealinin ete kemiğe bürünmüş timsallerini ilân-ı beşer eden muazzam ve türünün son örneklerinden bir kitap.
Nitekim ne kadar türünün son örneği desemde, içinde barındırdığı;
"Fakat pozivitizmin tütsülü laboratuarlarının şaşmaz ritüeli kontrollü deneylere ve müstebit sistemlerin pratisyen ilahlarına düzenlenen efsunlu törenlere inat, TÜM ZAMANLARDA GAYBA İNANAN VE AŞK'A SARILAN BİRKAÇ İYİ ADAM HEP VAR OLMUŞTUR..." cümlesine binaen bir türlü soyu tükenmeyen ve tükenmesine de hiçbir şekilde istemediğim Adam gibi Adamların, bir Adam'ın kaleminden süzüldüğü, asrın dayatılmış modasına ve sahte otoritesine inat, hayatın edebiyatla, inançla, devrimle, nostalji ile, eski kafalı dedirtecek kadar muhteşem bir akımın daim/sürekli müjdecisi niteliğinde, aynı fikirde olanların damarlarını hararetlendirecek ve hayatımda okuduğum en güzeller listesine koyduğum bir eser...
Son olarak;
TÜM ZAMANLARDA GAYBA İNANAN VE AŞK'A SARILAN BİRKAÇ İYİ ADAM HEP VAR OLMUŞTUR..." ve varolacaktır... :)
110 syf.
·Beğendi·10/10
AGD, MGV veya bir Saadet'çi değilim. Bir arkadaşımın methetmesiyle aldım. Kitaba biraz önyargılıydım. Okumaya başladım okudukça ısındım. Böyle enfes bir kitaba neden önyargılı oldum ki diye kendime kızdım. Yazarla görüşme fırsatımız da oldu Elhamdülillah imza da kaptık. Kitapta olduğu gibi gerçekte de çok samimi bir insan. Kitabın kimi sayfasında sadece 3-4 satırlık yazılar var ama o yazılardan neredeyse yeni bir kitap daha yazılır. Tespitler süper, Kapitalizm nedir, Emperyalizm nedir, kavratan kitap. Biz gençlerin gerçekten okuması gereken ve başucu kitabı yapması gereken bir eser...
189 syf.
·6 günde
Aslında uzun zamandır inceleme yapmak içimden gelmiyordu, çok kasıyormuşum, ne yazacağımı sürekli düşünüyormuşum, kendimi sıkıntıya sokuyormuşum gibi hissediyordum. Ama sevgili mevsimsiz/Duvar/ ve sevgili https://1000kitap.com/Mathemazel/Duvar/'in isteği üzerine uyuduğum uzun uykumdan uyanıp, satırlarıma başlıyorum...

Muammer ağabeyimiz, onun için ne desem laf-ı güzaf olur aslında. Davasına aşkla bağlı bir mücahid olur kendisi. Makamın-mevkiinin, koltuk sevdasının ve paranın esir alamadığı nadir insanlardandır.

Hal bahsettiğim gibi olunca Muammer ağabeyde bize efsane tespitlerle geliyor elbette. Kitap çok şahane. İçinde kendinizi bulacağınız, "Vaaay be, bu iş böyle miymiş? Eee peki ben bunu neden fark edemedim?" cümlelerini sık sık kuracağınız efsane bir kitap.

Evet... Neden bizim bu kafada olmadığımızı ben söyleyeyim sizlere. Kitap "sisteme entegre olmak" düşüncesi üzerinden yazılmış olup, yüzünüze tokat gibi inme niteliği taşır. Gerçeklerden, bize kurulan oyunlardan, arkamızdan dönen dolaplardan ve yatırıldığımız kış uykumuzdan haberdar olmak istemeyen sevgili vatandaşlarımızın kitabın 5 metre yakınına yaklaşmamaları önemle rica olunur.

Derseniz ki "Eee KörKalem, amma da uzattın, sadede gel," Sadede koşar adım gidelim; şiddetle tavsiyemdir efendim, Keyifli okumalar dilerim...
189 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bence herkesin okuması gereken bir kitap.ben bu kitabı ilk çıktığı zaman okudum belki yaşımın verdiği çocuklukla anlamadım ama ikinciye okuduğumdan daha iyi anladım.Şu an bu kitabi üçüncüye okumayı düşünüyorum.Edebi bir kitap her okunduğunda farklı bir haz verir ilkesiyle okunması gereken kitaplardan biri...
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okumayan yarı insandır. Tamamlanmamıştır. Bir solukta okuduğum nadir kitaplardan biri. Her insanın kitaplığında bulunması gereken ciddi bir öz eleştiri ve fikir kitabı. Aynı zamanda eğlenceli de.
189 syf.
·Puan vermedi
Ne kadar da "Bir tek benim düşüncem doğru" mantalitesinde bir kitap. Yazar 'Modern taassup' profili ortaya koyuyor. Yani kitabında birkaç tane güncel tabir kullanınca entelektüel insan olunmuyor maalesef.
Başka grupların, dini, kişisel içselleştirmeye hapsettiğini iddia ederken kendisini de tam olarak onu yapıyor. Her şeye kapalı ve kendi fikirlerinin dışındaki her şeyi eleştirmiş. Eleştirmekle de kalmamış kendisinden başka herkesin dalalette ve sapkınlık içinde olduğundan emin bir arkadaş. Yazara bir mesajım olsa şunu söylemek isterdim;'İslamın şartı 5'tir, 6.sı 'haddini bilmektir'' (Imam Gazali)
Gerçi birçok önemli noktaya da parmak basıyor. İsabetli tespitlerde de bulunmuş. Hatta tam 'mükemmel bir kitap' diyordum ki. Avrupa Birliğiyle ve bazı sair kısımlarla ilgili cümlelere gelene kadar. Hiçbir detaya ve açıklamaya girmeden Avrupa Birliği'ni destekleyenleri neredeyse resmen kafir ilan edecek ifadeler yer alıyor. Bence direkt Avrupa Birliği'ni yadsımak yerine hangi bölümüne hangi kısmına hangi maddesine karşı çıktığını yazsa daha mantıklı ve daha makul olabilirdi. Senin gelmek istediğin seviyeye onlar daha erken geldiyse bunda gurur yapmanın anlamı yok. Nasıl ki ilim Çin'de de olsa gidip alıyoruz, bunu hadis olarak söyleyen kaynaklar dahi var Çin komünist diye ilim almamazlık yapmıyoruz Bu nasıl genel geçer bir kaide ise ahlak kuralları olarak da nerede Daha iyi ise onu almak lazım. Bugün Avrupa Birliği, çocuk hakları, işçi hakları ve İnsan Hakları ve Evrensel değerler adına önemli içerikler barındırıyor. Buna böyle büsbütün karşı çıkıp televizyonu interneti elektronik eşyaları herhangi bir icatları batıdan alırken sıkıntı yok da bizim uzaklaştığımız bazı ahlaki değerleri kazanmak adına oluşturduğu kaideleri alırken mi sıkıntı oluyor.
O kısmına katılamadım yani daha doğrusu tatmin edici bir açıklamada bulunmamış. E sen Avrupa Birliği'ni destekleyenleri kafir ilan et, öbür Fransız ile konuşanlar kafir ilan etsin öbürü G8 zirvesine katılanı tecrit etsin ne olacak Herkes birbirinin böyle Mürted mi ilan edecek.
Kısacası yazar bu kitabında kendisini Her şeye açık lanse etmiş olsa da bence kafa olarak her şeye kapalı bir profil çizmiştir.
189 syf.
·10/10
Yazarın kendisini sosyal medya hesaplarından bir süre takip ettiğinizde adaleti , iyiliği , güzelliği , inceliği ve aklı kaybetmemiş insanların hâlâ var olduğunu görebiliyorsunuz .
Kitabı bir kaç saat içinde okuyabiliyorsunuz, kesinlikle sıkıcı değil . Durmak istesenizde duramayacağınız ve bitirmek zorunda kalacağınız bir kitap . Günümüz " modern dünya " ve bu " modern dünya algısı" nın dayattığı zırvalıklara ince ve alaycı , düşündürücü bir dille rest çekmek , alternatifler sunmak kitabın ortaya koyduğu tavırlardan başlıcası .
Özellikle , kendisinde Müslümanca yaşamaya dair bir dert bulan herkesin okuması gerektir diye düşünüyorum . Bununla birlikte adalete ve insanca yaşamaya düşman olmayan herkesin okuması gereken bir kitap .
189 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okunmasi gereken bir kitap. Herkese öneriyorum. Ben cok beğendim. Ve içeriği hakkinda bilgi vermek istemiyorum. Okuyun ve sonra siz kendinize gore yorumlayin. Hayırlı günler.
189 syf.
·Beğendi·10/10
Dünyaya bakış açımı, hayatı algılayış biçimimi, Muhafazakarlık denilen düşünce sistemimi değiştiren kitap ve yazardır. MB’nin Mizahi yaklaşımı ve üslubu kitabı daha eğlenceli ve daha düşündürücü hale getirmektedir.
189 syf.
·7/10
Bir milletvekili adayının, daha doğrusu kendi çevresinin deyimiyle "kalbi ve kanadı kırıkların milletvekili adayı"nın kaleme aldığı kitaptır. Kitapta bulunmasa daha iyi olurdu dediğim kısımlar olsa da, genel itibariyle okumaya değer.

Muammer bey aktif bir sosyal medya kullanıcısı olduğundan, zaman zaman yazılarına denk gelmeniz de mümkündür. Birkaç yıl önce "Leylâ'ya mektup" isimli şiirini okumuş, ziyadesiyle beğenmiştim. Şiirin sonunda kullandığı "Dünyayı güzellik kurtaracak" sloganıyla, iyiye ve güzele dâir bir şeyler yazmayı, birilerini uyandırmayı hedeflemiştir belki de...

Siyasî görüşünüz ne olursa olsun, yazarın (sırf) değindiği bazı noktalardaki haklılığından ötürü okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muammer Bilgiç
Unvan:
Türk Siyasetçi
Kiraz ayında doğdu.

Erken yaşta pilli, kurmalı ve çekmeli bilumum oyuncaktan bıktı ve çamuru keşfiyle birlikte ambar altında kendi oyuncaklarını kendi yaptı.

Ünye- Fatsa arasında geçen çocukluk yıllarında Tipi Tip çıkartmaları, gazoz kapakları ve Tommiks çizgi romanları biriktirdi.

Eylül’ün sonbahar başlangıcı olduğunu sekiz yaşındayken daha bir hissetti.

Kendisini dayısının mütevazı kütüphanesine gömdü.

Molnar’ın Pal Sokağı Çocukları kitabı yaşama bakışını değiştirdi ve etrafını organize etmeye karar verdi.

Herkesin Cüneyt Arkın rolünü üstelendiği günlerde o Erol Taş’a haksızlık yapıldığını düşündü. Bütün yakışıklıların iyi bütün çirkinlerin kötü gösterilmesinin bir algı operasyonu olabileceğini fark etti.

Okulu kırdığı bir kış günü ısınmak için girdiği kıraathanenin televizyonunda siyah-beyaz İsrail gerçeği ile göz göze geldi.

Lise koridorlarında yaklaşık iki ay her teneffüs kapitalizme ve jakoben yönetim anlayışına dair yaptığı eleştirilerin ardından arkadaşlarıyla birlikte gazete çıkarmaya soyundu ve aynı gün Çağrı Gazetesi’nin basıldığı Özler Matbaasında Refah Partisi mensupları ile karşılaştı.

İlk seçim çalışmasına 1989 yılının ilkbaharında biri ticari taksi, biri açık kasa kamyonet, biri de saçı sakalı ağarmış gurbetçi bir amcaya ait yabancı plakalı otomobilden mütevellit üç araçlık konvoyda kamyonet kasasında slogan atan gençler arasında yer alarak katıldı.

Sarı zeminde siyah mürekkeple dizilmiş İkindiyazıları ve İsmail Canbulat’ın eline tutuşturduğu Mustafa Kutlu hikâyeleri her yanını sardı.

apatyanın anatomisi gibi meselelerle geçen üniversite yıllarının ardından elinde tebeşirle karatahtanın önünde konuşlandı.

On dokuz yıl boyunca ribozom hep protein sentezi yaptı.

Okulun kalplerde bir yara olduğunun farkındaydı ve o öğrencilerine insanın ilkin yeşilin üzerini betonla örten sonra da canı sıkılan bir organizma olduğunu anlattı.

Aşkın, merhametin, kardeşliğin diploması yoktu ve bir gün “ Arkadaşlar! Yoldaki bir taşı kaldırmak zürafanın boynundaki omur sayısıyla insanın boynundaki omur sayısının aynı olduğunu bilmekten daha önemlidir.” dedi.

Kağızman’da, Fatsa’da, Ünye’de ve Terme’de kalplere dokunan kelime terkipleriyle dostluklar kurdu.

Eline geçen parayı kitaplara, dergilere ve gazetelere yatırdı. On dokuz yıllık öğretmenliğin bakiyesi olarak bir bisiklet aldı.

Üç yıl önce gittiği Başkent’te ilk kitabı Allah’ını Seven Defanstan Ayrılmasın’ı kaleme aldı ve tüm ülkeye seslendi. Dünya Bir Deplasman Biz De Yetimler Gibiyiz ikinci kitabı oldu.

Anadolu Gençlik ve Genç İstikbal Dergisi’nde yazdıklarıyla emperyalist küresel kuşatmaya karşı gençleri yüreklendirdi.

Çayı ve kahveyi şekersiz içiyor, en çok Ruhi Su’dan Geçti Dost Kervanı’nı dinliyor, sonra Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filminin yönetmeni merhum Ahmet Uluçay’la mektuplaşmışlığı da vardır ve de Milli Gazete’de önce Ali Haydar Haksal’ı okuyor.

Evlidir, üç çocuk babasıdır ve çocuklarına bırakacağı miras “İnsana yakışan en güzel takı merhamet dolu bir kalptir.” cümlesidir.

Ve ülkemiz insanına “Ekranların fişini çekin kalbinizin ritmini dinleyin” demektedir.

Yazar istatistikleri

  • 79 okur beğendi.
  • 294 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 165 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları