Mücahit Gültekin

Mücahit Gültekin

8.7/10
17 Kişi
·
24
Okunma
·
7
Beğeni
·
506
Gösterim
Adı:
Mücahit Gültekin
Unvan:
Psikolojik danışman, Yazar
Doğum:
Tavşanlı, Kütahya
Bursa Uludağ Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun ve aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır.
Acı verici olan; demokrasi, özgürlük, eşitlik, insan hakları gibi kavramları dillerinden düşürmeyenlerin, insanlığın yaşadığı trajediyi üreten kişiler olmasıdır.
Modern dünya düşünen, okuyan, araştıran ve sorgulayan değil; izleyen bir kuşak var etmiştir.
Kandırılan kişiye gideceği yol gösterilmeli, ama bu yolun nereye çıktığı bilgisi saklı tutulmalıdır.
Algı yönetmenleri ve manipülatörler güzel şey konuşur ama genellikle çirkin şeyler yaparlar.Bunun en önemli kanıtı, sonuçlardır...Kimse karşımıza çıkıp: "Önümüzdeki 5 yıl içinde uyuşturucu kullanma yaşını 10'a indireceğiz." demiyor, ama sonuçlar öyle oluyor.Neden? Çünkü ülkemizde ve dünyada uyuşturucu yasak ama uyuşturucuya götüren bütün yollar serbest.
Bianchi ve arkadaşlarının yazdığı (2006) Amerikan Aile Yaşamının değişen ritmi isimli kitap fotografın bize gösterilmeyen kısımlarına odaklanıyor. Yazarlar, çalışan kadınlarının zorluklarını anlatarak günümüz kadınlarının çalışıyor olmalarından dolayı aileleri ve cocuklarına daha az zaman ayırdıklarını, evleriyle daha az ilgilendiklerini vurguluyor. Baker da (2009) aynı noktaya işaret ediyor. Evet günümüz kadınları daha çok çalışıyor, ama daha az evleniyor daha az çocuk sahibi oluyor ve daha çok boşanıyor.
Hakikatle karşılaşan müstekbirlerin ilk başvurduğu yöntemlerden biri, hakkı savunan kişiyi "menfaatçilik ve çıkarla" suçlamaktadır. O yüzden Peygamberler, bu suçlamayı halkın gözünde makul hale getirebilecek hiç bir ilişki içine girmemiştir.
Günümüz medya, eğer bir konu üzerinde ansızın durmaya ve konuyu sık gündeme getirmeye başlamışsa muhtemel bir algı yönetimi süreciyle karşı karşıya olduğumuzu düşünebiliriz. Büyük ihtimalle, bize bir şey satılacaktır. Tekrar, algı yönetiminin başlandığına ilişkin önemli bir işaret olarak görülmelidir. Bu işareti aldığımızda ilk kural olan "amacın gizlenmesi" kuralını hatırlayıp, "niçşn?" sorusuna cevap aramalıyız.
Algı yönetimi ve manipülasyona karşı direnmek demek, sürüye dahil olmamak demektir.Algı yönetmenleri bunun bedelini, kişiyi yanlızlaştırarak, itibarsızlaştırarak ve karalayarak ödetmek isterler.Bir kişinin bile gerçeği söylemesine tahammül edemezler.Çünkü bu diğer kişilerin de uyanmasına sebep olabilir.Malcom X'in de söylediği gibi: "Uyanık bir kişi bütün uyuyanları uyandırmaya yeter."
Her şeyi en şeffaflığıyla anlatan, ders çıkarabileceğiniz ve en önemlisi de en net bildiğim dediğim şeylerin belki de hatalı olması... Kesinlikle kütüphane de olması gereken kaynak diyebilirim...
Yagmurun yağma sebebini bilmek, yağmurun yağma amacıyla ilgili bilgi vermez.
Sebebler var olanı bulmayı, amaçlar çıkarım yapmayı ve öngörmeyi gerektirir.
Bir kişinin kandırılması onur kırıcı bir şeydir. Ama ondan daha acısı, kandırıldığımızın farkına varmamaktır. Bu kişilerin durumu, mezbahaneye kesilmeye götürülen koyunun hala otlamaya çalışmasına benzemektedir. Biraz sonra kesileceğinin farkında değildir. Bir kaç dakika sonra kesilecek olan koyunun otlamaya çalışması trajik bir tablodur...
Nasıl kandırılıyoruz ve neden kanıyoruz?Cevaplar kitapta!
Keyifli okumalar...
Antidepresan ilaçların eskisi gibi bir kalitede üretilmediği, bu ilaçların günümüzde sektöriyel bazda ticari bir meta ve rekabete dönüştüğü, özellikle Avrupa ve Amerika'daki firmaların bu duruma soyunarak kullananların, tedavi olması bir yana, daha da bağımlı bir hâle gelmelerine sebebiyet verdiklerini dillendiren yazar, kitabın içindeki konulardan birine de dikkatlerimizi böyle çekiyor.
Hiç farkına varmadan nasıl kandırıldıgımızı anlatan bir kitap. Bu kitabı okurken usta yalancıların yönettiği bir dünyada yaşadığımızın farkındamıyız. Kütüphanenizde bulunması gereken kitaplar arasında olmalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mücahit Gültekin
Unvan:
Psikolojik danışman, Yazar
Doğum:
Tavşanlı, Kütahya
Bursa Uludağ Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun ve aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 56 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.