Muhammed Alî es-Siwêrekî el-Kurdî

Muhammed Alî es-Siwêrekî el-Kurdî

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Adı:
Muhammed Alî es-Siwêrekî el-Kurdî
Özelikle 19. yüzyılda idare alanını Ürdün'ün doğusuna kadar genişleten Osmanlı Devleti hem ordu, jandarma ve emniyet hem de maliye teşkilatlarında Kürtleri istihdam etmiştir.
Hakkâri Kürtleri Salt'a yerleştikten sonra burada "Kürtler Mahallesi" olarak bilinen kendilerine mahsus mahalle kurmuşlardır. Bu mahalle günümüzde de bu ismi taşımaya devam etmektedir.
Kürtler yeni İslam dinini kabul ettikten sonra İslamî devletlerin sosyal ve siyasal dokusunu bu dini kabul eden Arap, Fars ve Türklerle birlikte oluşturdular. Hak ve ödevlerde eşit olan bu milletler arasında iyilik ve takvadan başka bir fark yoktur. Zira Kur'an-ı Kerîm'de de "Allah katında sizin en iyiniz en çok takva sahibi olanınızdır" denildiği gibi, hadis-i şerifte de "Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap olana takvadan başka hiçbir üstünlüğü yoktur" denilmektedir.
Din birliği ve Selahaddin ile olan etnik akrabalık temelinde bu çağrıyı kabul eden Kürtler onun ordusu içinde askeri fırkalar teşkil etmişlerdir. Bu fırkalardan biri de Haçlıların Ürdün sınırlarındaki hareketlenmelerini kontrol etmek amacıyla Selahaddin tarafından Salt'a yerleştirilen Kürt Hakkâri Fırkası'dır.
Selahaddin Eyyubî'nin kurucusu olduğu Eyyubî Hanedanı soy açısından Kürt kabilelerinin en üstünü olan "Rewadiye" ye dayanan bir Kürt hanedanıdır. Rewadiye bugünkü Rusya sınırları yakınlarında Erran ve Gürcü toprakları yönünde Azerbaycan'ın "Diwîn" beldesindeki Kürt Hizbani aşiretinin bir koludur.
1991 yılı Amerika Time dergisinde geçtiğine göre nüfusları 14-28 milyon arasında değişen Kürtler beşeri ve coğrafi olarak beş devlet arasında Eski Sovyetler %1, Suriye %5, Irak %18, İran %24, Türkiye %52 şeklinde dağılmışlardır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Alî es-Siwêrekî el-Kurdî

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.