1000Kitap Logosu
Muhammed el-Hüseyni el-Yezdi
Muhammed el-Hüseyni el-Yezdi
Muhammed el-Hüseyni el-Yezdi

Muhammed el-Hüseyni el-Yezdi

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
0.0
0 Kişi
3
Okunma
0
Beğeni
19
Gösterim
Mustafa Parlatan
Selçukluların Hikayesi'ni inceledi.
182 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Muhammed el-Hüseyni el-Yezdi / Selçukluların Hikayesi. el-Uraza fi'l-Hikayeti's Selcûkiyye. Çeviren, Mehmet Çalışkan. Mehmet Çalışkan genç bir tarihçi adayıdır. Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsün de yapmış olduğu yüksek lisans çalışmasını kitap haline getirerek yayın hayatına kazandırmıştır. Eser, Türk tarihinde önemli bir yer tutan Selçuklu tarihi ile ilgili birinci elden kaynağın tercümesidir. Akademik bir dille yazılmış olması dolayısıyla, alanında uzman kişilerin değerlendirebileceği bir kitaptır. Kitap Farsça yazılmış yüksek lisans tezi olarak tercüme edilmiştir, giriş bölümü, Selçuklular hakkında bilgilerin verildiği, iki bölüm ve bir ekten oluşmaktadır. Yazar, Şiii olmasına rağmen Selçuklular ve özellikle vezir Nizamü'l-mülk hakkında objektif değerlendirmeler yaptığı belirtilmektedir. Birinci elden kaynakların bu şekilde, incelenerek ilgililerin istifadesine sunulması, ülkemiz adına gurur vericidir, akademik dünyada büyük yer işgal edeceği aşikârdır. Kitaba sıradan bir okuyucu gözüyle baktığımızda, olayların anlatılış şekli bakımından bu gün için de yol göstericidir. Özellikle geçtiğimiz on yılda Irak ve Suriye de olan, bu gün Libya'da yaşanan olayları anlaşılır kılmaktadır. IŞİD'in kısa sürede Irak topraklarına hakim olması, bir süre sonra toprakları terk etmesi, hatta şehirlerin günlük el değiştirmesi milletler arası ilişkilerdeki tutarsızlıklar buna örnektir. Bu açılardan alanında önemli bir eser olarak görülmelidir. #Kitapşuuruinsanlıkşuurudur.
Selçukluların Hikayesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
BKM KİTAP
Sponsorlu
Seven sevdiğine kitap hediye etsin
SEVMEK GÜZELDİR!😻💛 Baktık ki sosyal medyada " seven sevdiğine kitap hediye etmeli " deniliyor. Biz de bu isteklere çok hak veriyoruz! Sevgilinize, kankanıza, iş arkadaşınıza, çocuğunuza, annenize kısacası sevdiğiniz herkese hediye edebileceğiniz kitap önerileri hazırladık. Hemen bkmkitap.com'u veya mağazalarını ziyaret edebilir, sevdiklerinizin yüzünü güldürebilirsiniz. Ayrıca, sizin de önerebileceğiniz kitaplar varsa hemen yorumlara ekleyin. Biz de listemizde paylaşalım!📚🧚🏻‍♀️ Listeyi İncelemek İçin; bkmkitap.com/seven-sevdigine-kit...
3
767
Abdullah tiryaki
Selçukluların Hikayesi'ni inceledi.
182 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
Selçuklu ve Irak selçuklularını kendi vaktinde ki bir yazardan okumak güzeldi ama baya zorlandığım bir eser oldu. Beyitler , mısralar okumak güzeldi . Okurken biraz sıkılsam da merak ederek okuduğum için kitabı bitirebildim. Irak Selçukluları’nın hükümdarlarını ilk kez duydum ve olaylara hakim olamadım ama büyük Selçuklular hakkında ki bilgiler tatmin ediciydi. Eseri çeviren Mehmet Çalışkan isimli çevirmen e de teşekkür eder yeni eserlerini bekliyorum inşallah..
Selçukluların Hikayesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1