1000Kitap Logosu
Muhammed Gazali
Muhammed Gazali
Muhammed Gazali

Muhammed Gazali

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
53 Kişi
193
Okunma
31
Beğeni
696
Gösterim
Tam adı
Muhammed el-Gazzali
Unvan
Mısırlı Profesör, Yazar
Doğum
Mısır, 22 Eylül 1917
Ölüm
Mısır, 9 Mart 1996
Yaşamı
Muhammed el-Gazzali 22 Eylül 1917’de Mısır’da doğdu. Tasavvuf ehline karşı büyük saygısı olan babasının rüyasında Ebu Hamid Muhammed el-Gazzali’den aldığı işaret üzerine oğluna Muhammed el-Gazzali ismini koyduğunu bizzat kendisi söyler. İlk öğrenimine köyünde başladı ve Kur’anı ezberledi. Ailesinin İskenderiye’ye göç etmesi üzerine Ezher’in ilköğretim kısmına girdi ve 1937’de lise kısmından mezun oldu. Bu sırada İhvan-ı Müslimin lideri Hasan el-Benna ile tanıştı ve teşkilata katıldı. 1941 ‘de Ezher’in Usulüddîn Fakültesi’ni bitirdi. 1943’te aynı fakültenin Davet ve İrşad Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı, ardından Kahire’deki Atebetü’l-Hadra Camii’ne imam hatip olarak tayin edildi. 1970’1erden itibaren şöhreti İslam dünyasında yayılmaya başladığında birçok ülkeyi ziyaret edip buralarda islami davetle ilgili pek çok toplantıya katıldı. Riyad’da bulunduğu bir toplantı sırasında 9 Mart 1996 tarihinde vefat etti ve Cennetü’l-Baki Kabristanı’nda defnedildi.
Sibel Akkoç
Hayatını Yenile'yi inceledi.
246 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Hayatını yenilemek için yeni doğan güne bakmak yeterli...
Yeni bir bakış ile hayata başlamaya öneren, kişisel gelişim kitapları tadında bir kitap. Diğer kişisel gelişim kitaplarından farkı ise genellikle İslami kaynakları refarans almasıdır.
Hayatını Yenile
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Rabisnl
Hayatını Yenile'yi inceledi.
246 syf.
·
18 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Sanırım islamla psikolojiyi bu kadar iyi harmanlayan bir başka kitap okumadım uzun süredir. Bitmesin diye kitabı elinde süründürürsün ya o hesap:) İnsanın kendisine olan sevgisi, ruhsal durumu, insani ilişkilerini hadis ayetlerle destekleyerek anlatan nasıl olması gerektiğini gösteren en umutsuz kötü durumlarında sana güzeli iyiyi gösteren muazzam bir eser.
Hayatını Yenile
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Zeynep
Hayatını Yenile'yi inceledi.
246 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bugün çok beğendiğim severek okuduğum yeni bir kitapla geldim. Muhammed gazali'nin hayatını yenile kitabını okudum ve o kadar beğendim ki başucu kitabım yapmaya karar verdim. Tüm sevdiklerime hediye etmek istediğim bir kitap. Bu kitapta bir Müslümanın hayatı nasıl olmalı temelde bu konu anlatılıyor ancak bununla sınırlı kalmamış yazar. Bu yüzden her insanın faydalanabileceği bir eser olduğunu düşünüyorum. Yazar eserde hayatımızı yenilemekten bahsediyor aynı zamanda nasıl daha neşeli ve verimli bir hayat yaşayabiliriz bundan da bahsediyor. Ve hayatımızı yenilemeye nereden nasıl başlarız önümüze ne gibi engeller çıkabilir bunlarla nasıl baş edebiliriz gibi konulardan da bahsetmiş. Ayrıca yazarın o kadar akıcı ve yalın bir dili var ki hiç sıkılmadan rahatlıkla okudum ben. Hiç bitmesini bile istemedim kitabın. Herkesin rahatlıkla anlayabileceği açık bir anlatımı var ve yazılarını sürekli alıntılarla bazı yerlerde ayet ve hadislerle desteklemiş. Bu da benim ayrıca hoşuma giden başka bir yönüydü. Biraz kişisel gelişim kitaplarını da andırıyor ancak islami kaynakları referans alarak ve islamın konuya bakış açısından da bahsettiği için biraz farklı tabi. Benim hem hayata hem insanlara ve olaylara olan bakış açımı değiştiren bir kitap oldu. Özellikle umutsuz olduğunuz bir dönemden geçiyorsanız daha çok tavsiye ederim bu kitabı insanın kalbine ve zihnine umut tohumları eken bir kitaptı. Herkese tavsiye ederim okumasını umarım faydalandığınız bir eser olur.
Hayatını Yenile
OKUYACAKLARIMA EKLE
3