Muhammed Halid Sabit

Muhammed Halid Sabit

Yazar
8.5/10
31 Kişi
·
87
Okunma
·
1
Beğeni
·
252
Gösterim
Adı:
Muhammed Halid Sabit
Unvan:
Yazar
Köpekler ve kurtlar beni parçalayacak olsalar dahi, Resûlullah'ın (sallallahu aleyhi sellem) hükmünü değiştirerek yeni bir hüküm vermem.
Muhammed Halid Sabit
Sayfa 8 - Beka Yayıncılık
94 syf.
·2 günde
Kitap bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde sabr ile ilgili ayet ve hadislerle verilmektedir. İkinci bölümde hasta ziyareti ,hastaların sabretmesi ve hastalık anında okunacak dualar verilmiştir. Üçüncü bölümde peygamberlerin hastaliklari ve bu konuda sözler verilmiştir . Dua ile kitaba son verilmiştir .
Sabrin önemini ve değerini anlatan güzel bir Eser.
Tavsiye ederim.
104 syf.
·2 günde
Hz. Ömer’in baba bir kardeşi olup annesi Benî Esed kabilesinden Esmâ bint Vehb’dir. Zeyd, Ömer’den büyüktür ve İslâm’ı da ondan önce kabul etmiştir. Medine’ye ilk hicret edenler arasında yer aldı; Resûl-i Ekrem kendisini ensardan Ma‘n b. Adî el-Aclânî ile kardeş ilân etti. Bedir, Uhud, Hendek gazveleriyle diğer bütün savaşlara katıldı; Hudeybiye’de yapılan Bey‘atürrıdvân’da bulundu. Çok uzun boylu ve cesur bir kişi olan Zeyd, Uhud Gazvesi’nde Ömer’in ısrarla verdiği zırhı önce giydi, ardından, “Senin arzu ettiğin şehitliği ben de istiyorum” diyerek zırhı çıkardı ve onun gibi zırhsız savaştı (İbn Sa‘d, III, 378).

Hz. Ebû Bekir devrinde irtidad eden Müseylime üzerine Hâlid b. Velîd kumandasında gönderilen ordu içinde Yemâme Savaşı’na katıldı. Çarpışmalarda gösterdiği büyük gayret savaşın seyrini değiştirdi. Müseylime’nin yakınına kadar giderek en yakın adamı olan Reccâl’i öldürdü. Reccâl daha önce müslüman olup hicret etmiş, ardından irtidad ederek Müseylime’nin yanına gitmiş, Resûl-i Ekrem’in, “Peygamberlikte Müseylime bana ortaktır” dediği şeklinde yalanlar uydurmuş ve insanları Müseylime’nin çevresinde toplamaya çalışmıştır. Yemâme’de İslâm sancağını taşıyan Zeyd, müslüman ordusunun bozulmaya yüz tutup savaş meydanını terketmeye başladığını görünce düşman saflarına daldı ve şehid oluncaya kadar çarpıştı (Rebîülevvel 12 / Mayıs-Haziran 633). Onun şehâdetine çok üzülen Hz. Ömer sonraları, “Sabâ rüzgârı her estikçe Zeyd’in kokusunu alıyorum” diyerek ona olan hasretini dile getirir, “Allah kardeşim Zeyd’e rahmet etsin; o iki güzellikte de beni geçti; hem benden önce müslüman oldu hem de benden önce şehid düştü” derdi (Zehebî, I, 298).
104 syf.
·7/10
Kitapta Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) vefatından sonraki dönem anlatılmış.Kitabın adından ötürü Zeyd bin Hattab'ın (r.a) hayatını anlatacağını düşünmüştüm ama onun yerine Zeyd bin Hattab'ın yaşlılık dönemi (Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) vefadına denk gelen zamanda), ortaya çıkan sahte peygamberle, sahte vahiylerle insanlığın bir kez daha müslümanlık sınavı gözler önüne serilmiş.
Kitapta çok sayıda devrik cümlelerin oluşu beni rahatsız etse de genel olarak kitap sade, anlaşır, dönemin sahbe peygamberi ve gelişen olaylar konusunda bilgilendiriciydi. Okumayı düşünenlere öneririm, keyifli okumalar :)
94 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde sabır ile ilgili ayet ve hadislerle verilmektedir. İkinci bölümde hasta ziyareti ,hastaların sabretmesi ve hastalık anında okunacak dualar verilmiştir. Üçüncü bölümde peygamberlerin hastaliklari ve bu konuda sözler verilmiştir . Dua ile kitaba son verilmiştir .
Sabrin önemini ve değerini anlatan güzel bir Eser.
Tavsiye ederim.
87 syf.
·2 günde·3/10
Merhaba kitapseverler,

Bu kitabı dayımın kütüphanesinde buldum. Büyük bir heyecanla aldım elime, ve açıkçası biraz da şaşkınlıkla... Allah'ın arslanı, Kureyş'in korkusuz genci Hz. Hamza'nın yiğitliği nasıl olur da seksen küsür sayfaya sığdırılır diye merakla okudum. Fakat...

Kitabın Hz. Hamza'yı değil de Hz. Vahşi'yi anlattığını farketmek zor değil.

Zira kitap Hz. Vahşi'nin hür bir beyefendi olarak Mekke sokaklarında gezme hayaliyle başlıyor.
Mekkeli müşriklere ölüm saçan Hz. Hamza (r.a)'yı öldürmesi şartıyla özgürlüğüne kavuşma ve akla hayale sığmayacak zenginlik teklif edilmesiyle Hz. Vahşi kendini bu amaca adıyor ve nitekim amacına da ulaşıyor(!). Daha sonrası pişmanlık duyması ve Müslüman oluşuyla devam ediyor.

Kitabın isminin Hz. Vahşi olması daha yerinde olurmuş. Fakat zaten Hz. Hamza'yı da incecik kitapta anlatmak mümkün değil.

Efendimizin korkusuz amcası Hz. Hamza'yı anlatan bir kitap elbette bulacağım!
.
.
.
"Yavaş yürü ya Hamza. Yürüyüşün ölümü korkutuyor!"
94 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sabreden Kazanır Bu kitap belalarla sınanmayı, hastalıklara karşı sabretmenin faziletlerini izah eden Resulullah'(sav) tan rivayet edilen hadislerden oluşmaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Halid Sabit
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 87 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 33 okur okuyacak.