Muhammet Yalçın Azizoğlu

Muhammet Yalçın Azizoğlu

Yazar
9.3/10
15 Kişi
·
28
Okunma
·
7
Beğeni
·
155
Gösterim
Adı:
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Tam adı:
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Unvan:
Yazar
Doğum:
Elazığ, 1977
Muhammet Yalçın Azizoglu
1977 Elazığ doğumlu orta öğretimini bu ilde üniversite eğitimin Muğla Sıtkı Koçman da tamamlamıştır. Şiir öykü ve makaleleri Kümbet Altında , Bizim Ece , Telmih , Dört Mevsim, Alkış , Şehir , Çayda Çıra, Edebice ve Çare Kültür Sanat ve Edebiyat Dergilerinde yayınlanmıştır. Elazığ Fırat Gazetesinde makaleleri yayınlanmayayınlanmaktadır.
... yüreğinden sevinç hiç eksilmeyen bir çocuğun mutluluğu daha uzun sürmeliydi . Bir çocuğun mutluluğu için zaman durmalıydı ama durmadı ."
Erken özlerse insan özlemlerin tutsağı olur ve bu girdaptan kurtulması güç olur . Ömür boyu insan hep zayıf tarafından vurulur ve hep kabuk bağlamamış yarasından tuzlanır ...
Umutlar ölebilir , çaresizlikler bütün dünyanızı kuşatmış olabilir , nefes alıp şu mavi gökyüzünde doğan bir güneş görüyorsanız hala bir şansınız var demektir .
Aşırı tevazu kibirdendir . Kibir altına bulaşsa tenekeye çevirir ; yıldıza sürülürse infilak ettirir . Taşa çalınsa taş utancından zifire döner .
296 syf.
·15 günde·8/10 puan
✓ Biz insanlar hastalıkları, felaketleri, acıları kendi başımıza gelmeden anlayamıyoruz. Bu devirde empati denen şeyin sadece adı kalmış maalesef.

Kitap şuan belki de adı sanı unutulmuş olan cüzzam hastalığı merkezinde hastalara, felaketzedelere, alil ve acizlere karşı duyarlılık oluşturmak noktasında gayet başarılı olmuş diyebilirim. Zaten yazarın amacı da bu imiş..

Böyle bir eserin daha iyi bir editörden geçmesini daha kaliteli bir yayınevinden çıkmasını isterdim. Olay geçişleri, ifade hataları epey fazla.

Yine de okuyucuyu yormadan akıp giden bir kitap. Tavsiye ederim.


Kitap ŞuuruİnsanlıkŞuurudur.
296 syf.
·10/10 puan
Cüzzam Orta Çağın korkulu rüyası... Toplumdan izole edilmiş insanların acı hikayesi yüzyıllar boyu had safhada bir burukluk yaratmıştır. Üstüne üstlük izolasyon bir Cüzzam hastasına yapılan en makul müdahale olmuştur çoğu zaman. Tecride maruz kalmayıp öldürülenlerin sayısı da az değildir. Peki modern çağlarda durum nasıl? Günümüzde artık Cüzzam tedavi edilebilir, önlenebilir bir hastalık. Ama hastalığın çözüm aşaması 20. yüzyıla kadar uzar. Dünyanın muhtelif yerlerindeki hastaneler kapanır ve Cüzzam tamamen eradike (yok olma) edilir. Ama Elazığ'daki hastane kapanırken acı, dram, aşk, hasret, gurbet, vefa sadakat vb. kavramların ne demek olduğuna dair yüzlerce hikaye hatırlayanların dimağına saplanır. Bu güzel hikayeler birbiriyle bağlantılı eskiye özlemi tetikleyen bir üslupla Muhammet Yalçın Azizoğlu'nun girişimleriyle bir hazine misali toprağın altından çıkarılır. Üstelik gerçekliği o kadar barizdir ki ışıltısını ancak okuyanlar fark eder. Çünkü bu güzel, özgün konudaki gerçeği fazla kurgu hastanelerin ilaç kokusunu burna getirecek kadar insanı sarmalar. Hastalık yaşanmadan bilinmez ama acı yaşanmadan hissedilir. Acıyı hissettiren satırlar aşkına... İyi ki edebiyat var.
296 syf.
·Puan vermedi
Muhammet Yalçın Azizoğlu bu kitabı cüzzamlı hastaların yaşadıkları ve bizzat girdiği hastane ortamının zorluklarını ele alarak yazmış.

Kitap şu satırlarla başlıyor: "Yaşanmış hayattan kesitler sunan bu romanda ki kişilerden biri de siz olsaydınız? Bu anlatıda yer yer empati yapmayı deneyebilirsiniz."

Sayfaları geçtikçe okuduklarımı yüreğimde hissettim. Kitabı kapatıp Ya ben olasaydım? diye kendime sorduğum çok an oldu.

Ana karakter Sabri etrafında gelişen olayları,cüzzamlı hastaların yaşayışları, gördükleri muameleleri, bir cezaevini andıran yüksek duvarlarla örülü hastanede gelen doktorların emekleri, hastaları topluma kazandırmak için yapılanları  duvarların yıkılışına kadar giden süreçte karşılaşılan zorlukları gözler önüne seriyor. Bu hastalık sadece bedenen değil ruhen açılan yaraların nasıl izler bıraktığını, insanların doğru bildiği bildiği yanlışları gösteren bir kitap.

Bu kitabın amacını ve öğretilerinin çok kıymetli olduğunu söylemeliyim. Pek bilgi sahibi olmadığım bir hastalığa karşı çok fazla bilgi edindim. Başımıza gelmedikçe bir şeyleri idrak etmenin ne kadar zor olduğunu, ön yargının açtığı tahripleri ve daha nicelerini.

Ama değinmeden geçemeyeceğim bir husus var. Olay geçişlerinin getirdiği kopukluklar çok fazlaydı. Öylesine yazım ve imla hataları vardı ki göz ardı edilemeyecek kadar fazlaydı.

yâdâ- ya da
Âmâsı ne? - Aması ne?
diyaloga- diyaloğa
bura da - burada
İsmail hakkı Bey -İsmail Hakkı Bey
gibi basit hatalar ile doluydu. Böyle bir kitabın daha dikkatli bir elden çıkmasını dilerdim.
#kitapşuuru

Oğuzhan Saygılı
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
CÜZZAM DUVARLAR YIKILIRKEN
MUHAMMET YALÇIN AZİZOĞLU
KİTAP SAYISI:296
KİTAP YORUMUM: Sabri küçük iken Babası küçük kardeşini halasına, kendisini amcasına eşini ise ailesine bırakarak vedalaşarak İstanbul'a tedaviye bir daha geriye de dönemeyeceğini tahmin ederek Cüzzam hastalığı için gider. Kısa bir zaman sonra da öldüğü haberi gelir. Sabbi ailesiz kalmasının hayal kırıklığını, babasının acısını daha atlatamamışken kendisinde de Cüzzam hastalığı keşfedilir. Ömrü Cüzzam hastanesinde geçer.
Kendisini çok seven halası, amcası, yengesi, annesi artık hastanede onu tek başına bırakmışlardır. Hepsinin de kendine göre gerekçeleri vardır.
Bir kere kitap çok duygu yüklü. Şu an ki Corona hastalığını bana çok hatırlattı.Bu hastalık onlara yalnızlık ve hapishane gibi toplumdan izole edilmelerine neden oluyordu.
Küçük Sabri yıllar sonra askerlik şubesine gitmek için yola çıktığında artık paranın, trenin ne anlama geldiğini bile bilmeyecek kadar içeride yalnızlaştırılmış, ona öğreten yol gösteren olmadığından cahilliğin pençesindeydi. Yıllar sonra annesini bulması onun hayatında çokta bir şey değiştirmeyecekti.
Başhekimlerin değişmesi bazılarının çok insancıl iken bazılarının daha resmi olması, her gün yanlarında bir çok arkadaşlarının ellerinden kayması onları çıkmaza sürükleyecekti.
Ama bir gün onlarında eğitim almaları gerektiği, ibadet yapmalarına olanaklar verilir. Sabri belki de içlerinde en ayakta kalmayı başaran, mutsuz da olsa mücadele eden, umuduna sıkı sarılan hastalardan birisiydi.
Hastalıkların tanınması adına bu tür kitapların yazılmasını ben sosyal proje olarak nitelendiriyorum. Bu anlamda yazarımızı kutluyorum. Cüzzam hakkında kendi adıma daha çok bilgilendim ve bakış açıma da daha doğru şekilde yansıdığını söyleyebilirim.
Kesinlikle okunmalı diyorum, kaleminiz daim olsun.
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
114 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Eser: Annemin Düşleri
Yazar: Muhammet Yalçın Azizoğlu
Yayınevi: Göl Kitap Yayıncılık
Sayfa: 114

Şair ve yazar Muhammet Yalçın Azizoğlu'nun şiir kitabı Annemin Düşleri beklediğimin üstünde güzel şiirlerin yer aldığı bir eser olmuştur. Şair gerçekten güzel konulara temas eden şiirler ortaya koymuştur. Eserine bir önsöz yazarak başlayan şair, aşağı yukarı yüz bir şiiri eserine koymuştur.

Dili sade ve akıcı bir üslup barındırmaktadır. Okuyucunun anlayacağı bir içerik özelliğine sahip şiirler yer almaktadır. Her konuda şiirleri vardır. Özellikle yerelde memleketi ile ilgili şiirlere yer vermiştir. Dikkatimizi çeken ise, Çukurova ile ilgili bir şiirini de okudum. Yazar çukurovayı çok güzel anlatmıştır.

Yine dini konuların aldığı şiirler de bu şiir kitabında genişçe yer almıştır. Hem peygamberler, hem dört halife, hem sahabeler hem de bunların yaşadıkları dikkat çekici olaylar şiir tadında yazılmıştır. Bu konular anlatılırken esasa uygun hareket edilmiştir. Bu anlamda da başarılı şiirler ortaya koymuştur.

Yine aşk ve sevda şiirleri de genişçe yer almıştır. Sevdanın tema olarak işlendiği şiirler etkileyici bir özelliğe sahiptir. Milli konularda işlenmiştir. Özellikle son zamanlarda ülkemizi olumsuz yönde etkileyen fetö terör örgütünün ülkemize yaşattığı on beş Temmuz ve verilen şehitlerimiz ile ilgili güzel bir şiiri de okudum. Şiir de olay islamın ilk yılları içinde yaşanan olaylara benzetilmiştir. Şehadet konusu güzel anlatılmıştır.

Şiirlerini uyaklı ve hece ölçüsü ayarında yazmıştır. Kullanılan kelimeler anlaşılır ve zengin olarak kullanılmıştır. Dergiler de yazdığı şiirlere de eserinde yer vermiştir.

Okumak lazım. Yazsam ne yazmasam ne? Okuduğum ve anladığım sizinle aynı duygu ve düşünce içerisinde mi olacağım ki? O nedenle okumanız lazım.
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Biraz hüzün, bol özlem ve hasret, ara ara gözyaşı.
Bir çocuğun küçücük yaşında tanıştığı soğuk duvarlar ile devam edip giden hayatı.
Bir çocuğun içini kavuran ama bir kez olsun “neden” demeden katlandığı özlemi, hasreti.
Bir çocuğun hayat kurmak için şehirden şehire savruluşu.
Kitabın son sayfasına geldiğinizde Sabri 72 yaşında hala çocukluğunu yaşayamamış birisi olarak karşınıza çıkacak.
Ben o çocuğu sevdim. Benim gibi okuyan herkeste sevecek biliyorum.
Tavsiyemdir bu kitap okunmayı hak eden güzel bir eser.
Son söz: Kör Hafız ve Sabri için birer Fatiha okumayı unutmayın olur mu. Ve dua bekleyen bütün meftalarada.
296 syf.
·4 günde·9/10 puan
Cüzzam hastalığına yakalanan Sabri ve onun gibi durumda olan arkadaşlarının yaşam mücadelesi . Toplumun cüzzam hastalığına yaklaşımı. Onlara hayvanlar gibi muamele yapılması. Toplumdan dışlanması , yok sayılması ... Baştan aşağı dram . Film tadında , okurken yaş dökmeniz muhtemel . Bu zamana kadar okumadığım için pişmanım . Herkese okumasını tavsiye ederim.
#KİTAP ŞUURU İNSANLIK ŞUURUDUR

Kitap Şuuru
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
#Kitapsuuru Sabri küçük yaşta annesiz babasız hastanenin soğuk odasında tek başına yalnızlıkla tanışmasıyla hayat yolculugu başlar orta çağın en kötü hastalığı olarak bilinen cüzzam'la bir ömür boyu yaşamak zorunda kalmış evi dediği Elazığ cüzzam Hastanesi'nde bir ömür geçirmiştir.Bu yüzden toplum tarafından dışlanmış hayalleri umutları hep yarım kalmış sabrinin yaşadıkları beni çok etkiledi kesinlikle okunması gereken çok özel bir kitap yazarımıza çok teşekkür ederim bütün duyguları yaşadım diyebilirim
296 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Muhammet Yalçın Azizoğlu / Cüzzam.

1977 Elazığ doğumlu olan yazar, şiir, öykü ve roman yazmaktadır.
Hastalığın adını kitaba başlık olarak seçen yazar, hastalar üzerinden hareketle bir hastanedeki yaşananlara dikkat çekmeye çalışmaktadır. Akıcı üslubu ile sizi hastalığın içine çekerek yaşanan acıları hissetmenizi sağlamaktadır.
Ülkemizin 1970'li yıllarda sağlık alanında geri kalmışlığını, bazı hastalıkların teşhis ve tedavilerindeki zorluklar, insanımızın bilmemekten kaynaklı endişeleri sayfalara taşınmıştır.
Cüzzam hastalığı günümüzde artık ülkemizde sorun olmaktan çıkmıştır. Hastalık hakkında bilgi sahibi değiliz. Böyle bir romanda, hiç değilse kahramanların birisi hastalıkla ilgili bilgi verebilir veya önsözünde cüzzam hastalığını tanıtan bir kaç cümle olsaydı konunun anlaşılması daha kolay olurdu.
#Kitapşuuruinsanlıkşuurudur.
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Cüzzam hastalığı ile ilgili ülkemizde yaşanan acı hayatların, dramın gerçek bir anlatım. Yazar bir ailenin cüzzam ile sınavıyla edebi esere dönüştürdüğü eseri ile bir dönemin korkunç hastalığı ve hastaların durumu elen alınıyor. Cüzzamlının topluma ve toplumunda cüzzamlılara bakışı öyle derin ve gerçeği ile yansıtılıyor ki duvarın iki tarafındakilerin ön yargı duvarını yıkmaları ile her şeyin değişeceğine şahitlik ettiriyor. #Kitapsuuru Kitap Şuuru

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Tam adı:
Muhammet Yalçın Azizoğlu
Unvan:
Yazar
Doğum:
Elazığ, 1977
Muhammet Yalçın Azizoglu
1977 Elazığ doğumlu orta öğretimini bu ilde üniversite eğitimin Muğla Sıtkı Koçman da tamamlamıştır. Şiir öykü ve makaleleri Kümbet Altında , Bizim Ece , Telmih , Dört Mevsim, Alkış , Şehir , Çayda Çıra, Edebice ve Çare Kültür Sanat ve Edebiyat Dergilerinde yayınlanmıştır. Elazığ Fırat Gazetesinde makaleleri yayınlanmayayınlanmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.