Giriş Yap

Muhayyel Dergi

Dergi
7.6
112 Kişi
Doğum
Mayıs 2018
Yaşamı
Yayın yönetmenliğini Güray Süngü'nün, yayın danışmanlığını Cemal Şakar'ın, tasarımını Necla Tunçman'ın yaptığı, kadrosunda hasan aycın, senem gezeroğlu, hüseyin ahmet çelik, özkan gözel, mustafa çiftçi, handan acar yıldız, silvan alpoğuz, necip tosun, ali emre, suavi kemal yazgıç, mustafa muharrem, dilek kartal, mehmet narlı... gibi isimlerin olduğu edebiyat kültürü dergisi. Mottosunu "edebiyata dair birtakım hayali şeyler, birtakım ciddi meseleler" olarak belirleyen dergi, ilk sayısıyla 2018 Mayıs ayında 10 TL fiyat ile okuyucunun karşısına çıktı.

İncelemeler

Tümünü Gör
96 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Tek yönlü okur olmamayı dilediğim ve gönülden istediğim yıllarda ağırlıklı olarak dergi alışverişi yaptığım yıllardan elimde kalan okumayı uzun süredir unuttuğum Muhayyel dergisinin Eylül 2018 5. sayısını yenice bitirdim. İçerisinde öykü, inceleme, tefrika, deneme, söyleşi gibi çok yönlü okumalar yapılan dolu bir dergi. Elimde altı, yedi, dokuz ve onbirinci sayılarının da bulunduğu bu dergiyi peyderpey okumaya devam edeceğim. Dergi okumaya öncelik veren çok yönlü edebiyat severlere iyi gelecektir.
Muhayyel - Sayı 5
6.5/10 · 26 okunma
Reklam
80 syf.
·
5 günde
·
7/10 puan
Merhaba sevgili okur, Muhayyel dergisi ‘Birtakım hayali şeyler birtakım ciddi meseleler.’ sloganıyla karşılıyor okurunu. Kitapyurdu’ndan yaptığım alışverişin hediyesi olarak gelmişti. Biraz geç bir okuma oldu. Ne zamandır okunmayı bekliyordu, sonra duydum ki dergi yayınlarını durdurmuş. Dergi, birçok kitaba ve filme dikkatimi çekti. Özellikle Goriot Baba’yı ve Ses ve Öfke’yi listeme ekledim, bunun yanında izlenecek birkaç film de biriktirdim. Piyano, Saatler, Kış Uykudu…vs. Daha önce duymadığım şair ve yazarları da görmüş oldum. Genel olarak verimli bir okumaydı. Puanım: 7/10 Herkese keyifli okumalar olsun efenim… ***** Alıntılar ***** *** Nietzsche Dionysos Dithyrambosları adlı eserinde “kıvrılmış bir soru işareti”, “yorgun bir muamma” olarak tasvir eder Zerdüşt’ü. Bu figürü, Nietzsche olarak, dolayısıyla da “insanın kendisi” olarak görebiliriz pekala. Alman filozofun tavsiyeleri uyarınca, insan denen bu “muamma”, “iki hiç arasında” bir şeydir tam da. … Ve fakat Nietzsche, hayatı ve düşünceleri ile, bir “ünlen işareti”dir aynı zamanda: Aklı dürtlükler boyuna, yüreği oklar aralıksız, vicdanı fıştıklayıp durur bu işaret “!”. Bir inkisar, “Hep” ola-ma-ma’nın inkisarı düşmüştür Nietzsche’nin makus talihinin payına… *** “Hiç olmak, hep olmaktır!“ demiş Bâyezid-i Bistâmî. *** “Başınıza bir dert gelmeyegörsün, her zaman gelip bunu size yetiştiren, elindeki hançeri yüreginize saplayıp büken, üstelik de sizi hançerin sapına hayran bırakmaya çalışan bir dostunuz bulunur.” Goriot Baba *** …ama öyle hızlı geçiyor ki bu an. Zaman gibi. Sanki her an orada. Sanki bir an bile yok. *** Ne de olsa ihtimaller ihtimalsizlikten yeğdir. Umut kazanının ateşi bol, suyu şeffaftır. Bağlandık bir umuda. *** Biliyorum ki mutlu insanlar gülümser, mutsuz insanlar kahkahalar atar. Kahkaha anlamsızdır. Komik şeyler, bazen ağlanacak durumlar karşısında kahkaha atılır. Oysa mutlu insanlar içlerindeki huzurla hep gülümserler. *** “Tükendi söz. /Yazabileceğim en iyi mısraının bile hiçbir anlamı yok. /Bana ölürken dinlemek isteyeceğim bir şarkı bul.”
Muhayyel - Sayı 18
8.5/10 · 18 okunma
uzun zaman oldu okumaya çalışalı ve belirtmek istediğim bir şey var ,bu sayıdaki ''ANNEM VE MİKAİL '' adlı çalışma ,Aynur dilber e ait ve çok güzel ..
Muhayyel - Sayı 19
7.7/10 · 20 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42