Mükerrem Kâmil Su

Mükerrem Kâmil Su

Yazar
6.6/10
20 Kişi
·
79
Okunma
·
0
Beğeni
·
1313
Gösterim
Adı:
Mükerrem Kâmil Su
Unvan:
Yazar, Öğretmen
Doğum:
Bursa, Türkiye, 1906
Ölüm:
1984
1922 yılında Çapa Kız Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu.
Öğretmenlik ve köşe yazarlığı yaptı.
Çok satan romanlar yazdı.
"Beni sevmesen bile inanmalısın.
Seni seviyorum.
Seni, bir tek şey düşünmeden, düşünemeden seviyorum. Ve senin de beni sevmeni değil...
Sevgimi benimsemeni istiyorum."
Başımızın tacıydın,
Gönlümüzün sultanıydın
Nasıl koyup gider de,
Bir gün gider de milletini yetim eder de.
Boynu bükük,
Gözü yaşlı,
Acıdan katılmış.
Acıdan boğulmuş
İnsanları,
Senin insanlarını
Arkanda bırakır göçersin?
Acelen neydi Mustafa’m,
Kemal’im,
Gazi Atatürk’üm?

( 10 Kasım günü Saray’ın merdivenlerinde ağlayan köylü bir kadının ağıtı.)
Zaman zaman ruhunda ihtilaller kopan, ele geçirdiği şeylerden çabuk soğuyan, gayri tabii heveslere, muhal arzulara hayatında çok yer veren bir kadına güvenebilirseniz bana geliniz...
Sinema artistlerine , herhangi bir roman kahramanına benzemek hoppa, tecrübesiz, az tahsilli kızların hoşuna gider ama, olgun, kafası işleyen, okuyan kadınların asla...
Birine benzemekten hoşlanan bir kadının şahsiyeti kalmamış demektir.
380 syf.
·1 günde·4/10
Vatan Toprağı
Kütüphanede hep kıyıda köşede duruyordu bugün okuyayım diye elime aldım fakat zorlanarak bitirdim.

Bu kitap çocuk ve gençler için kolay anlaşılır ve saf bir dille hazırlanmış hele hele ilk 40 sayfası mükemmeldi çocuk ve gençlerden ziyade yetişkinlerinde okuması gerekli diye düşünüyorum çünkü bir milli bilinç aşılanmaya çalışılıyor. Bu ülkedeki doğal güzelliklerin, tarihi eserlerin, yer altı kaynaklarının vesaire bu ülkede yaşayan herkesin ortak malı olduğunu anlatıp bunları koruma görevinin de hepimize ait olduğunu çok güzel anlatıyor.

Daha sonra Atatürk'ün hayatını anlatıyor ama burada beni okudukça güldüren (ayrıca soğutan) çocukken okusaydım bende nefret ederdim dediğim kısımlar var, neler bunlar?

Padişahlar hakkında kullanılan ithamlar...

Yazarı da pek suçlamak istemiyorum aslında padişahı saltanatı öven bir şey yazmasını da beklemiyorum gerçi yazsaydı bu kitabı... (neyse)

Sonuç olarak kitabın ilk 40 sayfasını "Millet Malı" kısmını çok beğendim. Burayı alıp millete dağıtırdım dağıtırdım ki millet çevresine, tarihi eserlerine, doğal güzelliklerine ve daha nicesine iyi baksın korusun temizlesin.
200 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Bu eseri bir kitapçıda kenarda köşede kalmış buldum. Eskikitaplarıncazibesinekapılangillerden olduğum için de hemen sarıldım. Mükerrem Kamil Su, Türk edebiyatının kadın yazarlarından. Bu kitapta basit bir olay örgüsü olmasına rağmen, beni sardı da sardı. Türk dizilerindeki entrikaların esintileri var (ufacık). Çoğu yerde yazım, noktalama ve dil bilgisi yanlışları var. Fakat 1943 basım kitap olması dolayısıyla hoş görülebilir. Yine de okumanız güzel deneyim olur, sarı sayfalar çoğu zaman pişman etmez okurları. Afet'in sesi, Sermet'in masumiyeti, Nahide'nin kokusu ve zerafeti, Mahir'in nikahtan sonraki kederi... Çoğu usulca verilmiş, okuyucuya tarif edilmekten çok, gösterilmiş, hissettirilmiş detaylar.
Karşınıza çıkarsa, çok nadir bir eserdir. Yanından geçip gitmeyiniz.
305 syf.
·Beğendi·8/10
Osmanlı dönemi hikayeleri ile başlayan ve Atatürk’ün hayatı ile devam eden akıcı bir kitap.

100 temel eser çocuk kitabı olarak gösterilsede her yaştan kişinin okuyabileceği Atatürk hayatını anlatıyor. Özellikle çocukların bu tarz kitapları okuyarak sıkımadan tarihi öğrenebilmesi ve ger konuda objektif olabilmelerinin sağlanması harika. Yeni nesil genç edebiyat adı altında okumak içn okunan hiçbir bilgi alışverişinin olmadığı kitaplar yerine bu tarz çocuk kitaplarının ön planda olması gerekmektedir.
Gerek yazımı, gerek anlaşılırlığı ve bilgi çokluğu ile harika bir kalem..
305 syf.
·5 günde·4/10
Kitap alışkanlığı kazanmaya çalıştığım bu süreçte evdeki kitapları bitirip sonradan yeni kitaplar almayı düşündüm. Kardeşime öğretmeni tarafından verilen bu kitabı da kardeşimin tavsiyesi üzerine okumaya başladım. Tarihî olayları hikâye şeklinde ortaokul çocuğunun anlayacağı şekilde anlatmış yazar, her yaşıtın da okuyabileceği bir kitap. Yalnız ortaokul düzeyindeki bir çocuğa objektiflikten uzak, okuyucuyu kutuplaştıracak şekilde tarihî olayları anlatması çok can sıkıcı; farklı bir görüş ve pencere için okunabilir. Diğer türlü pek tasvip etmiyorum.
305 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İlk başta bir hikayeden başladı.Sonra Atatürk'ün hayatı...Ve kitabın sonu.Bu kitabı okuduktan sonra duygulanmamak elde değil.Her Türk'ün okuması gerektiğini düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mükerrem Kâmil Su
Unvan:
Yazar, Öğretmen
Doğum:
Bursa, Türkiye, 1906
Ölüm:
1984
1922 yılında Çapa Kız Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu.
Öğretmenlik ve köşe yazarlığı yaptı.
Çok satan romanlar yazdı.

Yazar istatistikleri

  • 79 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.