Mulk Raj Anand

Mulk Raj Anand

Yazar
7.3/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
48
Gösterim
Adı:
Mulk Raj Anand
Unvan:
Yazar
Doğum:
12 Aralık 1905
Ölüm:
28 Eylül 2004
" Veda'nın otoritesini ve birini yaratıcı olarak kabulleniş, kutsal vaftiz yoluyla bir değer edinme isteği, kastcılık 'ın nafileliği ve günahları bağışlatmak için bedene işkence etme iste aptallığın beş özelliği. "
"Madde zihnin bir tahavvülüdür" yerine zihin maddenin evrimidir denirse, budist idealizmin başaşağı durumundan kurtarılmış olur.
Hint tarihi, Budizm' in eşitliği vaazetmekle varna' lar sistemine saldırmakla ve aşağılanan köleye umut aşılamakla devrimci bir rol oynadığını gösterir.
Buddha Dhammapa' sında şöyle demiştir: "Ey keşişler, yaşayan herşeyin öldüğünü bilin. Herşeyin bir nedeni vardır. Neden yok olduğunda, sonuç da yok olur. Kalıcı görünen şeyler, gerçeklikte geçicidir. "
"Bu olduğu için öbürü oluyor. Onun oluşundan bu ortaya çıkıyor. O mevcut olmazsa bu olmaz. Onun sona erişiyle bu sona eriyor. Dharma budur. Dharma' yı kabul eden bağımlı doğuş yasasını kabul eder."
Dinin özü tanrıya iman olarak anlaşılmaktadır; oysa Budizm' de karşımıza, tanrısız bir din çıkmaktadır!
Budizm 'de ne tanrı ne de vahyedilmis br kitabın yeri vardır. Ahlâk, eylemin iyi veya kötü olması üzerine temellenmiştir. Tanrı inananlar ahlâkı tanrının iradesi tabiî kılarlar, tanrının buyurduğu şeyler iyi, yasakladığı şeyler ise kötüdür. Budizm, burada farklıdır; " çoğunluğun iyiliği, çoğunluğun mutluluğu' nu iyi ve kötünün ölçütü kabul eder.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mulk Raj Anand
Unvan:
Yazar
Doğum:
12 Aralık 1905
Ölüm:
28 Eylül 2004

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.