Mümtaz Arıkan

Mümtaz Arıkan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.6
20 Kişi
okuyor-dolu
42
Okunma
v3_begen_dolu
1
Beğeni
goz
388
Gösterim
488 syf.
·
Puan vermedi
Cinayet insanlığın karanlık yüzüdür. Savunma amaçlı olanlar hariç, hiçbir cinayet haklı sayılamaz. Artık dünyanın uygar ülkelerinin çoğu yasal ölüm cezasını bile yürürlükten kaldırmaktadır. Bu kitap, adından da anlaşıldığı gibi, yılın 365 günü, o günlere denk düşen yaşanmış cinayet olaylarını resimli olarak aktarmaktadır. Resimlerin ve metinlerin gerçeğe uygun olmasına titizlik gösterilmiştir.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
488 syf.
·
6/10 puan
365 Gün 365 Cinayet |3/5| Cinayet, insanlığın kara bir lekesi olmakla birlikte var oluşumuzdan beridir bizimle gelen bir lanet aslında. Hayvanlarda birbirlerini öldürme hayatta kalmak üzerine olsa da, insanlarda tek motivasyon bu olmuyor. Hatta çoğu zaman hayatta kalmak için değil, bambaşka sebeplerden ötürü öldürüyoruz. Kimi zaman intikam için, kimi zaman zevk için, kimi zaman selam vermemek gibi ufacık şeyleri yapmadığı için. Evet, selam vermediği için vurulan adam haberi beni çok etkilemişti zamanında. Bu kitapta da etkileyici birçok cinayet örneği var. Mümtaz Arıkan, İthaki yayınları etiketi ile beraber bizlere birer antoloji sunmuş aslında. 365 Gün var kitabın içinde ve her güne en az bir cinayet koymuş yazarımız. Yani 1 Ocak’tan 31 Aralık’a kadar en az birer cinayet okuyorsunuz. Kimi zaman iki ya da üç cinayet de sığdırılmış olabiliyor kitabın içerisine. Cinayetlerin, yerleştirildikleri gün ile bağlantıları ise cinayetlerin gerçekleştiği günler. Sayfayı açtığınızda hangi güne bakmakta iseniz, okuyacağınız cinayet örneği de o bakmakta olduğunuz gün gerçekleştirilmiş bir cinayet oluyor. Bu şekilde en az 365’ tane cinayet örneği var kitapta. Dünyanın her yerinden birçok farklı örnek var. Amerika’nın seri katillerinden Osmanlı’nın Vaka-i Vakvakvaki’sine, oradan tutun da Uğur Mumcu suikastına kadar birçok farklı kültürden örnek var kitapta. Tüm bu örnekleri asıl değerli kılan şey ise, her bir cinayetin bir çizimi olması. Evet, her cinayet için farklı farklı çizimler var kitapta ve kitabı asıl değerli kılan şey bence bu. Bir roman gibi sırasıyla başlayıp okunamaz belki ama belirli günleri açarak okumak ya da başlığı ilginizi çeken cinayetleri okumak için güzel bir kitap. Gerçek cinayetler ile ilgilenenlerin göz atması gereken bir kitap bence. Kitabın en büyük eksisi ise yazım hataları. Bir roman olmadığı için belki çok önemli olmayabilir ama belirtilmesi gerekecek kadar typo var kitabın içerisinde. Gerçek cinayetlerin hiç gerçekleşmeyeceği güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
488 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Mümtaz Arıkan kimdir? 1947’de Üsküdar’da doğdu. Ankara Kurtuluş Lisesi’nde öğrenciyken, Son Baskı ve Tasvir gazetelerinde ilk resimli romanları ve sinema yazıları yayımlandı (1967). Daha sonra İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi’nin Grafik Bölümü’nü bitirdi. Bir yılı bulan bir süre, Lütfi Akad’ın TV için çekilen Ömer Seyfettin’in Hikâyeleri dizisinde çalıştı. Daha sonra da Muzaffer Aslan’ın filmlerinde asistan olarak görev yaptı. Doğan Kardeş, Hürriyet ve Gırgır’da çalıştı. Çizgiroman, karikatür, illüstrasyon, afiş gibi ürünler verdi. 1980’de bir davet üzerine Bahreyn’e gitti ve ülkenin tanıtımı için yapılan çizgi filmlerde çalıştı. 1983’ten itibaren Cumhuriyet gazetesinde çalışan Mümtaz Arıkan, “Tarihte Bugün” çizgi bandını 30 yıl hazırladı. 2004-2005 yılları arasında, “Tarihte Bugün” belgesel çizgi programı, NTV kanalında aralıksız 1,5 yıl yayımlandı.....
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
;