Münir Muhammed Gadban

Münir Muhammed GadbanNebevi Hareket Metodu (2 Cilt Takım) yazarı
Yazar
9.0/10
47 Kişi
254
Okunma
30
Beğeni
3.397
Görüntülenme

Hakkında

Prof. Dr. Münir Muhammed Gadban, 1942 yılında Suriye`nin başkenti Şam`ın Tel ilçesinde doğdu. Üniversite eğitimini Suriye'de İslam hukuku alanında yaptı. Suriye`de 1962-72 yılları arasında 10 yıl boyunca öğretmenlik yaptı. Suriye rejimi tarafından yasaklılar listesine alınınca Suudi Arabistan`a yerleşen Gadban, Um el-Kura Üniversitesi`nde öğretim görevlisi olarak birçok alanda çalışmalarını yürüttü. Gençlik yıllarında İhvan`a katılan ve aktif bir şekilde gençlik yapılanmasında çalışan Gadban, 1985 yılında Suriye`deki Müslüman Kardeşleri Teşkilatı`nın (İhvan) liderli oldu. Bir dönem yürüttüğü liderlik görevinin ardından İhvan`ın üst kurulu Şura Meclisi görevine dönen Gadban, son döneme kadar İhvan içindeki çalışmalarına devam etti. Birçok alanda yayınlanmış kitabı olan Gadban'ın, Fıkhu's-Sire, İslam'da Siyasi Antlaşma, Nebevi Hareket Metodu, Resulullah'ın Hayatı ve Metodu, Mekke'deki Kor Parçası gibi çok sayıda kitabı Türkçeye çevrilmiş, özellikle "Nebevi Hareket Metodu" ismiyle Türkçeye kazandırılan Hazreti Muhammed'in hayat metodunu konu alan kitabı onlarca baskı yapmıştır. Peygamberimizin hayatını konu alan kitabı Fıkhu's-Sire adlı eseri 2000 yılında yılın siyer kitabı olarak seçilmiştir. Suudi Arabistan'da uzun yıllar Um el-Kura Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Gadban, aynı zamanda Suudi Arabistan Fetva Meclisi'nde görev yapmıştır. Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.
Unvan:
Prof.Dr
Doğum:
Tel, Şam, Suriye, 1942
Ölüm:
Mekke, Suudi Arabistan, 1 Haziran 2014

Okurlar

30 okur beğendi.
254 okur okudu.
19 okur okuyor.
106 okur okuyacak.
15 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
İman, akıl ve kalpte yerleşerek, kuvvetli bir bağ ile fikri vicdana bağlar.
“Fitne, (adam]öldürmekten daha büyük[bir cürüm]dür.” (el-Bakara, 191]
Sayfa 241Kitabı okudu
Reklam
O' nun hidayeti ve getirdiği esaslar, göz açıp kapayıncaya kadar kısa bir zaman senden uzaklaşsa, kalbinin fesadına sebep olur.
"Allah Teâlâ, bir çıkış yolu ihsan etmeyi dilediğinde zaferi mihnetin kalbinden, nuru da zulmetin göbeğinden çıkarır..."
Sayfa 185Kitabı okudu
Ey Müslüman gençlik! Sizler hepiniz hedef alınmış durumdasınız...! Davanız hedef alınmış durumda...! Bu savaşı kazanmak için elimizdeki en büyük silah, sabır ve bilinçtir.
davetçiler
“Şimdi Allah için düşünün, bizler tevhid ehli Müslümanlar olarak bir pazarlamacı kadar güler yüzlü ve tahammülkâr olabiliyor muyuz? İnsanların densizliklerine ve kaba-sabalıklarına sabredebiliyor muyuz? Müşterimizden kazanacağımız altı üstü bir beş lira için onların ağız kokularını çekiyor, güler yüzlü oluyor ve sabrediyor da Allah’ın daveti için bu tavırları davet ettiğimiz insanlara sergilemiyorsak bir yerlerde eksiklikler var demektir. Bu, ya Allah’ın bize vereceği mükâfatın hakikatini bilmediğimizden kaynaklanmaktadır, ya da kendi menfaatimizi Allah’ın dava sının menfaatinin önüne geçirdiğimizden... Her iki durumda bizim için hayırlı bir şey değildir.” .
Münir Muhammed Gadban
Münir Muhammed Gadban

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
336 syf.
8/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Kitapta Hind’in hayatını anlatıyor. Hindi önceden Gayrimüslimdir. Hak din geldiği zaman Müslümanlara karşı olmuştur. Onlardan nefret etmiştir ve onlara karşı savaşmıştır. Hatta bir savaşta Vahşi Hz Hamza’yı öldürür ve gidip Hind’e haber verir. Senin intikamını aldım der. Hind de Hz Hamza’yı gidip görmek ister emin olmak için. Yanına gidince onu ölmüş olarak görür ama kendisi öldürmediği için hala hırsını alamamıştır. Hz Hamza’nın kulaklarını keser kendine küpe yapar. Burnunu kese kolye yapar. Ciğerini kesip çiğner. Daha sonra içi hep huzursuz olur. Hz Muhammed i tanıdıkça ve yaptıklarını görünce Müslüman olur. Eşi ve çocukları da müslüman olur. Bu sefer Müslümanların lehine savaşmaya başlar. Tabi önceden yaptıkları için de çok pişmandır, sürekli af diler. Daha sonra oğulları savaşlarda büyük başarılar gösterir ve oğlu Muaviye Şam valisi olur. Ve Hind’in vefatı ile kitap biter. Kitap o dönemi anlatış şekli ile gayet akıcı ve bilgilendirici idi. Kısa zamanda okuyup bitirdim. Normalde böyle tarihi ve biyografi tarzı kitaplarda sıkılsam da bu kitapta hiç sıkılmadım. Heyecanlı ve akıcı ilerledi olaylar. Okumanızı tavsiye ederim.
Mekke'deki Kor Parçası
Mekke'deki Kor ParçasıMünir Muhammed Gadban · Erkam Yayınları · 201715 okunma
812 syf.
·
Puan vermedi
Kitap Nebevî hareket metodunu peygamberimizin hayatıyla paralel anlatması açısından birçok metod kitabından ayrılıyor. Metodu merhalelere ayırarak ele almış, bunu yaparken ayet-hadisleri delil getirmişti. Yani kitabın delil kaynakları çok sağlam. Kitap Teori ve Pratik olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Mekke ve Medine olarak anlatması akılda kalması açısından çok daha iyi olmuş. Ayrıca kitap oldukça kalın ve bundan önceki baskılarda kitap iki cilt olarak yayına girmiş, ancak son zamanlarda kitap tek cilt olarak basılıyor. Toplu olması açısından çok güzel olsa da kesinlikle yanımızda taşıyabileceğimiz bir kitap değil çünkü ağır. Kitap okuyunca anlaşılabilir bir kitap ancak birinden dinlenildiği zaman daha faydalı olacaktır. Bu kitabı okuduktan sonra islami camianın tavırlarını daha iyi tahlil edebilir ve gidişatı görebilirsiniz.
Nebevi Hareket Metodu (2 Cilt Takım)
Nebevi Hareket Metodu (2 Cilt Takım)Münir Muhammed Gadban · Düşün Yayıncılık · 2015130 okunma
812 syf.
·
Puan vermedi
Hem peygamberimizin hayatını hem nebevi hareket metodunu çok güzel ortaya koyan bir kitap... Siyer alanında okuduğum en iyi kitaplardan birisi.. Şiddetle tavsiye ediyorum
Nebevi Hareket Metodu (2 Cilt Takım)
Nebevi Hareket Metodu (2 Cilt Takım)Münir Muhammed Gadban · Düşün Yayıncılık · 2015130 okunma