Murat Ali Ersan

Murat Ali Ersan

Yazar
8.1/10
42 Kişi
·
118
Okunma
·
50
Beğeni
·
4995
Gösterim
Adı:
Murat Ali Ersan
Tam adı:
Murat Ali Ersan
Unvan:
Yazar
"Düşünecek o kadar şey varken
Kayar gider gözün hep uzaklara,
Ne kadar mantıklı olursa olsun,
Vedalar hep tuhaf gelir insana..."
"Eli cebinde gezen,
Aynı müziği defalarca dinleyen,
Otobüsün en arka koltuğunu seven,
Ve kaldırımdaki çizgilere basmak istemeyen,
Yetişkin bir çocuğum ben." :)
207 syf.
·Beğendi·7/10
Maya'nın trajik hikayesi. Dünya üzerindeki hırs gibi anlamsız duyguların nelere yol açabileceği kaç çocuğu annesiz, babasız,kardeşsiz, arkadaşsız bırakabileceği anlatılmış kitapta. Kitapta verilmek istenen mesajlardan biri sevdiklerinize çok geç olmadan sevildiklerini hissettirmenin ne kadar önemli olduğu. Acımasız dünyayı küçük bir çocuğun bakış açısıyla görebilmek adına güzel bir kitap denebilir. Eğer; Küçük Prens, Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Şeker Portakalı gibi kitapları okuduysanız ve beğendiyseniz bu kitabı da beğenirsiniz.
207 syf.
·Puan vermedi
Görebildiğin her yara,zamanı geldiğinde iyileşir.
Asıl endişe etmemiz gereken,göze gözükmeyenlerdir.
Yürekte oluşan yaranın ilacı da o yarayı açan kişinin ta kendisiymiş...

.
Ya kelimeler yetersiz gelirse
o zaman nasıl kendimi anlatacaktım.Konuşurken herkesin sıklıkla kullandığı kelimeler vardır ve bu kelimeler yalnızca hissedildiğinde farklılaşır,demişti büyük babam.
Her kelime anlamsızmış,kelimelere yüklediğimiz anlamlar onları farklılaştırmış.Sanırım yapmam gereken:gözlerimi kapamak hissetmek ve söylemekti....

☞Yüreğinizi ısıtacak cok güzel ve bir okadar da etkileneceğiniz,Maya'nın masumiyetini,hayallerini ve yaşama tutunma çabasını okurken hüzünleneceğiniz bir hikaye.Maya ile kesinlikle tanışmalısınız.️
182 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Aymaz'ın hikayesini nefessiz okudum. Kitabın akıllarda soru işareti bırakarak bitmesi yaşananların bir kısmının gerçek bir kısmının hayal ürünü olarak gerçekleştiğini düşündürdü. Buradan da Aymaz'ın başka hikayelerinin de olacağı kanısına vardım. Ya da öyle olsun istediğimden :) kalemine sağlık
213 syf.
·1 günde·8/10
Şu ana kadar okuduğum acayip iyi akıcılıkta olan nadir kitaplardan biri. Yaklaşık 40 dakikada okudum. Şimdi diyebilirsiniz ki sayfalarda yazılar büyük, şiirler kısa. Olsun, akıcılığı çok iyi ve merak uyandırıcıydı. Bir sonraki sayfada ne yazmış diye diye okudum. Tamam kabul, bazı şiirler çok klişe. Olsun, olur o kadar. Yazı tiplerinin farklılığı da farklı bir his uyandırdı. Çoğu şiiri beğendim, kendimi tutabilirsem çoğunu paylaşmayacağım merak edin diye (kendini tutamadı:) .
182 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba. Bugün Murat Ali Ersanin, "KUŞLAR AĞACI" kitabını okudum. Öncelikle bunu söylemeliyim ki kitap çok akıcı, sade, güzel bir dille yazılmıştı ve ben bu kitabı çok severek okudum. Kitabi okurken bambaşka duygular hissettim. Sanki kuslar agaci altında oturmuş bütün olanları izliyordum ve hissediyordum.
Ben o kuşlar ağacının altında kendini doğru sanan yapay bir toplum gördüm. Ben orada sevgiyi, hüznü, acıyı, mutluluğu hissettim. Ben orda masum, sevgi dolu olan koca bir adam tanıdım ve ben o koca adamı çok sevdim. Aymaz senin ve sevgili yazarın utopyasini görmek mükemmel bir duyguydu. Arayı çok açmadan tekrar okuyacagima eminim.
213 syf.
Tam anlamıyla "Mavide Kaldım!" diyebilirim.
Her zaman kitapları kapağına bakıp etkilenerek alanlardan ve bir de yazılarını çok sevdiğim yazar ve şairlerin kitaplarını okumaktan oldukça zevk alan bir insanım.
Bu kitabı daha 2 saat önce aldım. Ve ilk defa bir kitabın bittiğine üzüldüm. Kapaktaki o gemiye binmiş, sonsuz mavilikteki denizlere yelken açmış, şiirlerde kaybolmuş gibi hissediyorum. Altını çizdiğim cümleleri belki de hayatımın her evresinde anacağım. Yazarın acilen doktara gitmesi gerekecek, kulaklarını çokça çınlatacağım çünkü🤗
Herkese önereceğim nadir kitaplardan. Akıcı, yalın bizden bir Türkçeyle yazılmış, sözlüğe ihtiyaç duymadan okunacak, ana fikri kişiye özel şiirler cenneti.. Mavisi bol güzel kitap; seni gittiğim her yere götüreceğim ve her taşın altında yazılı olacaksın.. Kitabı kapatmıyorum çünkü o bende hep açık kalacak.
207 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
küçük bir kız çocuğunun başından geçen ütopik konular ele alınıyor. Konusu ne kadar ütopik olsa da duygular son derece gerçeklik hissettiriyor okuyana. Maya maalesef ki çok saf ve iyi kalpli.. bu yüzden arkadaşlarından zarar görüyor.. Sürükleyici bir roman, ilk kez okuduğum bir yazar ve başarılı. Umarım devamı gelir..
182 syf.
·Beğendi·9/10
Öncelikle Murat Bey'i geç keşfettim ama paylaşımlarda bulunduğu yazılarına hayran kaldım. Hemen profilinden kuşlar ağacı kitabının imzalı olduğunu görünce sipariş verdim. Kitap henüz bugün elime geçti. Kitabı okumaya başladım ve elimden bırakamadım. Tek nefeste bitirmek sonunu öğrenmek için can attım. İlk başlarda olayın ne olduğunu anlamaya çalıştım. Gizemli, merak uyandıran bir kitap olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Kitabımızın kasabada geçen bölümüne geldiği sırada cinayeti kimin işlediğini hislerimden yola çıkarak tahmin etmiştim. Ki her zaman olduğu gibi hislerim beni yanıltmadı. Okurken betimleme yaparak karakterlere hayalimde hayat verdim aslında. Ama şöyle de bir gerçek var ki asla beklediğim bir son olmadı. Son sayfasını anlatılanları yaşanan olayı kavrayabilmek adına 3 kez okudum. Ancak o şapşal ifademle idrak edebildim. Profesyonel bir ters köşeydi. Sanıyorumki yani dilerim Aymaz'ın başına gelenler, hikayesi tek bununla sınırlı değildir ve devamı olur. Son olarak okuyun ve okutturun diyebilirim.
213 syf.
·1/10
Her insanın zevk alabileceği bir şiir kitabı değil tabiki karsilastirdigim şairler sait Faik, cemal Süreya, nazım Hikmet gibi üst düzey şairler olduğu içindir muhtemelen(şiir okumaya yeni başladım da:) ). Ama yine de kitapta 3-4 tane küçük dizeler var insanı etkileyebilecek...
182 syf.
·2 günde
Kitabın ana karakteri Aymaz: iri yarı bir görünüşü olmasına rağmen içi tam aksine naif ve saf olan bir karakter. Kitap Aymaz'ın başından geçenleri, kendini bulma çabasını anlatıyor. Başlarda yarım akıllı olduğu bariz belli olmasına rağmen kitabın devamında cümlelerinin ders çıkarılabilecek nitelikte olduğunu görüyorsunuz. Tadı damağınızda kalacak bir kitap. Aymaz'ın başına sıkıntı açan durumda aslında tek sorunu yanlış zamanda, yanlış yerde olması ve kendini ifade etmemesi. (spoiler) Hapishaneden akıl hastanesine oradan da yarım akıllı olarak özgürlüğe ulaşan Aymaz'a gönderilen bir fotoğraf üzerine hiç bilmediği daha doğrusu bilip hatırlamadığı bir kasabaya gidiyor, kendi adını dahi hatırlamıyorken. Aymaz'ın kasabaya gelmesinden sonra karışıyor olaylar. Kimi suçlu diyor onun için, kimi suçsuz. Okumaya başladığınızda anlayabiliyorsunuz suçlu veya suçsuz olduğunu. Kitabın devamında olaylar açığa kavuşuyor. Olaylar açığa kavuşurken Aymaz'ın platonik aşkıyla karşılaşıyoruz kitabın sonlarına doğru. Normal romanlarda aşk hikayelerinin bir sonu oluyor iyi veyahutta kötü fakat bu roman için geçerli değil bu durum. Bu aşkın sonu olmuyor ve hiç beklenmeyen bir şekilde bitiyor kitap. Kitabın sonuna geldiğimde gerçekten çok şaşırdım ve bir süre etkisine kaldım. Nasıl olur, nasıl böyle biter diye düşündüm. Belki kitabın benim üzerimdeki etkisi sonundan dolayıdır. Belli bir zaman geçsin de tekrar okuyayım istiyorum. Umarım siz de beğenirsiniz, keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Ali Ersan
Tam adı:
Murat Ali Ersan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 50 okur beğendi.
  • 118 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 163 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.