Murat Can Öztürk

Murat Can Öztürk

Editör
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Murat Can Öztürk
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
152 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ömrünün 29 yılını hapiste, 13 yılını akıl hastanesinde geçirmiş, içinde bulunduğu toplumla entegre olmamış, bohem ve aykırı bir kişilik olan Marquis'i her ne kadar içselleştiremesem de, bakış açısını öğrenmeden duramazdım. Bu da beni "Sadist" kitabını okumaya itti fakat Marquis'i anlamak için doğru kitapla başlamadığımı fark ettim.

Kitaba gelecek olursak, içerisinde üç farklı hikaye barındırıyor. "Dorgeville, Matmazel Florville'in Hikayesi ve Faxelange". Üç hikayenin de ortak noktası, erdemi genel geçer kurallara bağlamış ve hayatın akışındaki olağan durumları deneyimlediğinde çocukluktan itibaren ailenin ve zamanla bireyin oluşturduğu şemaların yıkılması sonucu bireyin içinde bulunduğu " kaos" yanılsaması ve ensest içerik.
Kitapta vurgulanmak istenen düşünce: " Yapılmayacak hiçbir şey yoktur dünyada. Her şey alışkanlığa bağlıdır."
Bu düşünceyi desteklemek için soylu ailelerde iyi yetiştirilmiş, gerçeklerden izole bireylerin başlarına gelen sıradan fakat dingin hayatlarını sarsan olaylar anlatılıyor.
Bana kalırsa, olaylar ilgi çekici değildi. Sade'ın dönemini, yetiştirildiği ortamı dikkate alırsak olayların sıradanlığı tabii bir durum.
Sade, tutkunun bireyler üzerindeki yadsınamaz etkisini, bireylerin erdemle savaşımını, süreç içerisindeki devinim değişimlerini yansıtarak çıkarımlarda bulunmuş.
Tavsiye edebileceğim bir kitap değil. Benzer çıkarımları zaten günlük hayatımızda kendimiz de yapıyoruz, beklediğim gibi sansasyonel çıkarımlarla karşılaşmadım.Bir kitabını okuyarak da kendisini yabana atacak değilim tabii.
Kitabı bu platformda okuyan ve incelemesini yapan ilk kişiymişim, öyle de kalacağımı düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Can Öztürk

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.