Murat Kaya

Murat Kaya

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
65
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Adı:
Murat Kaya
Tam adı:
Dr. Murat Kaya
Unvan:
Akademisyen, doktor
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
250 syf.
·Beğendi·10/10
en güzel örnek .....yaşamımızın her alanında ,hareketlerimize ,düşüncelerimize yol gösteren son nebi....duygu yoğunluğunu tepelerde yaşadığım ....bir eser ....akıcı dili ,sadeliğiyle herkesimin anlayacağı boyutta bir eser...
250 syf.
·303 günde·Beğendi·10/10
Peygamber Efendimizi anlatan muhteşem iki eser.Okurken çok duygulanıp ağladığım yerler oldu.Yüce şahsiyeti daha yakından tanıma şerefine nail oldum.O' nun ümmeti olmaktan gurur duyuyorum.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Kâbenin içinde doğmuş, Pazartesi Efendimize(s.a.v) peygamberlik gelmiş, o salı günü ilk müslüman erkek çocuk olmuş, Efendimizin yanından hiç ayrılmamış, hayatındaki tüm cihat hareketlerine katılmış, savaşlardaki cesareti ve başarısı ile "Allahın aslanı" diye nam salmış, krdeşlik akdinde Efendimiz(s.a.v) onu kendisine kardeş olarak seçmiş, insanların en alimi, en zahitlerinden biri, Efendimizin Vekili ve Kâtibi, ilk üç halifenin başdanışmanı, Hz. Ömer'in; "Ali olmasaydı Ömer helak olurdu dediği kişi". Efendimizin "Seni ancak müm'in olan sevecek ve sana ancak münafık olan buğzedecektir" diyerek ahid verdiği nadide kişi. Ensar cemaatinin münafıkları ancak ona besledikleri kin ve nefret nisbetiyle tanıdıkları emin şahsiyet. Peygamber soyunun şereflisi; Hz. Ali kerremullahu vecheh. Mekke-i Mükerreme bahsinde daha on yaşında, islâmın ikinci gününde iman edip kâinatın efendisinin ardında sadakatle namaz kıldığından bahsedilir. Hicret esnasındaki emanetçisi ve kamufile edici koruyucusu. Tek başına o genç yaşında hicret etmiş yürekli. Medine-i Münevvere bahsinde Efendimizin yanından hiç ayrılmadığından, dolayısıyla çocukluğundan vefatına kadar onun en yakınında olanların başında geldiği ifade edilir. Bu bölümdeki bahislerde rivayetlerin önemli bir kısmı savaşlardaki öne çıkan yaşadığı cengaverlikleriyle süslenmiş. Efendimiz aleyhissalâtü vesselam kendisini şehadetle, cennetle müjdelemiş, kendisi için Hz. Musaya nisbetle Hz. Hârun aleyisselâm gibi olduğunu, şu farkla ki kendisinden sonra peygamber olmadığını söylemiştir. Bir sonraki bölümde ise kendisinden önceki üç halifeye olan sadakatine ve övgü dolu sözlerine ait rivayetler yer almakta. Hilafet Devresine ait olan son bölümde ise kendisinin halifeliği süresinde ilmin kapısı diye övülen erdemli şahsiyetiyle rivayet ettiği bir takım uyarıcı ve müjdeleyici rivayetler mevcut. Bu rivayetler sayesinde kendisi hakkında bir çok kimselerin uydurduğu söylemlere karşı onun gerçek ihlaslı tutumunun ne olduğunu net bir şekilde öğrenmiş oluyoruz. En sonda ise birkaç sayfa kaynaklarıyla birlikte kendisine nisbet edilen hikmetli sözler mevcut. Bu kitapla birlikte dört raşid halifeye ait çok iyi bir kitap serisini tamamlamış bulunuyoruz. Bu kitap serisini özellikle kısa ve öz rivayetlerle, kişiyi yeterli sayılabilecek genel düzeyde bir bilgi sahibi kılması bakımından herkese tavsiye ediyorum. Özellikle çocuklara ve gençlere okuyup okutarak, onların gelişim süreçlerinde kendilerinde gerçek anlamda islâmi bir şahsiyet inşâ etmeleri adına yardımcı olabilirsiniz. Bizlerin faydasına olacak seçkin kitaplardan birinin bir sonraki kitap tanıtım makalesinde buluşana dek Allah'a emanetsiniz. Daima okuyarak, öğrenerek, amel edip ihlasa ve Allah rızasına kavuşmak arzusuyla yaşama temennisi ile, vesselâm.
Ayşen
Ayşen En Güzel Öğretmen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)'ı inceledi.
176 syf.
Beşer hayatının en ince noktalarına varıncaya kadar her alanında üsve-i hasene olan Allah Rasûlü talim ve terbiye hususunda da en güzel örnektir.

Kitap Peygamber Efendimiz'in (sav) talim ve terbiyede izlediği yollara örnekler ile değinerek bizlere ışık tutmaktadır. Efendimizin uyguladığı metodolojiler günümüzde de kullanılan yöntemlerdir.
Örneğin; öğretilecek mevzuların basitten zora, somuttan soyuta, ehem-mühim sırasına koyarak öğretmesi gibi.

"(Resûlüm!) Biz seni ancak bütün insanlara beşîr (müjdeci) ve nezîr (uyarıcı) olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bu hakikati bilmezler."
(Sebe' Sûresi, 28. âyet)

Kitabın ebeveynler ve de özellikle de öğretmenler ya da öğretmen olacak kişiler tarafından okunması elzemdir.

Ne mutlu bu yolu seçenlere ve onun yolundan gidenlere.

Selâmetle
312 syf.
·Puan vermedi
"Peygambere karşı Müslümanların taşıdığı sorumluluklar" konusunun odak noktası, Peygamberin konumudur. Bu nokta hakkıyla idrak edildiğinde, sorumlulukların yerine getirilmesine o oranda olumlu etki sağlayacaktır..." Murat Kaya
Mustafa Öztürk ün görüşünü asla tasvip etmem. Lakin bu eserde zannımca gençliğinde katkısı olmuş. Sadece Onun yazdığı bi eser olmamakla birlikte yayınevi de güvenilir. Ders kitabımızdı yıllar evvel çok beğeniyor ve faydalanıyorduk. Şu anda da dikkatli bir şekilde tekrar okuyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murat Kaya
Tam adı:
Dr. Murat Kaya
Unvan:
Akademisyen, doktor

Yazar istatistikleri

  • 65 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.