1000Kitap Logosu
Mürselin Zengin
Mürselin Zengin
Mürselin Zengin

Mürselin Zengin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
8 Kişi
19
Okunma
2
Beğeni
56
Gösterim
HALİFE HARUN REŞİT (HURMA FİDANLARI)
Uzun seneler önce Müslümanların yaşadığı bir ülke vardı. Bu ülkedeki insana mutluluk ve huzur içinde yaşarlardı. Çünkü bu ülkenin çok adil bir yöneticisi vardı. Bu yönetici Halife Harun Reşit'ti. Harun Reşit ülkesi çok iyi yönetirdi. İnsanlığın mutluluğu için durmadan çalışırdı. Yaşlı hürmeti eder çocukları sevindirirdi. Onlar hediyeler alırdı.Kimin ne derdi varsa mutlaka yardımcı olurdu. Bu yüzden herkes onu çok severdi. Halife bazen elbisesini değiştirerek sokaklarda dolaşırdı. Böylece kim solunum halife olduğunu bilmezdi. Vezirini yanına çağırdı. her zamanki gibi şekli dolaşmak istediğini söyledi.Vezir halifenin ne demek istediğini anladı. Hemen saraya koştu. Döndüğünde eline ikisi için de farklı elbiseler vardı. Halife ve vezir elbiselerini değiştirdiler. Bu şekilde kimse onunları tanıyamazdı. Hemen yola çıktılar şehri dolaşmaya başladılar. Sokak sokak gezdiler. Alışveriş yaptılar. Kuşlara yem attılar. Oynayan çocukların oyunlarına katıldılar. Sıcacık simitlerden alıp çay ile birlikte yediler.
2
Reise olanları anlattı.Çocuğun doğru söylemesi reisi de şaşırttı.Abdülkadir'e: --Niçin üzerinde para olduğunu söyledin? Onları almamızdan korkmuyor musun? diye sordu. Abdulkadir: --Ben Allah'tan başka kimseden korkmam. Size yalan söyleseydim anneme verdiğim sözü tutmamış olacaktım. Ben evden ayrılırken anneme asla yalan söylemeyeceğime söz verdim. Para için sözümden dönemem, dedi
3
--Kolay gelsin amca ne yapıyorsun böyle, diye sordu. İhtiyar adam belini doğrultu,elindeki kazmayı yare bıraktı: cebinden çıkardığı mendille yüzündeki teri sildi. --Hurma fidanlığı dikiyorum evladım diye cevap verdi. Halife: --Bu fidanlar ne zaman büyüyecek ne zaman meyve verecek amca, dedi. İhtiyar: --Bunların büyümesi çok zaman alır. meyve vermeleri de 20-30 seneyi bulur,diye cevap verdi. Halife elini ihtiyarın omzuna koyarak; --Peki bu ayarlardan sen faydalanabilecek misin amca? Senin ömrün bunları meyvesini görmeye yeter mi? Boş yere neden uğraşıyorsun? Diye sordu.
5
50 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.