Murteza Albayrak

Murteza Albayrak

Yazar
7.3/10
4 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
Murteza Albayrak
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
64 syf.
·9/10
Kitaplığıma şöyle bir baktım, romandan, öyküden, şiirden ve klasiklerden geçilmiyor. Hepsinin kenarında da bir yazar ve kitap ismi, istisnasız. Beni ikna etmeye çalışıyorlar tabii, onları okumam için. Yayınevleri de tanıdık olanlardan hani. Diğer meslektaşları yüzünden neredeyse görülmeyecek bir yerde kalmış bu kitap ise, kendi sırtında ne onu dünyaya getirenin, ne de dünyaya getirenin ona koyduğu herhangi bir ismin yazdığı bu karikatür kitabı.

Misal, dilini kitap ayracı olarak kullanan bir adam çizimi var.
https://image.ibb.co/fX7pe9/IMG_0278.jpg
İnsanın okuduğu şeyler ölçüsünde konuşmayı, bilmediği konu hakkında susup dinlemeyi anlatmaya çalışmış gibi sanki.

Dilinin ucuna boks eldiveni takılmış bir adam çizimi var.
https://image.ibb.co/f1iUe9/IMG_0279.jpg
Dilden çıkanların şiddeti, diğer bütün organlardan çıkabilecek şiddetten fazladır belki. Hem dil, vücuttaki en güçlü kastı, değil mi?

Konuşma balonlarının altında ezilip kalmış bir adam çizimi var.
https://image.ibb.co/cDsmsU/IMG_0280.jpg
Bu aramızdan kime olmuyor ki mesela toplum hayatıyla yüzleştiğimizde? Muhattabımız olan insanlar bize merak etmediğimiz cümlelerden ibaret olan "Ben şuraya gittim, şunu yaptım, şunu ettim, şununla takıldım vs." demekten başka bir şey yapmıyorsa etrafınızdaki konuşma balonlarınızın mahiyetini değiştirmelisiniz belki.

Bu ise belki de en çarpıcı, en düşündürücü olanlarından. Şu İzlandalı şarkıcı Björk'ün başrollüğünü yaptığı Dancer in the Dark filmi vardı, izleyenler bilir. Onu anlatıyor gibi.
https://image.ibb.co/i84o6p/IMG_0281.jpg
Devlet, senin dilini devletin istekleri doğrultusunda kullanmanı ister, senin isteklerin ise devlet çıkarı söz konusu olduğunda etkisiz elemandır. Bir grup var, Flört adında. Demişler ki; "Fikirlerini özgürce söyleyemezsen, utanır, sıkılır, kaçarsın memleketten." Yaz bunu aklının bir köşesine, güzel söz. Memleketten değil de, ya kendinden kaçıyorsa bir adam?

Tek bir yazı bile yok, yazılar böyle çizimlere, karikatürlere bakıldığı zaman sizin beyninizden geçen tezahürlerdir. Dedim, yahu ben bu düşüncelerin çoğunu kalın bir kitaptan bile alamıyorum bazen, ne mübarek adamsın Murteza Albayrak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Murteza Albayrak

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.