Mushtaq Shıekh

Mushtaq Shıekh

Yazar
8.3/10
18 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
482
Gösterim
"Moda sizin yaptığınız şeydir; başkasının yaptığı değil. O yüzden benim giyim felsefem: Eğer üzerimde güzel duruyorsa, o benim için modadır. Yani demek istediğim kendi modamı kendim yaparım. Moda kopyaladığınız bir şey değildir, moda sizin oluşturduğunuz bir şeydir."
Mushtaq Shıekh
Sayfa 179 - Martı
Bir gün lisedeyken okul dönüşünde televizyonda Devdas'ı izlemem ile başlar benim Shahrukh Khan ile serüvenim. Filmde ilk dikatimi çeken Shahrukh'un rol yapma yeteneğinden ağlama sahneleri olmuştu. Bir insan nasıl bu kadar içten ağlayabilirdi ki...

Ondan sonra filmlerini izlememin devamı geldi. Hatta üniversite yıllarımda Hintli arkadaşlarımdan onun çok sevdiğim filmleri olan Veer Zaara, Mohabbatein ve Kabhi Khushi Kabhi Gham filmlerini Hindistandan getirtmeye kadar gitti...

Ayrıca Hintli birçok arkadaşım sayesinde kültürlerini de daha da yakından tanıma fırsatım oldu.

Ben bizdeki Yeşilçam filmlerinin lezzetini Shahrukh Khan ile bulanlardanım. Bence gerçek dostluk, sevgi ve aşk bu şekilde olmalı.

Kitaba gelecek olursam: ben Khan'ı sadece filmlerinden tanıyor yaşı ve ailesi dışında özel hayatıyla hiç ilgilenmiyordum. D&r'da indirimli kitabını görünce hemen aldım ve en kısa zamanda okudum.

Kitap benim gibi bir fan için oldukça detaylı ve güzel anlatılmış. Kitap Shahrukh'un anne ve babasının hikayesiyle başlayıp güzel temennilerle son buluyor.

Yalnız kitapta bir ara Shahrukh'un röportajlarında ikileme düştüm. Cevaplanan kısımların bu kadar kötü olmasının kendini ifade eksikliğinden mi yoksa çevirinin dilinden mi kaynaklandığını anlayamadım.

Biz fanların mutlaka okuması gereken kitap diye düşünüyorum. İyi okumalar!!
Shahrukh Khan hastası hir insansınız bu kitabı okumak zorundasınız. 8 puan içeriğinde yer alan bilgilere, bu zamana kadar türkçe ingilizce sitelerden edindiğim bilgilerin bir kitap içerisinde toplanması fikri çok hoşuma gitti. Ayrıca filmlerin yorumları, resimleri, filmler çekilirken Shahrukh Khan'ın nerde ne yaptığı, o filmlerin içine nasıl dahil olduğu, neden Hindistan'da bu kadar çok sevildiği konularında kitabı yeterli buldum. Ancak kitapta çeviri hataları vardı. Martı yayınları çok bilmediğim bir yayınevi, genel olarak öyle mind bilemem. Aynı zamanda filmlerinin sıralı olarak anlatilmamasi da bence hoş olmamış. Çeviri hataları dışında dili sade ve anlaşılır bir dildi. Herkese tavsiye edilebilecek bir kitap değil gerçekten Bollywood hastası iseniz özellikle de Shahrukh hastası iseniz kesin elinizin altında olması gerekir. Shahrukh'un izlemedigim filmi belki bir iki tanedir. Ama kitapta bazı yorumlar var ki izlediği ama sevmediği filmi bile yeniden izletebiliyor.
Tek solukta okuduğum muhteşem bir biyografi kitabı muhteşem bir oyuncu muhteşem bir hayat muhteşem bir insan Hint sineması ve bu kitabı tavsiye ederim
Shah Rukh Khan severler için çok değerli bir kitap. Kitap hakkında yorum yapmış olan arkadaşın bazı konularda haklı olduğunu söyleyebilirim. Evet, bence de çeviride sıkıntılar vardı. Örneğin, Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in Portresi'nde yazdığı bir söz "It is only shallow people who do not judge by appearances.", sadece sığ insanlar dış görünüşle değerlendirir şeklinde çevrilmiş. Oysa bence tam tersi anlamı taşıyor bu söz. Her ne kadar bu tür hatalar olsa da, bu kitabı ancak Shah Rukh Khan'ı tanıyıp çok sevenlerin okuyacağını düşünürsek, kitabı da bu doğrultuda incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Açıkçası, bu tür hatalar benim canımı sıkmadı. Bu efsanevi aktörle ilgili yazılanlar, neredeyse ağlamama sebep olacaktı. Elbette Shah Rukh Khan'ı seviyorsanız, bu kitabı okumalısınız.
Nedense hep kitapçıların yanında mutlaka bir kafe olur. Yine öyle bir yerde kitapçının camına sinek gibi yapışmış aradığım kitap gelmiş mi diye yeni çıkanlara göz atıyorum derken... Bir savaş narası atıp kitapçıya dalıyorum ardımda bütün kafedekilerin kahkaları. Tabi umrumda değil çünkü aradığım kitabı bulmuşum direk alıyorum veee ta ta tatam Shah Rukh Khan. Şimdi Bollywood denince akla iki isim gelir biri Shah Rukh Khan diğeri ise Aamir Khan. Ben ikisini de severim. Kitaba gelirsek bence çeviriden kaynaklanan bazı sorunlar vardı okurken insanı zorladığı söylenebilir yine de Shah Rukh Khan'ın hayatına dair aradığınız her şeyi barındıran bir biyografiydi. Shah Rukh severlere duyurulur.
Not : Kafede oturan müşteriler hiç mi beklediğiniz kitap çıkınca sevinmediniz ya.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mushtaq Shıekh
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.