Mustafa Fırat

Mustafa Fırat

Yazar
6.2/10
14 Kişi
·
20
Okunma
·
1
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Mustafa Fırat
Doğum:
1978
160 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Her şey yolundaydı. Kafeye eşiyle buluşmaya gidiyordu ama geç kalmıştı. Hep olduğu gibi. Kafeye girmeden hemen önce bir genç para istemişti. Elini cebine attı, ilk gelen parayı verdi ama bir kağıt daha çıkmıştı cepten: "eşini canlı olarak görmek istiyorsan belirtilen yere gel." Bir kağıtta ne yazdığı yaşamınızı tümüyle değiştirebilir. Üstelik evlilik yıl dönümündeyse bir de unutulmaz olur. Üstelik eşini kurtarmak için suçsuz birini öldürmesi istenirse.
.
Diğer yanda bir otel odasında çırılçıplak ve hiçbir şey anımsamadan uyanan bir kadın, belleğinin yerine gelmesi için cebinden çıkan kağıttaki yazıyı çözmesi gerekiyor. Yerde yatan ölü adamı umursamamayı başarabilirse. Biri karanlığa diğeri aydınlığa doğru yol alıyordu. Peki önce hangisi gideceği yere varacaktı?
.
Mustafa Fırat'ın kaleminden sürükleyici ve şaşırtıcı sonlu bir gerilim. Sevdiğinizi kurtarmak için suçsuz bir cana kıyar mıydınız? Ya belleğinizdekiler anımsamak istemeyeceğiniz bir geçmişse? Ya hiçbir şey göründüğü gibi değil ise? İşte hepsinin yanıtını bulmak, içine girdiğiniz derin uyku'nun son satırında uyanıp uyanmamanıza bağlı. Gerilim severlere öneririm. Oldukça akıcı ve biçemi sürükleyici.
160 syf.
·Beğendi·5/10
#ankarakitapfuarı nda mühür yayinlari standında yazarından imzalı bir şekilde aldığım #derinuyku kitabını bitirmiş bulunuyorum.

#yorum

Evlilik yıl dönümlerini kutlamak için restoran da buluşma ayarlayan bir çiftimiz var.
Cenk ve Serra
Cenk restorana giderken cebinde bir kağıt buluyor ve kağıtta eşinin kaçırıldığından bahsediliyor.
Eşini kurtarmanın tek yolu ona söylenen kişiyi öldürmek.
Serra bu sırada gözünü bir otel odasında açıyor. Adı dahi hiç bir şey hatırlamıyor tabi. Odada ölü bir adam var.
Cenk adını dahi hatırlamayan eşini kurtarmak için masum birini öldürecek mi? Yoksa kimliğini bilmeyen Serra kim olduğunu hatırlayıp eşine ulaşabilecek mi?

Hepsi ve daha fazlası bu kitapta sizleri bekliyor. Bir bakın bakalım beğenecek misiniz?
160 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Derin Uyku-Mustafa Fırat
.
Evlilik yıldönümlerinde eşi kaçırılan bir adam…Eşinin hayatının kurtulması için kendine önerileni yani cinayet işlemeyi göze alabilecek mi? Kendisini ve karısını karanlığın içinden kurtarabilecek mi? Bir otel odasında hafızasını kaybetmiş bir halde uyanan bir kadın. Yan odada kanlar içinde yatan, ölmüş bir adam. Kadın başına gelenleri hatırlayabilecek mi? Bir çıkar yol arayışı, onu kentin karanlık ve tehlikeli sokaklarında hangi maceralara sürükleyecek?
.
Mustafa Fırat ( @pasliayna ) psikolojik gerilim tarzındaki bu romanında okuyucularını iki insanın karanlık hikâyesinde dolaştırırken, finalde bu iki hayatı ustaca birleştirip, keyifle ve soluk soluğa okuyacağınız bir esere imza atmış. Kitap 158 sayfa ama kesinlikle tadı damağımda kaldı. Hem akıcı hem yoğun bir anlatımı var. Sonuna doğru bir tahminim sonunda tuttu fakat, öyle bir nokta ile bitti ki dumur oldum. Okuyanlar çok beğenecek. Kesinlikle tavsiyemdir.
.
Bu arada bir dipnot olsun. Kitabı okurken içinde bir şarkı geçiyor. Onu açın ve onu dinlerken okuyun kitabı. Kesinlikle tarifsiz bir zevk yaşatacak size.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
İşgal altındaki İstanbul'un yorgun ve umutsuz halkı bir de gözlerini sabaha kanlı açmaya başlamıştı. Komiser Ali Cânib vatanseverlik ile görevi arasında sıkışıp kalmışken bir yandan da katili bulmaya çalışmaktadır. Yaşlı kadınları hedef alan katilin öldürme nedeni ise okuyucunun kanını donduruyor. Ve Elena! Ah Elena. Nasıl kurtarılacak bu memleket, güzel Elena. Ali Cânib'in yüreğini kanatlandıran kadın, gönlündeki fırtınayı dindiren kadın.
.
Sultan Vahdettin'in verdiği özel bir görevi de üstlenen komiser bakalım sonunda katili bulabilecek mi? Kovalamacanın at arabasıyla yapıldığı, Fransız komutanların kolluk güçlerini silahsız bıraktığı bir ortam ve ölümler.
.
Bölümler arasında kurguyu yansıtan küçük kare görseller ve dönemin değerli ozanlarından şiir alıntıları bulunan, otantik bir polisiye. Güzel bir lezzet katmış. Öncelikle şunu söyleyeyim oldukça yalın bir kurgusu var. Okurken yormuyor, gizemi koruyor. Hızlı ilerlediği için çabuk bitiyor. Arkada ise dönemin yaşayış biçimi yer aldığı için ayrı bir ortam düşleyerek okuyorsunuz. Polisiye severlerin bu şiirli kurguyu da tatmalarını isterim. Yazarından imzalı olması da ayrı bir kıvanç benim için.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Arkadaşımızın bir kitabını okumuş olmak keyifliydi.
Cinayet romanı sevenler için güzel bir okuma olabilir. Ben kısa zamanda okudum bu kitabı.
Yakında yeni kitabı beklenmektedir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Fırat
Doğum:
1978

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.