Giriş Yap

Mustafa Necati Bursalı

Yazar
9.0
1.233 Kişi
Unvan
Türk Şair, Yazar, Hattat
Doğum
Alaca, Kavak, Samsun, Türkiye, 1941
Ölüm
Yeniköy, Sarıyer, İstanbul, Türkiye, 28 Eylül 2009
Yaşamı
1941 yılında Samsun’un Kavak ilçesinin Alaca köyünde doğdu. Küçük yaşta öksüz kaldı. İlkokulu ve hafızlığını aynı köyde bitirdi. Merzifon ve İstanbul’da Kur’an-ı Kerim hıfzı çalıştı. İstanbul'da ilk dinlediği üstad Abdurrahman Gürses oldu. İmamlıkla beraber yazı hayatı da başladı. Hat sanatına ilgi duyarak Hamit Aytaç’tan icazet aldı. 1965’te Osman Reis Camii imam hatipliğine tayin edildi. 1988’de emekliye ayrıldı. Yazı ve şiirleri Yeni Asya ve İslam gazete ve dergilerinde çıktı. 1965 yılından bu yana 50'den fazla eser yazdı. 28 Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da Sarıyer Yeniköy'deki evinde vefat etti.

İncelemeler

Tümünü Gör
280 syf.
·
31 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Mustafa Necati Bursalı'nın okuduğum ilk kitabı, çok içten ve etkileyici bir anlatımı var. İnsanın kabini fethediyor ayrıca. Hz. Osman'ın hayâsı, edebi, merhameti, iman dolu kalbi ile İslam düşmanlarına karşı duruşu çok etkiliyor. Ömrü boyunca Efendimizin yanından ayrılmayan, tüm malını Allah ve Resulü için feda eden, geceleri kıyamda sabahlara kadar durup her gece Kur'anı Kerim'i hatmeden Resullüllah'ın "Cennetteki refikim" dediği Osman (Radıyallahu anh) daha sonra halife olunca şehit ediliyor. İnna Lillah ve İnâ İleyhi Râciun Osman için insan ağlar, cin ağlar, Kur'an ağlar, îmâm ağlar, dünya ağlar!.. Ey gönlü güzel Sevgili! Senin kapının kölesiyim. Ne olur! Hz. Mustafanın aşkına, O Nûrun şerefine benim elimden tut!.. Ey iyi huylu, güzel ahlâklı, coşkun gönüllü efendim! Günahkâr ellerim kapının tokmağında... O müthiş günde bana şefaatçi ol. Elimi sen tut ki, hiç kimse beni yere atamasın. Ey Cihan Peygamberinin yanık sevdalısı! O sevda hürmetine ümmeti Muhammed'in imdadına yetiş. Ey ay yüzlü yüce halife! Can ve gönülden aşkına tutuldum. Gönlüm, bu neş'eden mum gibi parlamaktadır. Sen himmet eyle de gönlümün bu ışığı sönmesin!.. _ Ey hayâ ve edep incisi olan yüce halife; Allah senden razı olsun...
Hz. Osman ( Radıyallahu Anh )
9.1/10 · 354 okunma
·
Reklam
200 syf.
·
6/10 puan
Tamam oldukça akıcı kapsamlı ve sade bir dile sahip kitap.. ben beğendim mükemmel diyemem ve fakat bilgiler doğru aktarılmış.. Hz.Meryem ve İsa(a.s) Öğrenimi için iyi bir başlangıç kitabı.. Ayrıca Kitabın son bölümleri başların özeti gibi.
Hz. Meryem ve Hz. İsa
8.6/10 · 39 okunma
416 syf.
Hz. Ömer (ra) Adaletin vücut bulmuş hali. İslam dini ile tanışması bir tokat atmasıyla başlıyor ama tokadı kız kardeşine atıyor. Düşmanlarının bile saygı duyduğu, adalet için kendi çocuğuna bile acımayan dürüst ve dosdoğru bir adam.
Hz. Ömer
8.6/10 · 555 okunma
2 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42