1000Kitap Logosu
Mustafa Necati Bursalı
Mustafa Necati Bursalı
Mustafa Necati Bursalı

Mustafa Necati Bursalı

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
1.022 Kişi
4.224
Okunma
275
Beğeni
13,1bin
Gösterim
Unvan
Türk Şair, Yazar, Hattat
Doğum
Alaca, Kavak, Samsun, Türkiye, 1941
Ölüm
Yeniköy, Sarıyer, İstanbul, Türkiye, 28 Eylül 2009
Yaşamı
1941 yılında Samsun’un Kavak ilçesinin Alaca köyünde doğdu. Küçük yaşta öksüz kaldı. İlkokulu ve hafızlığını aynı köyde bitirdi. Merzifon ve İstanbul’da Kur’an-ı Kerim hıfzı çalıştı. İstanbul'da ilk dinlediği üstad Abdurrahman Gürses oldu. İmamlıkla beraber yazı hayatı da başladı. Hat sanatına ilgi duyarak Hamit Aytaç’tan icazet aldı. 1965’te Osman Reis Camii imam hatipliğine tayin edildi. 1988’de emekliye ayrıldı. Yazı ve şiirleri Yeni Asya ve İslam gazete ve dergilerinde çıktı. 1965 yılından bu yana 50'den fazla eser yazdı. 28 Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da Sarıyer Yeniköy'deki evinde vefat etti.
Nihal
Hz. Fatıma-i Zehra ( Radıyallahu Anha )'ı inceledi.
215 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabın anlatımı çok akıcı betimlemeler muazzam. Okuru hiç sıkmıyor. Hz Aişe ve Hz Hatice kitaplarını da okumuştum. Kitabı okurken kendimi adeta o dönemde yaşıyor gibi hissettim. Bir kadındaki hakiki asilliği ve o asaleti bir kez daha derinden hissettim ve keşfettim bu kitap sayesinde. Asalet timsali Ehli Beyt kadınları.. -Hz Âişe' nin ilmi, zekâsı -Hz Hâtice' nin asaleti, bu denli heybetli oluşu, o dönemde ticaretle uğraşan zengin bir kadın oluşu, -Hz Fâtıma' nın şevkâti, sadâkati merhametliliğiii Bu kitabı okurken en etkilendiğim kısım: Ölmek üzere olan Fatıma annemizin eşi Ali' ye " Ya Ali! Ben vefât ettikten sonra sen evlenmelisin. Aksi takdirde gerek kendin ve gerekse benim iki gözümün nûru yavrularım perişan olursunuz. Ne var ki yabancı bir üvey annenin eline de yavrularımı bırakmak istemiyorum. Bu sebeple merhum ablam Zeynep'in kızı Umâme Bintü'l -Âs'ı kendine nikâhlayabilirsin." diye vasiyet etmesi. Yani nasıl yüce bir gönüldür ki bu böyle bir şeye razı olabiliyor ve bizzat eşine vasiyet ediyor. Bunları unutmamak adına yazıyorum!!!
5
okuyan kız
Adab-ı Muaşeret'i inceledi.
552 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Efsane kitap
Bu kitabı abim sayesinde okudum çünkü kitabı alan abim bu ikinci okuyuşum. O zamanlar bu kadar dikkatli okumamışım onu farkettim bir de küçüktüm belki de ondan fazla bir şey anlamamışım. Biraz kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitap dinimizde Rabbimin nasıl yaşam tarzı olması gerektiği ve ilk peygamberlerden beri nasıl bir şekilde yaşam tarzın modernleşeceğiz diye yok olup gittiğini anlatıyor . İnsan nasıl Rabbinin olmasını istediği gibi yaşamı anlatıyor. Bilgiler veriyor tabi bu bilgileri sadece bilgi halinde değilde bir insan nasıl karşılıklı konuşur ya aynı o şekilde sanki biri canlı anlatıyormuş gibi hissederek okudum. Bir de örnek vermesi sözlerle onu daha kalıcı hale getirmesi çok hoşuma gitti. Bu kitabı yazan Mustafa Necati Bursalı hocamıza teşekkür etmek gerekir çünkü bir bilgi bu kadar sıkmadan anlatılır . Bu kitap bana çok şey kattı daha kaç sayfa övebilirim bu kitabı bilmiyorum onun için kısa kesiyorum . İncelememde yazarken hata kusur olduysa affola. İNŞALLAH bu kitabı okuyacaklara güzel inceleme yazmışımdır. Bu kitabı alıp benim okumama vesile olan Abime de Allah razı olsun.
Adab-ı Muaşeret
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8
XVII.I.MMXVs
Hz. Yusuf ve Züleyha'yı inceledi.
189 syf.
·
8/10 puan
okumanız gereken bir seri
Telaşımın ve okuma zamanımın az olduğu vakitlerde elim gider Mustafa Necati Bursalı eserlerine, okuması kolay ve keyiflidir. Çoğumuzun bildiği, filmini veya dizisini gördüğü hz Yakub (a.s)'ın göz bebeği, en sevdiği evladı Hz Yusuf (a.s)'ın hayat hikayesini kaleme almış müellifimiz. Ders niteliğinde bir yaşam öyküsü, sabır ve nefsin ortaya çıkarmış olduğu neticelere şahit oluyoruz, kıssadan hisseyi çıkarmak okuyucuya kalmış. Kitaplığınızda bulunması gereken bir seri, tavsiyedir. Başka yorumlarda görüşmek dileğiyle, Vesselam
Hz. Yusuf ve Züleyha
OKUYACAKLARIMA EKLE
5