Mustafa Okumuş

Mustafa Okumuş

Yazar
8.4/10
37 Kişi
·
50
Okunma
·
11
Beğeni
·
806
Gösterim
Adı:
Mustafa Okumuş
Doğum:
1987
1987’de Konya’da doğdu. Çocukluk ve ilk gençlik yılları Zonguldak’ta geçti. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Şu an İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sınıf öğretmeni olarak çalışmaktadır. İlk kitabı Kâtibin Kitabı okurlarla Mart 2019'da buluşmuştur.
"Bazısı ardında ismini bırakır bazısının esamesi bile okunmazdı. Dünya bir çeşit, insan bin çeşitti. Oysa herkesin yaşayacağı bir ömrü vardı ama farkında olanı azdı. Herkes bir yola baş koyardı belki ama Mahir olmak zordu."
İnsan çoğunlukla farkına varmasa da sırtına yüklediği yüklerle, yalnız ve yalnızca son nefesine ulaşmaya çalışan bir gezgindir.
Mustafa Okumuş
Sayfa 49 - Sıfır Yayınları, 1.Baskı
...kendine yabancıdır özünde insan.Var olmanın gerekliliğidir bu.İnsan bir yere ait değildir.Çünkü ne duygular ne düşünceler sabittir.
Dünya böyleydi. Kimileri düştüğü kuyuda acı içinde çaresiz debelenirken, kimileri yukarıdan onları izler, hiç umursamadan gülmeyi becerirdi.
Mustafa Okumuş
Sayfa 25 - Sıfır Yayınları
152 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Katibin Kitabı, içinde sekiz öyküden oluşan bir eser.
Bu öyküler; bir çok insanın yaşadığı, hayatımızda olan, haberlerde denk geldiğimiz veya bir şekilde karşılaştığımız olayları bir ayna gibi bize yansıtıyor.

Öykü kitaplarında genellikle bir veya iki tane öyküyü nokta atışı olarak seçeriz. En azından kalemine ilk defa şahit olduğumuz bir yazarı okuyorsak beklentiler bu yönde oluyor. Ama size teminat verebilirim ki bu eserde her bir öykü nokta atışı niteliğindeydi.

Belki de abarttığımı düşünebilirsiniz ama gerçekten her bir öykü o kadar güzel 'kaleme' alınmış ki her birinde ayrı ayrı zevk alarak okudum. Ayrıca belirtmek isterim ki her bir öyküde farklı hayatlara şahit oluyorsunuz. Yani tek bir davranış seçip her öykü sonunda o davranışa şahit olmuyorsunuz.

Aralarından tabi ki favori öykülerim oldu. Beklenen ve Mahir adlı öykülerini favori olarak seçtim

Kalemini, üslubunu ve kitap basımı gerçekten çok kaliteli. Yeni yazarlara şans vermek istiyorsanız gözüm kapalı Katibin Kitabı eserini tavsiye ederim.

Kalemi daim olsun.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
"Mutluluk, anlık ve tekrarı zor bir keyifti."

"Anne, bir çocuğun dünyadaki cennetiydi."

Muhteşem kurgular, muhteşem duygular vardı kitapta. Katibin Kitabı her öyküsüyle beni büyüledi. Kimisinde gözyaşlarımı tutamadım. Öyle güzel şeyleri öyle güzel şekilde anlatmış ki yazar bu kadarını beklemiyordum. Kitabı okuyanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacak. Edebi birikimi mükemmel bir kalem hissettim kitabı okurken. Bundan sonra takipçisiyim. Bu kitabı bana öneren canım arkadaşıma da teşekkür ediyorum.

Kitabın yenilenmiş 2. baskısını da okuma şansım oldu. Okuyun, pişman olmayacaksınız.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Mustafa Okumuş'un ilk kitabı Katibin Kitabı'nı okuduktan sonra şimdi de çocuk edebiyatı kitabı olan Umuda Koşan Çocuklar kitabını okudum.

Kitabı oğlum ile birlikte okuduk. İnanılmaz beğendi. Çocuklar için çok güzel bir hikaye. Merak uyandırıcı bir kurgunun içinde çocuklara harika mesajlar vermiş yazar. Çocuğu olanların es geçmemesi gereken bir kitap olduğunu gördüm.

Okumayı pek de sevmeyen oğlum bu kitabı soluksuz okudu. Tavsiye ederim.

7 yaş ve üzeri için uygun diyebilirim.

#çocukkitapları #çocukkitabı #çocukedebiyatı
152 syf.
·Beğendi·10/10
Hayat ile edebiyat ile yoğrulmuş bir kalemden çıkmış sekiz harika öykü bulunan Kâtibin Kitabı, okunması gereken bir kitap. Yazar ince ince kurgu ile vermek istediklerini işlemiş.

Her hikayenin karakterleri ile hayatta karşılaşmanız mümkün. Ama görmek ve onların hayatlarına tanık olmak istemediğiniz için yok saymanız da olası. Oysa ki varlar. İşte yazar bu noktada bizlere bu öykülerle farklı pencereler açmış.

Hikayelerin kurgusu arasına özenle yerleştirilmiş alt metinleri vardı. Hoşuma gitti. Okumanızı tavsiye ederim.
152 syf.
·Beğendi
Katibin Kitabı, sekiz öykünün bir araya gelmesiyle oluşmuş. Mustafa Okumuş tarafından kaleme alınan Katibin Kitabı, yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok etkileyici. Genellikle öykü kitaplarında vurucu bir kaç öykü bulunurken, sekiz hikayenin sekizinin de etkileyici olması keyif verici. Yazarın üslubuna il öyküde alışıyorsunuz. Sözcükleri kullanımı ve olayları bağlamadaki ustalığı çok hoşuma gitti. Akıcı dili sayesinde, kitabı elinizden bırakamayacaksınız. Hikayelerle ilgili bilgi almak ve yazarla röportajımı okumak için http://www.biriktirdiklerim.com u ziyaret edebilirsiniz. https://www.biriktirdiklerim.com/...tabi-mustafa-okumus/
152 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
"İnsan çoğunlukla farkına varmasa da sırtına yüklediği yüklerle, yalnız ve yalnızca son nefesine ulaşmaya çalışan bir gezgindir."

"Yıllar sonra dönüp beraber bakıldığında mutlu edecek bir fotoğrafın, yaşanmışlıkların ardından rengini yavaş yavaş kaybetmesi ne garipti. Mutluluk, anlık ve tekrarı zor bir keyifti."

Okunacak yeni bir kitap ararken karşıma çıktı Mustafa Okumuş'un kitabı. Kâtibin Kitabı içinde sekiz öykü var. Damga adlı öykü ile başlayan ve okuru alıp götüren kurgular kitaba adını veren öykü ile sonlanıyor. Her öyküde bambaşka bir dünya yaratmış yazar. Şahane cümleler, şahane duygular yaşadım.

Yazarın hayata dair vermek istediklerini kurgunun içinde okura hissettirmesi de harikaydı. Damga ile büyü başladı, Tutunacak Dal, Esme'nin Hikâyesi, Yankılanan Ses, Maktul ve Beklenen ile devam etti. Mahir adlı öykü ile hem karakter olarak hem de kurgusal bir şenlik yaşadım. Ve sonunda Kâtibin Kitabı ile kitabın teması bir çerçeve içine alındı. Şahaneydi.

Diğer yandan adalet, kadın, şiddet, eşitsizlik ve toplumsal konular üzerine kurulmuş bu öykülerde ki kurguların her biri çok güzeldi. Keşke daha fazla olsaydı diye düşündüm.
152 syf.
Son zamanlarda yönümü Türk yazarlara çevirip çağdaş Türk yazını okumaya karar verdim. Tercihlerim de beni hiç yanıltmıyor. Özellikle belli bir okuma geçmişi olan yeni yazarların daha yetkin olduğu fikrine kapılıyorum. Çünkü okuduklarından epey yol almışlar. Belli.

Mustafa Okumuş da o kalem sahipleri arasına girdi. Özellikle her yazarı okuyamayan benim için kıymetli oldu diyebilirim.

Her bir cümlesinde yaşanmışı, gerçek hayatı, gerçek kişileri oldukça hissettiren samimi ve duygusu yoğun öyküler okudum. İçlerinden beni epey etkileyen de oldu tabi. Hatta kimi zaman sesli okumalar yapıp kendime adeta bir edebi şölendeymiş atmosferini yaşattım.

Tabi, bu şölenin konuk kitabı ise Katibin Kitabı'ydı. Her bir öyküde bir gerçekliği yansıtan, toplumun tarihinden izler barındıran, adeta ülkemiz insanını dile getiren cümlelerle karşılaştım. Yer yer altlarını çizdim. Çoğu zaman hayıflandım. Sonra dedim ki sanki bir sürü kitap yayınlamış da olgun bir kalemmiş gibi dedim.

Bazense durdum, kimi cümlelerde düşündüm. Sanki havada kalmışlık var gibi yahut da bu cümle bu paragrafa çok basit gelmiş gibi. Sonra yine dedim ki olsun, ne var ki! Düzeltilebilir ise bu durumlar, kafaya takılacak gibi de değil hani.

Öykülerin içinden kendimi en çok Yankılanan Ses öyküsünde buldum. Adeta beni anlatıyordu. Hatta bu kitaba dair bir anım var ki onu da sonra anlatacağım.

Bir de beni etkileyen bir söz vardı ki o da içindekiler kısmını çevirdikten sonra yazan 'Kelimeleriyle yoluma ışık tutan ustalara, saygıyla...' cümlesi. Böyle bir ithaf olamazdı. Olmuş da.

Okuyun mutlaka.

[Kaynak: https://www.instagram.com/...igshid=m10vzc7frj5r]
152 syf.
·1 günde·6/10
8 öyküden oluşan kitapta yazar biz okuyuculara; yalın bir şekilde kitap nasıl yazılmalıdır sorusuna cevap vermek istemiş. Fena da olmamış aslında. Bakıldığında konular gayet sıradan, anlatımı sade, kelimeler bilindik ve okuma akıcı. Bir günde okuyacağınız bir kitap arıyorsanız tam yerindesiniz. Yorulmadan hızlıca okuyabilirsiniz. Ama bir okur olarak bana pek hitap etmedi çünkü çok basit, içi pek de dolu olmayan bir kitaptı.
Sevgili arkadaşım Batuuuu 'ya hediyesi için teşekkür ederim. :)
152 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Her biri birbirinden güzel sekiz öykü okudum. Okumadan önce öyle güzel tepkiler ve yorumlar gördüm ki bu nedenle beklentim çok yükseğe çıktı ve korktum. Belki bu beklenti nedeniyle kitabın hakettiği değeri anlayamayacak ve özümseyemeyecektim.

Mustafa hocamın (@okumus_adam ) yüreğine, kalemine sağlık. Kendisini instagramda tanıdım ve okuduğu kaliteli kitapları ve yorumlarıyla dikkatimi çekmişti. Çok fazla öykü kitabı okumuyorum. Okuduklarım da beni çok tatmin etmiyor ama bu kitap birine tavsiye edeceğim ilk öykü kitabı olabilir. Bir yazar için de öykü yazmak roman yazmaktan her zaman daha zordur ve bunu çok güzel başarabildiğini gördüm. Her öykünün kendi içinde bir öyküsü var ve biçim olarak öyküler ortak bir noktada buluşuyor. O kadar çok altını çizdiğim yer oldu ki... Bunları da sayfamda paylaştım, görebilirsiniz.

Her hikaye insanın yüreğine dokunan, derinden etkileyen hikayelerdi. Kendi içimizden insanlarımızı anlatan, bizi anlatan, kulaklarımızı kapatıp duymak istemediğimiz hikayeleri duyurmaya çalışan, gözlerimizi kapatıp görmek istemediğimiz hayatları gösteren değerli mi değerli bir kitap okudum ve son sayfayı kapattığımda "Neden bana bunu yapıyorsunuz?" deyip üzerine düşündüğüm bir eser oldu. Kendi hayal dünyamızda yıkanıp gidiyorduk. Ne alemi vardı ki dürtüklemenin.
80 syf.
·1 günde·10/10
Önce oğlumun sonra benim okuduğum bir kitap. Resimleri 12 yaşında ortaokul öğrencisi çizmiş ne güzel değil mi. İçindeki doğayla ilgili ek bilgiler çok hoşumuza gitti. Çocuklar için okunası güzel bir kitap. İçinde ne mi var bir çocuğun araştırmacı ruhu var.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Okumuş
Doğum:
1987
1987’de Konya’da doğdu. Çocukluk ve ilk gençlik yılları Zonguldak’ta geçti. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’ni bitirdi. Şu an İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sınıf öğretmeni olarak çalışmaktadır. İlk kitabı Kâtibin Kitabı okurlarla Mart 2019'da buluşmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 28 okur okuyacak.