Mustafa Orakçı

Mustafa Orakçı

Yazar
9.1/10
1.335 Kişi
·
4.283
Okunma
·
48
Beğeni
·
3192
Gösterim
Adı:
Mustafa Orakçı
Unvan:
Yazar
Doğum:
Çanakkale, 1979
1979 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelen Orakçı, Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunudur. Üniversiteden mezun olduğu günden bu yana çoğu vaktini çok kıymet verdiği öğrencileriyle geçiren Orakçı, öğretmenlik mesleğini çok seviyor. Temel yazarlık hedefini, öğrencilerinin keyifle okuyacağı kitaplar yazmak olarak açıklayan Orakçı, öğretmenlik yapmaya ve yazmaya devam ediyor.
Buraya bir cami yapılacağı zaman herkes bahçelerini isteyerek vermiş . Böylesine mübarek bir işte katkıları olsun istemişler .Ancak bulunduğu—muz yerde bir adamın lale bahçesi varmış. Herkes bahçesini sattığı halde bu adam bahçesini satmıyormuş. Uzun uğraşlar sonunda ikna edebilmişler .Ama adam bir şart koşmuş .Caminin bir yerine kendisini hatırlatacak bir lale resmi koyulmasını istiyormuş . Mimar Sinan da bunu kabul etmiş ve bu laleyi yaptırmış .
–Ama ters yapmışlar öğretmenim
–Mimar Sinan lalenin özellikle ters yapılmasını istemiş . Bu ters adamı ancak ters lale en iyi hatırlatılmış!!:D
Mustafa Orakçı
Sayfa 22 - Timaş Çocuk
“... Ben o hazineyle çikolata fabrikası satın alırdım. Gerçi fabrikanın ürettiği tüm çikolataları kendim yerdim, başkalarına kalmazdı.”
144 syf.
Üç küçük çocuğun İstanbul macerasını anlatan bir kitaptı. Macera bir yana, bilgilendirici olması benim çok hoşuma gitti. Bence günümüzde böylesi kitaplardan daha fazla yazılmalı, basılmalı. Kitabın bir yerinde gülerken, bir diğer yerinde heyecandan kalbinizin hızla attığını fark edebilirsiniz. Heyecan, macera, kahkaha ve bilginin bir arada bulunduğu bu kitap benim çok hoşuma gitti. Maceracı bir kitapsever iseniz, tavsiye ediyorum.
96 syf.
·1 günde·10/10
Oğlum bu seriyi çok seviyor. Ben de birini okuyum dedim :) Kitabı bitirince oğluma kitabı anlattırdım, beraber kitap üzerine muhabbet ettik, güzeldi. Ben okudukça oğlum da kitap okumak istiyor. Bana özeniyor, kalın kitaplar alcağım diyor, zor durduruyorum :)

Biraz kitaptan bahsedeyim, inceleme yerini bulsun :) Çocuklar için çok eğlenceli, sayfalar renkli, desenli, yazılar hareketli. Çocuklara okumayı sevdirmek için birebir.

Antalya'da da epey gezilecek yer varmış; Kaleiçi, Hadrian Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare Camii, Kesik Minare, Antalya Müzesi, Düden Şelalesi, Perge Antik Kenti, Karain Mağarası, Belek, Aspendos, Alanya; Kızıl Kule, Tersane, Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası. Kitapta bu adı geçen yerlerin kısa tarihi ve bazı kelimelerin anlamları da verilmiş. Yani eğlenceli olduğu kadar eğitici de bir kitap. Çocuklarınıza, yeğenlerinize, küçük kardeşlerinize alabilirsiniz. Tavsiye ediyorum :)
96 syf.
·1 günde
Bugün en az 5 kitap bitirmek istiyordum ve bunlardan 4 ü Levent'ten.. çabuk bitiyor diye bunlardan başlayayım dedim ve itiraf ediyorum Kapadokya'nın Nevşehir'de olduğunu yeni öğrendim.. :/ çocuklar için gayet güzel bi kitap resimli falan.. 34 dakkada bitti resimli olduğu için..
96 syf.
·1 günde
Eveet.. bunu okuyunca ne kadar boş oturduğumu anladım.. Ankara'ya kaç kere gittim saymadım bile ve ben niye buralara hiç gitmedim diyorum.. Hep evde oturacağıma keşke biraz oraları gezseydim dedim.. Ama gezdirecek biri olmayınca olmuyor işte.. İnşallah yine gidersem oraları da güzelce gezebilirim..
96 syf.
·Beğendi·10/10
Çok güzel ve macerali bir
kitap.Levent,mert,kamil,hayri ve osman hazine kasifi oluyor.Levent ve arkadaslari, cok iyi bir ekipler.levent ve arkadaslari *cok eglenceli
96 syf.
·1 günde
An itibariyle bugünkü 4. Levent de bitti.. Valla okurken canım ne kebaplar çekti ya.. Karnım guruldamaya başladı.. Okurken hep tarihçimizi hatırladım bi yandan.. Bize anlatsaydı habire soru falan sorardık büyük ihtimal.. Hoca da yine her zamanki gibi "Burası cehalet kokuyor" falan derdi.. Bol acılı adana kebaplı bir kitaptı..
96 syf.
·1 günde
Her ne kadar çocuk kitabı olsa da çok güzel ve eğitici.. yeni yeni şeyler duydum burda.. ölmeden ben de Balıkesir'e gitmeyi çok isterim açıkçası.. Kaz Dağı'nın eteklerinde yer alan Hasanboğuldu ve onun efsanesini ben de çok merak ettim ve araştırdım gerçekten çok güzeldi..
Efsaneyi merak edenler olursa burdan girebilirsiniz.. https://www.google.com/...Au483L0AcFcUEhps5ue7
191 syf.
·Puan vermedi
Tarih kitabı sanıp da okuduğum bir kitap. İlk başta tarih kitabı olacağını sandım fakat öyle değilmiş. Ama bende hayal kırıklığı yapmadı. Şöyle söyleyeyim kitap üstün körü Çanakkaleyi anlatmış. Yinede beğendim. Kitap hakkında yanlış bir kaç konuya değinmek istiyorum. Bilirsiniz ki bir kitabı başlığıyla belirtiriz ve genel anlatılanı alırız. Fakat kitap çokta Çanakkalede geçmediği halde böyle bir başlık koymuşlar. Oysaki çokta çanakkaleye değinmemiş ve kitapta değinilen konu çanakkale değil. Bir çocuğun annesi ile babasını aramasıdır. Birazcık kitapta clickbait (internette clickbait'e tık tuzağı deniliyor.) var. ikinci olarak kitap çokta olmasa da görsel kullanmış. Çoğu kitaplarda görsel kullanıyor (mesela en son yılbaşı şarkısı okumuştum resim çok vardı.) çoğu kişide görsel var diye kısa olacağı kanısına varıyorlar. bunların hepsini geçelim. hata kısa yapması değil kitabı (görseller) hata hayal gücünü sınırlandırmasıdır. Kitabı okurken bir insanı tanımlarlar ya da bir odayı ben aklımda bam başka dizayn ediyorum ya da düşünüyorum. Fakat resim kullanılınca düşünmeme gerek kalmıyor. Bu kalıcılığı da önlüyor. Ne kadar duyu organımızı kullanırsak bir şeyde kalıcılık o kadar artar. Ama benim ne düşünmemi sağlıyor ne de daha fazla duyu organımı kullanmamı. Çoğu kişide Macera kitaplarında (daha çok o kitaplarda görsel olduğu için macera dedim( bu kitapta macera.) sırf resim var diye ,sırf resim olduğu için de kitabın kısa olacağını düşündüğü için okuyor. Zaten macera kitapları en çok hayal gücünü geliştirir resim olduktan sonra ne yararı kalacak ? bu durum diğer çeşitlerdede geçerlidir, roman gibi, fakat roman hayal gücünden daha çok bir ders çıkartırır insana. Az önce saydıklarım tüm kitaplar için geçerliydi. Aklımda vardı bu kitap olmasa diğer incelemelerimde söyleyecektim. Bunlar haricinde her şey güzeldi.Akıcı bir kitaptı.Birazda heyecan katıyordu, heyecanlandığım yerler vardı.Türklerin macera kitap tarzları çok değişik. Mustafa orakçı gibi.Nasıl desem... macera romanı Türlerin ki ne macera ne roman artık siz bulun.Kitabı tavsiye ediyorum fakat az okunmuş. (yakışmıyor size) okuyun derim şimdiden iyi okumalar.kitap hakkında son olarak şunu söylemek istiyorum. insanı kendine çekiyor. Bazı kitaplar vardır ki çok kötüde olsa insanı çekerler ve bazı kitaplar vardırlar ki ne kadar ders verirse versin ne kadar emek verilirse verilsin insanı çekmez. İnsanı çeken kitaplar kötüde olsa iyi gelir okuyan kişiye. gel bana gel bana diyorlar sanki. :))))
96 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Herkes bu kitabın resimli olmasından ya da az yazı olmasından şikayetçi. Ama ben şikayetçi değilim. Bu kitapta Erzurum'un güzel yerlerinden bahsetmiş. Bilgi verici bir kitap herkese tavsiye ederim.
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Levent ve arkadaşının osmanın kedisi kaybolmuş ve bir kaçgün yokmuş ve arkadaşları osmanın niye gelmesini merak etmiş ve onların evine gitmiş ve osman çok üzgün onun kedisin armaya çıktında iki kişi bütün kişileri kopeklri toplayım bir çuvala koydular arkadaşlar levent bundan şüphelendi biz hayvan barından geliyoruz diye söyledi ve onu takip edip bir sirke doğru gittiler ve palyaço kılına girerek içeri kirişler gösteriyi berbat edip bundan şüpelnen palyaço onları kafese ve kurtuldu kedisini alıp gitiler

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Orakçı
Unvan:
Yazar
Doğum:
Çanakkale, 1979
1979 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelen Orakçı, Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunudur. Üniversiteden mezun olduğu günden bu yana çoğu vaktini çok kıymet verdiği öğrencileriyle geçiren Orakçı, öğretmenlik mesleğini çok seviyor. Temel yazarlık hedefini, öğrencilerinin keyifle okuyacağı kitaplar yazmak olarak açıklayan Orakçı, öğretmenlik yapmaya ve yazmaya devam ediyor.

Yazar istatistikleri

  • 48 okur beğendi.
  • 4.283 okur okudu.
  • 37 okur okuyor.
  • 883 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları