Mustafa Refik

Mustafa Refik

YazarÇevirmen
6.8/10
4 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Adı:
Mustafa Refik
Unvan:
Türk Yazar
“Müzik, çeşitli seslerden teşkil edilmiş güzel nağmeler topluluğu olup, seslerin kulağa iletilmesi ile ruh’a tesir etmektedir.Bu duruma göre müzik ile ruh arasındaki vasıta kulağımızdır.”
“...melodiler ve sesler genellikle insanın zihninde o kadar birleşip kalır ki, istenildiğinde hatıra geliverdiğinden bir şeyin resmi insanın hayalinde nasıl devamlı kalıyorsa, müziğin içinde olan melodiler de o şekilde devamlı kalır.”
140 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Musiki, gaib bir alemin rezonansında ruhların titreşimi. Bu titreşimlerin perde perde zamana aktarılışı. Zamanın saat dışında matematik ve hendese ile tekrar ölçümü ve ayar edilişi.

Musiki saniyeler muvacehesinde anların mühendisliği, yayılımı ve yükselişiyle gözle görülmez bir mimarisi. Kalbe inen en kısa yokuş, ve semaya yükselen en kısa merdiven ..

Yusufun kuyusundaki sükut musiki, Burak'ın gerili kanatlarındaki titreşim musiki, cebel-i nuru tırmanan adımlar musiki, Taif'te kanayan ayaklar musiki, Tur dağında yanan ateş musiki, lsmail'in babasına bakışı musiki ...

Yeşil Camii'nin çinisi, Ulu Camiin hattı, Muradiye'nin hüznü musiki ... Fatih, Beyazıt, Eyüp, Üsküdar ... Surları döven şahilerin nefesleri musiki ... Süleymaniye'nin minareleri güfte, rast ve segah yükselen ezanlar musiki ... Sinan'ın kubbeleri, Yesari'nin hattı, Levni'nin renkleri, ltri'nin hayatı musiki ... Nefs-i istanbul'un yattığı yatak, baş koyduğu yastık, gördüğü rüya musiki ... Haliçin çizdiği kavis, lodosun sürüklediği hülya musiki .. .

Daha yazıcam ama biliyorum okunmayacak .. Ötükenden çıkan kitap #casamirecolombe kaleminden. Özellikle segah, rast ve hüzzam ile başlayan musiki sevdamın ilk günlerine denk düşen bir kitaptı bu. Çok not alamdım. Çünkü çok cezbetmedi beni içindekiler. Buraya kayda değer iki resim koyacağım. Bence denemeye değer. Günün hangi saatlrinde hangi makamın insana iyi geldiğine dair bir tablo. Bence deneyin ...

Resimler instagram hesabımda. Oradan bakabilirsiniz

#ötükenyayınları #tasavvuf #tasavvuf musikisi #mimarsinan #ıtri #yesari #muradiye #süleymaniye #rastmakamı #segahmakamı #hüzzam #yeşilcami #ulucami #levni #haliç #nefsiistanbul

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Refik
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.