Mustafa Topal

Mustafa Topal

YazarÇevirmen
8.2/10
330 Kişi
·
34
Okunma
·
1
Beğeni
·
113
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·Puan vermedi
Stefan Zweig...
Korku kitabını okumuştum ilk olarak...Yazarın anlatımı dili beni büyüledi açıkcası ve tüm eserlerini okumaya karar verdim.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu...Benim için çok özel kendimden bir parça bulduğumdan belki de bilemiyorum göz yaşları içerisinde okudum...Bir aşk böylesine doğal ve bir kadın aşkın doğal yapısına ve olağanlığına böylesine saygılı...Adanmışlık ve hatırlanma arzusu...Bilinme isteği kendini bildirme değil kendiliğinden o kişinin zihninde yer edinmiş olma arzusu...
" ....fakat sen kimsin ki benim için ? Sen beni asla asla tanımayan bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden bir taşa basarcasına üstüme basan hep ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen kimsin ki benim için ?
Bu satırlar insanın ruhuna işliyor...
Stefan Zweig kesinlikle okunması gereken yazarlardan diye düşünüyorum...Ve bu kitabı da şiddetle tavsiye ediyorum...
112 syf.
·Beğendi·9/10
Veee ilklerime giren bir kitap daha . Hemen hemen tek oturuşta okuduğum ilk kitap . Sayfa sayısının az olmasından dolayı değil tabi bu faktör de etkili ama ondan ziya de yazarın üslubu oldukça akıcı . Dili sade anlaşılmayacak pek kelime yok. Yazarla bu kitap sayesinde tanıştım ve diğer kitaplarının da böyle olduğunu düşünerek seriyi tamamlamayı düşünüyorum .
İnan’ın bana satranç oynamayı sevmeyen ben bu kitabı okudukça oynamayı sevmeye çalışacağım. Belki de kötü oynadığımdan dolayı sevmiyorumdur . Kitapta bahsedilen Czentovic kadar olmasada bi kahvede oynayan Hüseyin abi gibi oynarım herhalde :). Ama kesinlikle kitabı okumanızı tavsiye ederim . Güzel okumalar efendim
80 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aşık bir kadının sevdiğine yazdığı uzun bir mektuptan oluşan az sayfalı bir kitap. Elinize kahvenizi alıp bitirmeden bir bakmışsınız kitap bitmiştir.(Ben kahveyi ılık sevdiğim için kahve keyfi biraz uzun sürüyor.:)))
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir kadın ve o kadından haberi bile olmayan bir adam...
Bir kadın gerçekten karşılıksız böyle çok sevebilir mi? İçinde aşkını bu kadar saf ve temiz tutabilir mi? Peki ya adam bir kadının gözlerine bakarak sevildiğini hiç mi anlamaz?
Bunun gibi bir çok sorunun olduğu ve bu soruların cevabını bulabileceğiniz bir kitap. Stefan Zweıg yine akıcı bir dille yine güzel bir roman yazmış. Elime aldım ve bitirdim hiç ara vermeden okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Okurken sanki tüm yaşananlari birebir siz yaşamış gibi hissedeceksiniz emin olun, Stefan Zweig'in her eserinde bunu yaşıyorsunuz. Bir insan nasıl güzel sever bunu göreceksiniz
112 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zweig’in psikolojik çözümlemelerde bu denli başarılı olmasının kaynağını sorgularken öğrendim ki en çok etkilendiği ve yakın temas kurduğu kişi Sigmund Freud’muş.Kitapta kişinin ruhsal yaşantısını ilmek ilmek ustaca işlemiş ve okura aktarmış. Aylarca Nazilerin işkencesine maruz kalmış bir adamın psikolojik savaşını anlatırken kişiye empati kurdurtmadan edemiyor.Betimlemelerle olayın içinde kendinizi bulmanız ise an meselesi. Tavsiye tabi ki ediyorum bir satranç sever olarak.....
80 syf.
·Puan vermedi
Küçük bir kitaba ne kadar yoğun duygu, ne kadar olay sığdırmış usta yazar Stefan Zweig...
...
Kadının "eğer ölümüm sana acı verecek olsaydı o zaman ölmezdim" demesi aşkının büyüklüğünü anlatmış.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bilinmeyen bir kadının mektubu, bir solukta okunabilecek bir kitap. O kadar derin duygular içeriyor ki anlatılması, bir kitabın böylesine muhteşem duygular hissettirmesi inanılmaz bir şey. Sayfa sayısının az olmasina rağmen yazar yine kendine hayran bırakıyor. Kitabı okurken “bir insan nasıl olur da bu kadar sevebilir, bu kadar fedakâr olabilir” diye düşünmeden edemiyorsunuz. Ayrıca çok sürükleyici bir kitap.
Bilinmeyen bir kadının ünlü bir yazar olan R.' ye Çocukluktan gelen saf ve bitmeyen aşkını yıllar sonra ona yazdığı mektupta itiraf etmeye çalışmasıyla başlıyor serüven. Onu hicbir şekilde tanımayan bilmeyen bir adama yıllarca aşık kalan ve onun düzeni bozmamak için türlü fedakarlıklar yapan kadın kendine hayran bırakıyor. Ayrıca kitaptaki bilinmezliğin cezbedici tarafı sürükleyici olmasına katkı sağlıyor. Bilinmeyen kadın “sen beni asla tanımadın” cümlesiyle keşke onu tanisaydi dedirtiyor ve o burukluk hissi kitabı bitirene kadar terk etmiyor sizi. Gerçekten Muhteşem bir kitap okunmasını tavsiye ederim.
80 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
orta bi kitap diyelim. Başka kitaplardakı yorumlarıma bakarsanız orda sırf aşktan bahseden kitapların insana çok birşey vermediğini yazmıştım. Bu kitapta sadece aşktan, hasretten bahsediyor. Bi kadının ne kadar sevdiği adamı kutsallaşdırması anlatıyo. Güzel, saf aşktan bahsediyo. Tabi ki, benim tarzıma uygun olmaması kitapın iyi olmadığı anlamına gelmiyo. Siz de okuyup deneyin, inşAllah beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 34 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 52 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.