Mustafa Uğur Karadeniz

Mustafa Uğur Karadenizİslam Sanatlarında Estetik yazarı
Yazar
9.7/10
3 Kişi
27
Okunma
2
Beğeni
476
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Yazar

Okurlar

2 okur beğendi.
27 okur okudu.
2 okur okuyor.
29 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
… sanat eserindeki güzelliği kendi ürünü olarak görmez, o Allah’ın yarattığı güzelliği ancak keşfedebileceğini bilir.
Sayfa 94
Reklam
Tabiatı bir işaret olarak kavrayış insanda temaşa ve idrak sürecine dönüşür. Tabiattan hareket etmek onu nesnelleştirmez, insan “özne” sinin karşısında edilgen kılmaz. Bütün bunlar bir ibadet bilinciyle yapıldığı için sanat da böylece aşkın bir boyut kazanarak duaya dönüşür.
Hakikat menzili, sanatkâr için hissî âlemden hareketle misâl alemini işaret eden bir yürüyüşle (temaşa) ulaşılan yolculuğun son durağıdır. Bu sanat anlayışında “arayış” değil “yürüyüş” esastır. Bu yüzden İslam sanatı bir arayış değil, menzili olan bir seyahattir.
Sayfa 64
TEVAZU
Sözlükte “kendi itibar ve derecesini düşük görmek, birine boyun eğmek” anlamındaki vaz’ kökünden türeyen tevazu kibrin karşıtı olup kişinin başkalarını aşağılayıcı duygu ve davranışlardan kendini arındırması anlamındadır.
Sayfa 236
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
264 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
26 günde okudu
“Güzeli Anlamak”, varlığı anlamaktır. Varlık, var eden En Güzel’in armağanıdır. O’nun ihsanı olarak yine O’ndan bir işarettir. Varlıkta güzellik ise onun kendinden menkul değil, En Güzel’in yine varlığa bir tecellisinin sonucudur. Varlık, bütün anlam ve değerini bu tecelliye borçludur. Güzelliği ahlakın bir parçası olarak ele alan İslam düşüncesi, bir anlama faaliyeti olarak doğmuş ve gelişmiştir. Onda anlama çabası, sahip olma hırsının değil; ait olma bilincinin dışavurumudur. Güzellik bir veri olarak zaten mevcuttur, o sonradan icat edilemez ve yaratılamaz. Sanatçıya düşense ister duyular âleminde ister duyularüstü âlemde olsun bir veri olarak var olan güzelliğin izini sürmektir. Bu kitabın amacı, İslam estetiğini İslam’ın estetiği hâline getiren düşünce ve eylem birlikteliğini yansıtmaya çalışmaktır. Estetiği, sadece görünür bir forma hapsetmenin saplantı hâline geldiği günümüzde hakikatin aşkın boyutlarının karanlıkta kalmaması, sanatın hakikatle buluşması ve güzelliğin görüngüden kurtulması onun anlaşılmasıyla mümkündür.
İslam Sanatlarında Estetik
İslam Sanatlarında EstetikMustafa Uğur Karadeniz · Ketebe Yayınları · 202027 okunma
264 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
İslam estetiğinin ve sanatının hakikatle nasıl buluştuğunu, sanatçının duyular ve duyulur üstü alemde var olan güzelliğin izini nasıl sürdüğünü; İslam sanatındaki kavram ve unsurları ele alarak ve birçok sanat tarihçisinden faydalanılarak hazırlanmış hoş bir eser.
İslam Sanatlarında Estetik
İslam Sanatlarında EstetikMustafa Uğur Karadeniz · Ketebe Yayınları · 202027 okunma